Контакт

Свет

Џјинпинг: Конфликтот во Газа не може да продолжи бесконечно

Објавено пред

Кина сака да работи со арапските земји за да ги реши проблемите на светските жаришта на начин што води кон одржување на правичност, правда и постигнување долгорочен мир и стабилност, рече претседателот Шји Џјинпинг во говорот на Кинеско-арапскиот форум за соработка во Пекинг.

dobivaj vesti na viber

Кина, рече Шји, а објавија и државните медиуми, се обидува да ги зајакне своите односи со арапските држави како модел за одржување на мирот и стабилноста во светот.

Зборувајќи за војната во Газа, кинескиот лидер рече дека војната не може да продолжи бесконечно, дека правдата не може трајно да отсуствува и дека треба цврсто да се поддржи „решението со две држави“.

„Се соочуваме со турбулентен свет, меѓусебното почитување е начин да се живее во хармонија, а правичноста и правдата се основата на трајната безбедност“, рече тој, цитиран од „Ксинхуа“.

Им се обрати на шефовите на државите на Бахреин, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Тунис, како и на министрите за надворешни работи на другите земји од Арапската лига.

Пекинг постојано повикува на решение со две држави за палестинско-израелската криза, како и итен прекин на огнот и членство на Палестинците во Обединетите нации, што се позиции кои се тесно поврзани со оние на арапските нации.

Кинескиот претседател посочи дека е неопходно да се избегне прелевање на конфликтот во регионот на Блискиот Исток и да се спречи уште покатастрофална хуманитарна криза во Појасот Газа, пренесе „Ксинхуа“. Тој истакна дека Кина е длабоко тажна поради големиот број невини цивили убиени во Газа и повика на меѓународна мировна конференција.

„Од октомври минатата година, палестинско-израелскиот конфликт драстично ескалира, фрлајќи го народот во огромно страдање. Војната не треба да трае бесконечно. Правдата не треба да биде недостапна засекогаш“, рече Џјинпинг.

Тој најави дека Кина ќе продолжи да го поддржува олеснувањето на хуманитарната криза и повоената обнова на Газа, ветувајќи дека ќе обезбеди уште 500 милиони јуани (69 милиони долари) во итна хуманитарна помош. Кина ќе донира три милиони долари на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот исток за поддршка на нејзината итна помош за регионот Газа, рече тој.

„Кина ја цени важната улога на Египет во смирувањето на ситуацијата и обезбедувањето хуманитарна помош и е подготвена да работи со Египет за да продолжи да дава помош за луѓето во Газа и да промовира целосно, праведно и трајно решение за палестинското прашање“, изјави египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси.

Тој ја повика меѓународната заедница да се погрижи Палестинците да не бидат насилно раселени од завојуваниот Појас Газа, пренесува „Ал Џезира“.

Во своето обраќање, Шји ја поздрави „заедничката желба за нова ера на кинеско-арапските односи“. Пекинг сè повеќе го зајакнува своето дипломатско влијание во регионот, јавува Си-Ен-Ен, потсетувајќи дека во април Кина беше домаќин на првите преговори на кинеска територија меѓу палестинските фракции Хамас и Фатах, кои се во конфликт долго време. Минатата година, Кина посредуваше во значаен договор за помирување меѓу Иран и Саудиска Арабија по долгогодишно непријателство меѓу двата големи ривали.

Свет

Швајцарската манекенка која со години работела во Тајланд убиена од нејзиниот сопруг

Објавено пред

Швајцарската манекенка која со години работела во Тајланд била убиена од нејзиниот сопруг минатиот четврток, објавија денеска тајландските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Сопругот на манекенката ја донел во болница тврдејќи дека се обидела да се самоубие.

Тој е уапсен, а по анализата на наводното место на злосторството и снимките од надзорните камери, полицијата верува дека мажот се обидел да го сокрие делото, пишува Swissinfo.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин и Асад се сретнаа во Москва

Објавено пред

Рускиот и сирискиот претседател Владимир Путин и Башар ал Асад се сретнаа во Кремљ.

dobivaj vesti na viber

„Многу ме интересира вашето мислење за тоа како се развива ситуацијата во регионот. За жал, има тенденција на ескалација, тоа го гледаме. Тоа директно се однесува и на Сирија“, му рекол Путин на Асад на почетокот на средбата.

Кремљ соопшти дека двајцата се сретнале вчера.

Путин и Асад последен пат се сретнаа во март 2023 година во Москва на 12-годишнината од бунтот во Сирија, кој се претвори во граѓанска војна.
На таа средба Путин ја истакна улогата на руската армија во стабилизацијата на таа земја.

Русија, сојузник со Иран, води воена операција во Сирија од септември 2015 година за да и помогне на владата на Асад во борбата против вооружените опозициски групи и да ја врати контролата врз поголемиот дел од земјата.

Иако најголемиот воен фокус на Русија во моментов е Украина, таа сè уште е присутна во Сирија и има војници во своите бази таму.

„Со оглед на сите настани што се случуваат денес во светот и во евроазискиот регион, нашата денешна средба изгледа многу важна“, му рекол Асад на Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

УНХЦР: Се преврте брод со 45 бегалци кај Јемен, преживеаја четири лица

Објавено пред

Брод со најмалку 45 бегалци се преврте во близина на брегот на Јемен, а само четири лица преживеаја, соопшти денеска Агенцијата за бегалци на ОН (УНЦХР).

dobivaj vesti na viber

УНЦХР додава дека инцидентот се случил поради силните ветрови и преоптоварувањето и дека соработува со Меѓународната организација за миграција (ИОМ) за да обезбеди заштита и помош на преживеаните, пренесува Ројтерс.

Во јуни најмалку 49 мигранти загинаа, а 140 исчезнаа откако нивниот брод, кој тргна од Сомалија со 260 мигранти, се преврте во близина на брегот на Јемен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

„Нема повеќе багатела храна на државна сметка“ – 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија3 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија4 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ4 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија5 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет6 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет6 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет6 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет6 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет6 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија17 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија18 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ20 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...