Контакт

Свет

Републиканците јуришаат на Обама

Објавено пред

Една година откако САД и светот го зафатија еуфорија со изборот на првиот Афромаериканец за претседател на најмоќната светска влесила, неговата тогаш огромна популарност постојано е во надолна линија

Барак Обама се’ почесто се наоѓа на мета на критиките во САД, дека државата се’ уште не излегува од економската криза, дека неговите реформи во здравството бавно се остваруват, дека наместо саминување од Авганистан, американските војници станаа побројни таму – и почесто гинат, затворот Гвантанамо се’ уште не е затворен и се случи и обид за терористички напад врз САД по бизарни пропусти на тајните безбедносни служби. А последниот тежок удар му го нанесоа изборите во средата во Масачусетст. Таму по цели 38 години неприкосновено владеење на демократите преку сенаторот Едвард Кенеди, победија републиканците. Изборот на Скот Браун за нов сенатор на Масачусетс за Обама и неговата администрација не е веќе показател за пад на рејтингот, туку реален проблем, велат американските аналитичари. Имено, оваа година се одржуваат изборите за конгресот, а доколку републиканците освојат уште неколку мандати, во следните четири години ќе можат да ги блокираат овластувањата на претедателот за носење важни законски предлози.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Хрватскиот премиер негативен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот Андреј Пленковиќ се тестираше за присуство на коронавирус во неделата и тестот беше негативен, потврди портпаролот на хрватската Влада, Марко Милиќ.

Премиерот се тестираше откако во саботата се одржа состанок во Владата, на кој присуствуваше и министерката за туризам и спорт, Николина Брњац на која вчера и беше дијагностициран коронавирус.

„Во согласност со препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ вчера изврши тест за присуство на коронавирус.Наодот е негативен”, објави владиниот портпарол Марко Милиќ.

Во саботата, Владата одржа состанок за подготовка на Националната стратегија за развој на Република Хрватска до 2030 година и Националниот план за обновување и издржливост, како и за борбата против Ковид-19, а учествуваше и министерката Брњац.

Брњац одлучи да се тестира во недела откако ги почувствувала симптомите на болеста. Таа е во добра здравствена состојба со лесна клиничка слика, изјави владиниот портпарол.

Самоизолација им беше изречена на министерот за труд, пензиски систем, семејство и социјална политика Јосип Аладровиќ и министерот за економија и одржлив развој Томислав Чориќ, коишто седеа покрај министерката Брњац. На другите присутни им беше дадена мерка за пасивен надзор и препорака за засилен здравствен надзор, со задолжително тестирање на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

17-годишно девојче почина од коронавирус во Сплит

Објавено пред

17-годишно девојче кое имало други респираторни проблеми заедно со инфекцијата почина како резултат на инфекција со коронавирус во болницата во Сплит. Лекарите не можеле да ја реанимираат.

На девојчето му се слошило во саботата додека било со своето семејство во куќа во близина на Сплит, поради што семејството повикало брза помош. И била укажана прва помош во локалниот здравствен дом, по што била пренесена во Клиничката болница во Сплит, каде лекарите не биле во можност да ја спасат.

Тестирањето покажало дека е позитивна на Ковид-19, а претходно имала проблеми со дишењето првенствено поради астма.Точната причина за смртта ќе се утврди со обдукција, која треба да се изврши во Клиничката болница во Сплит.

Неофицијално се знае дека целиот клас на гимназијата во Сплит, на кој присуствувал 17-годишно девојче, е во самоизолација.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Објавено пред

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење надвор од општинината во која што се престојува, најави премиерот Јанез Јанша. Ограничувањето на движењето надвор од општините прво ќе биде во сила седум дена за целата земја, а олеснување на мерките потоа ќе се воведе постепено по региони кои први ќе го ограничат ширењето на епидемијата, објави Јанша на својот профил на Твитер.

„Бројот на нови случаи на Ковид-19 расте, затоа воведуваме нови мерки од владиниот план за контрола на ширењето на епидемијата“, рече тој. Јанша истакна дека засега нема да има потреба да се сместуваат болни во шатори или други слични установи.

Во Словенија, во саботата се потврдени 1.675 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа пет пациенти, што е втор најголем број на пациенти од почетокот на епидемијата. Бројот на пациенти во болниците продолжува да се зголемува, каде во моментов има 508 заразени, од кои 71 се во одделенијата за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата, во Словенија има вкупно нешто помалку од 23 000 заразени, а 241 лице починало.Во моментов има 625,8 заразени на 100 000 жители во последните 14 дена, што е една од поголемите бројки во Европа.

Од саботата се на сила мерки со кои се затворени продавници, освен оние што продаваат храна и основни потреби, забрането е работење на фризерски и салони за убавина, велнес центри, базени, кина, театри и спортски сали.Одлуката што Јанша ја објави е неочекувана, имајќи предвид дека деновиве се зборуваше само како последно средство.

Затворањето на општините, кое беше на сила во првиот бран на епидемијата во пролетта, наиде на многу остри критики и протести. Во тоа време, некои тврдеа дека тоа е непропорционално со опасноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење...

Европа1 час

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа2 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ2 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет2 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија3 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија14 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет14 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија15 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија17 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион18 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион20 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа21 час

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион22 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ23 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Досие