Контакт

Свет

Расте бројот на пријавени сексуални напади во војската на САД

Објавено пред

Бројот на пријавени случаеви на сексуална злоупотреба помеѓу припадниците на американските воени сили минатата година се зголеми за 11 отсто, покажа истражувањето на Пентагон.

Бројот на пријавени случаеви на сексуална злоупотреба помеѓу припадниците на американските воени сили минатата година се зголеми за 11 отсто, покажа истражувањето на Пентагон.

Во фискалната 2009 година биле пријавени 3230 случаеви на сексуален напад, за разлика од 2923 случаеви пријавени во фискалната 2008 година, а станува збор за случаеви од недозволено допирање до силување.

Директорот на Департманот за превенција и помош при сексуална злоупотреба Кај Вајтли изјави дека главна цел на Департманот е поттикнување на жртвите да го пријават насилството со цел да се превземат соодветните мерки.

Портпаролот на Пентагон Синтија Смит вели дека ова истражувањето ги покажува позитивните резултати од напорите да се поттикне пријавување на сексуална злоупотреба.

Една од најголемите промени е стапувањето во сила на „ограниченото пријавување“, со што и се дозволува на жртвата анонимно да го пријави злоставувањето и да добие помош без покренување на истрага.

Од вкупниот број на пријавени напади минатата година, тужба беше поднесена за 2284 случаеви, а казнети беа 983 престапници.

Според проценките на Пентагон, бројот на пријавени сексуални напади минатата година изнесува 10 до 20 отсто од вкупната број случаеви./крај/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Трамп размислува превентивно да ги помилува своите три најстари деца

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп, наводно, разговарал со неговите советници за превентивно помилување на неговите три најстари деца, зетот и личниот адвокат Руди Џулијани, објави „Њујорк тајмс“.

Трамп изразил загриженост дека Министерството за правда, под новата администрација на Џо Бајден, може да се намерачи на неговите три деца – Доналд Трамп Јуниор, Ерик Трамп и Иванка Трамп, како и на неговиот зет Џаред Кушнер, кој работел како висок советник во Белата куќа.

Веста дека Трамп размислува превентивно да ги помилува своите деца , исто така ја објави „Еј-би-си њуз“ .

Иако претседателите имаат широко овластување за помилување според уставот, ниту еден претседател не се обидел да помилува сојузни злосторства што сè уште не биле извршени.

Легално е претседателот да ги помилува членовите на неговото семејство – така поранешниот претседател Бил Клинтон го помилувал својот брат во 2001 година, кој бил осуден во 1985 година за трговија со дрога и поседување кокаин.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Австрија 60% од пациентите на интензивна нега се мигранти, повеќето од Балканот

Објавено пред

Виенскиoт лекар Буркард Густорф, специјалист по медицина за интензивна нега, истакнува дека луѓето со мигрантско потекло во Австрија се натпросечно повеќе погодени од Ковид-19.

Ковид-пациентите на клиниката Отакринг, каде што работи Густорф, се претежно од Западен Балкан, јужна Полска и Турција.

Густорф тврди дека во неговата клиника дури 60 проценти од пациентите на интензивна нега имаат мигрантско потекло.Тој во изјава за виенскиот дневен весник „Презе“ рече дека владата мора да спроведе стратегија за комуникација насочена кон мигрантски групи.

„Колку што знам, владините регулативи во општеството се прифаќаат многу поинаку“, вели шефот на Одделот за анестезија, медицина за интензивна нега.

„Неопходна е стратегија за комуникација насочена кон одредени групи на општеството“, подвлече виенскиот лекар, додавајќи дека на тој начин може да се пренесат опасностите од инфекција со коронавирус.

На прашањето колку мигранти биле погодени од коронавирусот, Густорф рече дека станува збор за бран на повратници од ризични региони на Балканот и Турција, а од друга страна, луѓе кои се заразиле на семејни прослави.

Тој исто така нагласи дека коронавирусот се шири меѓу мигрантите побрзо поради тесните услови за домување.

Прикажи повеќе...

Свет

Брод со мигранти потона кај Лезбос, има исчезнати

Објавено пред

Брод со мигранти потона кај Мантамадоса, североисточно од Лезбос, при што има исчезнати луѓе.

Од бродот спасени се 32 мигранти и бегалци, а според првичните информации, две лица се исчезнати.

Како што пренесува АНА, спроведена е спасувачка операција, за да се лоцираат мигрантите и бегалците кои се наоѓаат на пловилото.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет2 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет2 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет3 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија16 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија16 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија16 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ18 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија19 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија20 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион20 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија21 час

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија22 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија24 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион1 ден

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија1 ден

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет1 ден

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет1 ден

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Досие