Контакт

Свет

13 земји испратија предупредувачко писмо до Израел

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на 13 земји преку писмо го предупредија Израел против сеопфатна воена офанзива врз градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, се вели во извештајот на медиумите.

dobivaj vesti na viber

Германскиот весник „Зидојче цајтунг“ објави дека потписниците исто така повикале на поголема помош за палестинското население. Сите членки од групата Г7, големи индустријализирани земји, го потпишаа писмото на четири страници, со исклучок на Соединетите Американски Држави.

Во писмото до израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, министрите го истакнаа правото на Израел на самоодбрана и ги осудија терористичките напади на 7 октомври од страна на Хамас и другите исламистички групи.

Истовремено, тие ја повикаа владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху да направи сѐ што е во нејзина моќ за да ја ублажи катастрофалната и влошена хуманитарна криза во Појасот Газа.

Според извештајот на „Зидојче цајтунг“, тие исто така го повикале Израел да ги отвори сите гранични премини во крајбрежната зона за испорака на помош, вклучувајќи го и преминот Рафа со Египет.

Писмото го потпишаа министрите за надворешни работи на земјите од Г7 на Германија, Франција, Велика Британија, Италија, Јапонија и Канада и нивните колеги од Австралија, Данска, Финска, Холандија, Нов Зеланд, Јужна Кореја и Шведска.

Пред нешто повеќе од една недела израелската армија напредуваше од исток кон Рафа и покрај силните меѓународни предупредувања. Оттогаш армијата го контролира и палестинскиот дел од граничниот премин Газа кон Египет. Важниот граничен премин оттогаш е затворен за хуманитарна помош. Израел и Египет меѓусебно се обвинуваат за ова.

Израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, вчера најави распоредување дополнителни трупи во Рафа. Таму веќе се погодени стотици цели и уништени се неколку тунели, соопшти израелската армија. Според ОН, околу 600.000 луѓе веќе го напуштиле градот на границата со Египет.

Регион

Силен земјотрес ја погоди Грција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, јавува ЕМСЦ.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, епицентарот бил на 22 километри југо-југоисточно од Лардос, на длабочина од 61 километар.

Засега нема извештаи за евентуални штети или жртви.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 80 луѓе загинаа во несреќа на река во Конго

Објавено пред

Најмалку 86 лица, меѓу кои 21 дете, загинаа во бродска несреќа на реката Касаи во западната провинција Мај-Ндомбе во Демократска Република Конго.

dobivaj vesti na viber

Фаталните несреќи на реките се вообичаени во водите на ДР Конго, каде што бродовите често се натоваруваат многу повеќе од нивниот капацитет. Централноафриканската земја има малку асфалтирани патишта низ нејзината пошумена територија, а патувањето по река е вообичаено.

„Претседателот на Републиката повикува на истрага за вистинските причини за овој немил настан, со цел да се спречи тоа да се повтори во иднина“, соопшти Претседателството на платформата Икс.

Несреќата се случила за време на ноќното пловење, изјави за Ројтерс гувернерката на провинцијата Мај-Ндомбе, Рита Бола Дула, додавајќи дека истрагата продолжува.

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО испрати порака до Москва, споменува „прилагодување на нуклеарните капацитети“

Објавено пред

Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО на состанокот утре и задутре во Брисел ќе разговараат за адаптацијата на нуклеарните капацитети на сегашната безбедносна средина, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

„Групата за нуклеарно планирање ќе се состане како дел од министерскиот состанок, на кој сојузниците ќе разговараат за тековното прилагодување на нуклеарните капацитети на сегашната безбедносна средина“, рече Столтенберг на прес-конференција.

На прашањето каква порака испраќа НАТО до Москва со ова, Столтенберг рече дека сојузниците „мора да бидат способни јасно да соопштат дека нашето нуклеарно одвраќање е ефективно, безбедно и доверливо“.

„И тоа е она што го правиме со модернизирање, практикување и комуникација за она што го правиме“, додаде тој.

Столтенберг рече дека веќе е постигнат значителен напредок, дека овој месец Холандија ги прогласи првите борбени авиони Ф-35 подготвени за нуклеарната мисија на НАТО, дека САД го модернизираат своето нуклеарно оружје во Европа.

„Како што се развиваат предизвиците, нуклеарната мисија на НАТО останува иста. За да се зачува мирот и да се одврати агресијата“, рече Столтенберг, додавајќи дека нуклеарната закана не е само од Русија, туку и од Кина и Северна Кореја.

Министрите ќе разговараат и за сè поинтензивната руска кампања на непријателски дејствија во земјите на НАТО – саботажа, насилство, сајбер напади и дезинформации.

„Сојузниците преземаат решителна акција, апсат и покренуваат правни постапки. Заеднички ја зајакнуваме заштитата на критичната инфраструктура, како и размената на информации и разузнавачки информации“, рече генералниот секретар.

Тој нагласи дека дејствијата на Русија нема да ги спречат сојузниците да продолжат да ја поддржуваат Украина. „На овој состанок на министрите за одбрана ќе ја зголемиме нашата поддршка за Украина, ќе ја зајакнеме нашата одбрана и ќе испратиме силна порака за одвраќање до нашите противници“, рече Столтенберг.

Тој рече дека очекува сојузниците да објават голема помош за Украина во воена опрема, противвоздушна одбрана, артилерија и ракети до самитот на НАТО од 9 до 11 јули во Вашингтон и на самиот самит.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ14 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија15 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија17 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија17 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија18 часа

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија20 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија21 час

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија21 час

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија22 часа

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион23 часа

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...

Скопје2 дена

Герасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран

Општина Центар остро ги демантира наводите и шпекулациите дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се...

Регион2 дена

(Видео) Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската влада

Околу 9.40 часот пред оградата на јужната страна на плоштадот Свети Марко во Загреб, пред зградата на хрватската влада, непознато...

Регион2 дена

Неколку земјотреси го погодија Крит, најсилниот со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, утрово за краток временски период го...

Македонија2 дена

20-годишник тешко повреден во сообраќајна несреќа синоќа на булеварот Србија

Синоќа се случи тeшка сообраќајна незгода на булевар Србија. „На 10.06.2024 околу 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на...

Свет2 дена

Стотици животни загинаа во пожар на познат тајландски пазар

Неколку стотици животни во кафези загинаа во пожар на пазарот Чатучак во Бангкок, еден од најпознатите пазари во Тајланд, соопштија...

Регион2 дена

Осум лица се повредени кога автобус излетал од патот во општина Лазаревац

Осум лица се повредени кога автобусот на Ласта излетал од патот на територијата на општина Лазаревац, соопштија за Танјуг во...