Контакт

Свет

Најмалку 35 загинати во поплава во Казахстан

Објавено пред

Најмалку 35 лица загинаа во големите поплави што го зафатија јужниот дел на Казахстан, соопштено е денеска од официјални извори.

Најмалку 35 лица загинаа во големите поплави што го зафатија јужниот дел на Казахстан, соопштено е денеска од официјални извори. Причина за поплавата е пукањето на цевка на еден резервоар во источниот дел на подрачјето Алмати, во близина на границата со Кина, при што било поплавено селото Кизил-Агас. Во тоа место живеат 3.000 луѓе. Локалните власти соопштија дека околу 600 припадници на спасувачките служби им помагаат на мештаните, додека полицијата е распоредена за да спречи грабежи. Во друг дел на подрачјето на Алмати од поплави предизвикани од топењето на снегот, но и од поројните дождови, повеќе од 800 луѓе се евакуирани, додека поплавени се 140 куќи. Јужниот дел на Казахстан е познат по обилните врнежи во зима и наглите температурни промени, поради што често доаѓа до поплави. /крај/хн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Русија ја објави цената на нејзината вакцина, ќе се прима во два наврата

Објавено пред

Руската вакцина за коронавирус „Спутник V“ на меѓународниот пазар ќе чини помалку од 20 долари по лице и ќе биде бесплатна за руските граѓани, објавено е на официјалниот профил на „Твитер“, посветен на рускиот лек.

Вакцината ќе се прима во два наврата, а секоја доза ќе чини помалку од 10 долари.

Објавувањето на цената доаѓа во време кога Русија се обидува да го забрза производството и дистрибуцијата на својот лек.

Кирил Дмитриев, шеф на рускиот фонд РДИФ, рече дека Москва и нејзините странски партнери може да произведат повеќе од милијарда дози вакцини следната година, што е доволно за 500 милиони луѓе.

Објавената цена е поевтина од вакцината на „Фајзер“ и „БиоЕнТек“, која чини 15,5 евра по доза, но поскапа од онаа на „АстраЗенека“, која ќе чини околу 2,5 евра по вакцинација.

Дмитриев за „Ројтерс“ изјави дека Москва имала за цел да ја намали цената за да ја направи вакцината достапна за што повеќе луѓе ширум светот.

Тој додаде дека новите клинички податоци, засновани на 39 потврдени случаи и 18.794 пациенти, покажуваат дека „Спутник V“, вакцина што треба да се прими двапати, била 91,4 проценти ефективна на 28 дена и 95 проценти на 42 дена.

Руското Министерство за здравство ја регистрираше вакцината на почетокот на август, а руските медиуми објавија дека добиле апликации за набавка од повеќе од 20 земји.

Производството е договорено во пет земји.

Некои западни научници ја критикуваа Москва за наводно намалување на некои стандарди при тестирањето, со цел вакцината да биде готова што побрзо. Русија го отфрли ова и ги обвинува западните земји за валкана кампања за одвраќање на луѓето во, како што ја нарекуваат, новонастанатата борба на пазарот за лекови.

Прикажи повеќе...

Свет

Гувернерката на Токио: Олимписките игри ќе се одржат во 2021 година

Објавено пред

Гувернерката на Токио, Јурико Коике, изјави дека е уверена дека градот ќе може безбедно да биде домаќин на Олимписките игри следната година, и покрај неодамнешниот пораст на бројот на заразени со коронавирус во Јапонија.

Во Јапонија има зголемување на бројот на заразени лица кои надминуваат 2.000 случаи на ден, додека владата се обидува да избалансира превентивни мерки и деловни активности без да и наштети на економијата погодена од пандемијата.

„Како град домаќин, решена сме  по секоја цена да ги одржиме Олимписките игри “, рече Коике на прес-конференција.

Таа го рече тоа една недела откако претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах, го посети Токио, каде што одржа серија разговори со јапонски официјални лица, вклучувајќи го и гувернерот, за да ја покажат нивната решеност да ги организираат Игрите.

Коике рече дека широко распространетата употреба на заштитни маски кај населението е една од најефикасните безбедносни мерки што ја поштедија Јапонија од високата стапка на инфекции што избувнаа во САД и Европа.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пијан маж држи шест деца како заложници во Русија

Објавено пред

Маж вооружен со секира држи во заложништво шест деца во стан во предградие на Санкт Петербург, пренесуваат руските агенции.

Извор од безбедносните сили за агенцијата „РИА Новости“ изјавил дека човекот бил пијан, а со полицијата контактирала неговата сопруга, која не можела да влезе во станот.

Агенцијата „Тасс“ известува дека човекот се забарикадирал во станот со децата, а дека причина за земање на децата во заложништво можеби е неговиот конфликт со сопругата. Тој наводно ја избркал сопругата од станот, а потоа се затворил.

„Тој не ја отвора вратата, не одговара на телефон“, ги пренел извор зборовите на сопругата на пијаниот маж и додал дека зад вратата се слуша плачот на деца.

Полицијата преговара со човекот, а тој наводно се заканува дека ќе ги убие децата.

Според извор на „Спутник“, најмалото дете има само три години, додека најстарото има 15 години. Полицијата го потврди инцидентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија3 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија3 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија4 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет4 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија5 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет5 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет19 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет19 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија21 час

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие