Контакт

Свет

Десетмина убиени во американски ракетен напад во Пакистан

Објавено пред

Во осмиот по ред напад за две седмици на американско беспилотно летало убиени се најмалку десет милитантни, соопштија пакистанските власти

Нападот се случил во пакистанската племенска област Северен Вазиристан крај границата со Авганистан, при што цел бил објект на исламско верско училиште за кои разузнавачите имале информации дека им служи како засолниште на исламистичките бунтовници. За дел од ликвидираните постојат сомневања дека биле вмешани во нападот на американската база во Авганистан од крајот на декември, кога беа убиени седум агенти на CIA.Идентитетот на загинатите во последниот напад на американско беспилотно летало, се’ уште не е соопштен.Американските медиуми забележуваат дека нападот доаѓа откако американскиот специјален претставник за Пакистан и Авганистан, Ричард Холбрук, посети региони на пакистанска територија.Вашингтон најчесто ги премолчува овие ракетирања, иако официјални претставнци во минатото јавно изјавија дека тоа го сметаат за успешна тактика напоменувајќи дека во нападите досега се ликвидирани неколку врвни оперативци на Ал Каеда, како и лидерот на пакистанските талибани, Бејтула Мехсуд. Исламабад, формално се противи на тајните операции во кои се вклучени американските беспилотни летала, протестирајќи дека со тоа се крши  неговиот суверенитет и дека тоа ќе го поттикне антиамериканско расположение во државата што ќе претставува голем притисок врз владата. Сепак, повеќето аналитичари сметаат дека пакистанските власти премолчено даваат одобрение за ваквите американски акции, бидејќи САД притиска заради страхувањата воениот нуклеарен потенцијал на државата да не падне во рацете на исламистичките бунтовници.Во средата, на заедничката прес-конференција со Холбрук, пакистанскиот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреш не ги отфрли сосема прашањата за одобрение на неговата влада за ракетни напади, но нагласи дека постојат „црвени линии“ кои Вашингтон не смее да мине.

Европа

Уште еден земјотрес ја погоди Турција

Објавено пред

Уште еден земјотрес со јачина од 5,1 степен ја погоди Турција. Земјотресот е регистриран на 74 километри од Измир, пренесува ЕМСЦ.Нов земјотрес е регистриран на длабочина од пет километри, а бил почувствуван и на бреговите на Грција.

ЕМСЦ известува дека по ова било почувствувано и тресење на тлото со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала на 47 километри западно од Сока.

Во водите на Егејско Море попладнево е регистриран земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала. Речиси 20 згради се урнаа во областите на западниот турски град Измир. Според досегашните податоци, шест лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Полскиот вицепремиер ги повика граѓаните да ги бранат црквите од демонстрантите кои се залагаат за абортус

Објавено пред

Полскиот вицепремиер задолжен за национална безбедност ги повика своите сонародници да ги „бранат црквите“ од вандализам и од демонстрации за абортус.

Како што пренесе агенцијата „Франс прес“, „католичките цркви станаа ново бојно поле во борбата за правата на абортусот во Полска“ по одлуката на Високиот суд за заштита на неродените деца со попреченост, како што е Дауновиот синдром, од абортус.

Министерот за безбедност, Јарослав Качински, од владејачката партија во Полска, Закон и правда (ПиС), рече дека протестите против црквите, кои вклучуваат вандализам, малтретирање на католички свештеници и прекинати миси, се обид за уништување на Полска.

И папата Фрациско се осврна на прашањето во средата, охрабрувајќи ги Полјаците кои се против абортусот да стојат цврсто во одбраната на животот и спротивставувањето на абортусот. Папата повеќепати го осуди абортусот, споредувајќи го со ангажирање платен убиец да извади дете, а минатата недела рече дека сонува за иднина во Европа каде што абортусот повеќе не е легален.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ги осуди протестите против црквите како варварство, а претседателот Анджеј Дуда ги нарече навреда за верските чувства.

Познањскиот архиепископ Станислав Гадецки, претседател на полската Бискупска конференција, рече дека Црквата не може да престане да го брани животот, ниту, пак, може да пропушти да нагласи дека секое човечко суштество мора да биде заштитено, од зачнувањето до природната смрт.

„Црквата по ова прашање, како што честопати вели папата Француско, не може да прави компромис затоа што ќе биде виновна за културата на отфрлање што е толку распространета денес, а секогаш ги погодува најсиромашните и најранливите“, рече архиепископот, барајќи од верниците да се молат за неродените деца, за родителите што чекаат деца и за преобратување на оние кои користат насилство.

Минатата недела демонстрантите ги прекинаа католичките миси низ Полска во знак на протест против одлуката на судот. Во Познан, Варшава, Вроцлав, Краков и други градови демонстрантите упаднаа во црквите додека се одржуваа службите, соочувајќи се со свештениците со непристојност и чкртајќи по ѕидовите пароли и телефонски броеви на клиники што вршат абортус.

Понатамошни протести се очекуваат подоцна денеска, како и за време на викендот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во земјотресот во Измир досега загинаа 4, а повредени се 152 лица

Објавено пред

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) извести дека во земјотресот во Измир досега загинале 4, а повредени се 120 лица, пренесува „Анадолија“.

„Според добиените информации, досега загинаа 4, а повредени се 152 лица“, се вели во извештајот.

Претходно, градоначалникот на општина Измир, Тунч Сојер, исткана дека добиле пријава оти во земјотресот со јачина од 6,6 степени, кој се случи на отворени води во Егејското Море кај местото Сеферхисар во Измир, се урнале 20-ина згради, но посочи дека моментно немаат соодветни точни информации и дека добиле само некои пријави.

„Добивме некои пријави. Се урнаа згради, особено во Бајракли и Борнова. Се обидуваме да добиеме информации за тоа. Немаме информации за загуба на животи. Сега сме на пат. Добивме пријава дека се урнале 20 згради. Се обидуваме да стигнеме до Бајракли. Како што се гледа, најкритични места се Бајракли и Борнова“, нагласи Сојер.

Другите западни турски провинции, вклучувајќи ги Усак, Денизли, Маниса, Баликесир, Ајдин и Мугла, забележале мали оштетувања на некои згради. Турските екипи за пребарување и спасување ја продолжуваат својата работа на терен.

Турскиот министер за животна средина, Мурат Курум, изјави дека луѓето се заглавени под остатоци од пет урнати згради во Измир по земјотресот и дека досега се спасени 70 луѓе, пренесува „Хуриет дејли њуз“.

АФАД потврди дека епицентарот на земјотресот е забележан во 14:51 часот по локално време во Егејското Море, 17 километри од брегот на Северихисар. Наведено е исто така дека земјотресот, кој е почувствуван и во Истанбул, е забележан на длабочина од 16,54 километри.

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, упати порака со поддршка до жителите на Измир и турскиот брег на Егејското Море погодени со земјотресот.

„Државата со сите свои ресурси е со нашите граѓани кои се погодени од земјотресот. Сите надлежни институции, министри и служби се ангажирани на теренот“, порача Ердоган.

Земјотресот со јачина од 6,6 степени го погоди и грчкиот остров Самос во Егејското Море, соопшти Националната опсерваторија на Атина. Жителите на Самос, на кој живеат околу 45.000 луѓе, беа повикани да се држат настрана од крајбрежните области, изјави Ефтихмиос Лекас, шеф на грчката Организација за антисеизмичко планирање, за грчката телевизија „Скај“.

„Тоа беше многу силен земјотрес“, рече Лекас.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Во земјотресот во Измир досега загинаа 4, а повредени се 152 лица

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) извести дека во земјотресот во Измир досега загинале 4, а повредени се 120...

Македонија2 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија2 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија4 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија5 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија6 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион7 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија7 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно8 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа8 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа9 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа9 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет21 час

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија22 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија23 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Досие