Контакт

Свет

Лавров: Терористите имале помош од странство

Објавено пред

По терористичкиот напад во московското метро, во кој загинаа 39 лица, руските органи трагаат по тројца помагачи, две жени и момче кои се снимени со камери за видео надзор на местото на трагедијата, во метро станиците Лубјанка и Парк на културата.

По терористичкиот напад во московското метро, во кој загинаа 39 лица, руските органи трагаат по тројца помагачи, две жени и момче кои се снимени со камери за видео надзор на местото на трагедијата, во метро станиците Лубјанка и Парк на културата.

Во опција се повеќе верзии за позадината и организаторите на нападот, а главна е дека станува збор за одмазда на екстремистите од Северен Кавказ. Сергеј Лавров, шеф на руската дипломатија, изнесе претпоставка дека нападите се организирани со поддршка од странство.

Лавров смета дека напаѓачите и припаѓаат на терористичката група која делува на границата на Авганистан и Пакистан. Според него, таму постои ничија земја на која се вкоренило терористичкото подземје и таму се смислуваат многу терористички напади, не само во Авганистан и околните земји туку и во државите од централна Азија, а понекогаш патиштата водат кон Кавказ.

„Посебно внимание заслужуваат изворите на финансирање на тероризмот, како и трговијата со наркотици“ вели Министерот.Рускиот претседател Дмитриј Медведев се заложи за заострување на антитерористичките закони.

Според тврдењата на руските медиуми, кои се повикуваат на извори на службите за безбедност, жените терористи можеби ги подготвувал познатиот идеолог на терористите Саид Бурјатски, кој е убиен во специјална операција на почетокот на март.Весникот „Комерсант“ наведува дека Бурјатски собрал во Чеченија и Ингушетија околу 30 терористи, кои започнале подготовка во една медреса во Турција.

Со обуката на Кавказ се занимавал и самиот Тихомиров. Девет членови од таа група веќе извеле самобиствени бомбашки напади.

Извори блиски на службите за безбедност, истакнуваат дека ако најновите експлозии во московското метро се одмазда за ликвидацијата на лидери на терористите како што е Бурјатски, тогаш тоа би било еднократна акција. Ако пак терористичките напади се од редовите на оние кои ги подготвувал Тихомиров, тогаш ова е само почеток на терористичка војна.

Лидерот на терористите, Доку Умаров одамна вети дека ќе ја прошири војната низ цела Русија.

Весникот „Московски ком-сомојлец“ изнесува друга верзија, дека одговорноста ја сносува прочуениот терорист Павле Косолапов бидејќи експлозијата во Москва личела на бомбата која одекна на 6 февруари 2004 година во вагон во московско метро  меѓу станиците Павлејецкава и Автозаводскаја, кога загинаа 41 лице.

Овој напад тогаш го организираше Косолапов.

Него му се препишува и подметнувањето на бомба во возот Невски експрес во 2009 година. По терористичкиот напад, на блоговите и медиумите имаше гласини за ксенофобични напади на лица со кавкаска физиономија. Властите го демантираат тоа. /крај/блиц/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во ОН почнува виртуелен самит посветен на пандемијата

Објавено пред

Речиси 100 светски лидери и министри денеска треба да говорат на специјалното заседание на Генералното собрание на ОН.

Седницата, која почнува денеска, ќе биде посветена на одговорот на Ковид-19 и најдобар план за закрепнување од пандемијата.

Претседателот на Генералното собрание на ОН, Волкан Бозкир, рече дека собирот ќе пружи историска шанса за земјите да се соберат и да го победат вирусот.

„ Со веста за повеќе вакцини што се одобруваат и со илјадници милијарди долари во глобални напори за закрепнување, меѓународната заедница има единствена шанса да го стори тоа правилно. Светот гледа на ООН за лидерство, ова е тест за мултилатерализам”, рече тој.

На дводневната специјална сесија посветена на пандемијата која досега однесе 1,5 милиони животи и ги наруши економиите на богатите и сиромашните земји, нема да се соберат пари за финансирање на вакцинацијата или за преземање какво било политичко дејствие или конечна декларација, само Бозкир ќе издаде документ со резиме од собирот.

Прикажи повеќе...

Свет

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

Објавено пред

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена од приватна болница во Лисабон за привлекување женски клиенти предизвика бран критики на социјалните мрежи, а некои жени велат дека сега е најлошото време за мајчинство, со оглед на тоа што сме во сред пандемија и рецесија.

Докази сугерираат дека коронавирусот ги обесхрабрува потенцијалните родители да забременат во поголемиот дел од Европа, а особено во јужните држави, од Италија до Грција, каде и онака стапката на наталитет веќе драстично опаѓа.

Во 2000 година, 120.000 деца се родени во Португалија. Минатата година се родени 86.600, што е за 39 проценти помалку. Падот е најсилен по длабоките рецесии како што е моменталната предизвикана од пандемијата на Ковида-19.

Како што предупредуваат експертите, покрај емотивните предизвици што ги носи за паровите кои сакаат деца, долгорочно ќе има и економски предизвици за земјите на кои може да им требаат години за да излезат од кризата.

Помалку раѓања значи помалку нови работници и повеќе постари луѓе. Ова на крајот ќе има негативно влијание врз БДП и ќе ги оптоварува јавните пензиски шеми и социјалната држава, зголемувајќи го јазот помеѓу европскиот богат север и сиромашниот јужен дел на Европа.

„ Гледате приказни во медиумите и на други места за луѓе кои се обидуваат да го искористат „локдаун-от“ за да создаваат деца, но тоа не е рационално однесување“, вели Ванеса Куња, експерт за плодност, род и семејни работи на Институтот за социјални науки на Универзитетот во Лисабон.

Марија Викарио, претседател на италијанското Национално здружение на акушерки, вели дека очекува кризата да се одрази на бројот на родени следната година. „ Регионот Лацио околу Рим забележа три пати поголем број на мртвородени деца оваа година, бидејќи бремените жени се плашат да одат во болници на прегледи“, истакна таа.

На другиот крај на континентот во Шведска, кој има дарежлива и ефикасна социјална држава, Ева Нордлунд, претседател на Шведската асоцијација за акушерки, рече дека се чини дека со нив се случува спротивното. „Постојат центри за бремени жени кои имаат проблеми со запишување поради големиот број нови бремени жени“, рече таа.

Во Германија, стапката на плодност пред пандемијата се движеше околу европскиот просек од 1,5 деца по жена.

Франција, Шведска и Данска се лидери во Унијата со стапки на плодност повисоки од 1,7. На другиот крај на скалата се Италија и Шпанија со стапка помала од 1,3.

Истражувањето спроведено во петте најголеми европски земји за време на првиот бран на пандемијата во март и април покажа дека над две третини од луѓето на возраст под 34 години планираат да се откажат или да го одложат родителството поради пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Иванка Трамп сослушана под заклетва поради злоупотреба на пари

Објавено пред

Иванка Трамп е сослушана под заклетва во рамки на граѓанскиот спор, кој се однесува на злоупотреба на непрофитни средства за инаугурацијата на нејзиниот татко пред четири години.
Иванка е ќерка и советничка на претседателот на САД, Доналд Трамп.

Канцеларијата на државниот обвинител во округот Колумбија, Карл Расин, откри во вторникот во судскиот акт дека излагањето било спроведено тој ден, пренесе Ројтерс.

Во тужбата од јануари 202о година, Расин тврди дека фирмите за недвижнини на Доналд Трамп и други субјекти злоупотребиле непрофитни фондови за да го збогатат семејството Трамп.

Според тужбата, непрофитна корпорација ослободена од данок под името „58.претседателски основачки комитет“ координирала со семсјтвото Трамп за да значително го преплати просторот за настан во хотелот „Трамп Интернешнал“ во Вашингтон.

Во еден случај, непрофитна организација наводно платила над 300.000 долари за одржување на приватен прием во хотелот Трамп за три деца на претседателот – Доналд Џуниор, Иванка и Ерика – на вечерата за инаугурацијата на 20 јануари 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет53 минути

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион59 минути

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Забава59 минути

„Оскарите“ ќе бидат емитувани во живо, не виртуелно

Церемонијата на доделување „Оскари“ во 2021 година нема да биде виртуелен настан и ќе се организира традиционално како телекаст или...

Европа12 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет13 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт13 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија14 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија15 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија18 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет18 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија19 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија20 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија20 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија21 час

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија21 час

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет21 час

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион21 час

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет21 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион22 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Досие