Контакт

Свет

Претседателот на Врховниот суд на САД го критикуваше Обама

Објавено пред

Претседателот на американскиот Врховен суд, Џон Робертс ја изненади јавноста со невообичаената критика на претседателот Барак Обама

Првиот меѓу американските уставни судии, Џон Робертс изјавил дека сцената на првиот говор за состојбата на нацијата на претседателот на САД била „многу загрижувачка“ и дека неговиот годишен говор во Конгресот „дегенерирал во политички митинг“, пишува денешен The Washington Post.Робертс, зборувајќи пред студентите на право на Универзитетот Алабама рекол дека треба да се постави прашањето дали судиите на Врховниот суд воопшто треба да бидат присутни на говорот на претседателот за ткн состојба на нацијата или популарниот State of the Union.„Во мерката во кој овој говор го деградираше во политички митинг, не сум сигурен зошто ние сме таму“, рекол пред студентите претседателот на Врховниот суд на САД. Говорот на претседателот Барак Обама во јануари следеше неколку денови по спорната одлука на Врховниот суд донесување со прегласување 5:4, со која на корпорациите им е признаено правото на неограничено вложување во политичките кампањи на кандидатите за изборни должности, како дел од слободата на говорот. Обама тогаш во Конгресот ја осуди одлуката на конзервативното мнозинство во Врховниот суд пред судиите кои седеа пред него што беше проследено со бурно одобрување од демократското мнозинство.  Весникот набележува дека Робертс уште тогаш го прекршил кодексот судиите на Врховниот суд да не реагираат на говорот за „состојбата на нацијата“, бидејќи нишал со главата во знак на негирање и изговорувајќи „не е вистина“, според известувањата на некои американски медиуми. Во говорот во Алабама, Роберст, исто така, го критикувал процесот на потврдување на именувањата на судиите на Врховниот суд во Сенатот, велејќи дека сенаторите непримерно настојуваат политички да поентираат, поставувајќи прашања за која знаат дека номинираните не можат да ги одговорат заради судската етика.Инаку Роберст е конзервативец кој беше именуван 2005 г. од претседателот Џорџ В. Буш.Одговарајќи на неговите забелешки, портпаролот на Белата куќа, Роберт Гејтс, во вторник навечер до медиумите испратил соопштение во кое нагласил дека е „загрижувачка“ само спорна одлука на Врховниот суд, а не местото и времето и местото на нејзиното критизирање.„Она што загрижува е дека таа одлука отвора пат за корпорациите и посебните интереси со пари да ги затрупуваат изборите, надгласувајќи ги гласовите на просечните Американци. Претседателот одамна се залага за намалување на претераното влијание на посебните интереси и лобистите врз власта. Затоа тој зборуваше за да ја осуди таа одлука, па затоа соработува со Конгресот на законодавен договор“, нагласил Гејтс. Администрацијата на Обама настои да се обезбедат доволно гласови во Конгресот за да се донесе нов закон со кој ќе се ограничи финансирањето на политичките кампањи од страна на корпорациите.

Свет

(Видео) Полицијата го уапси возачот што прегази група луѓе во Германија

Објавено пред

Камерите го снимиле моментот кога полицијата го апсеше возачот на автомобилот што влета на пешачката зона во германскиот град Трир убивајќи најмалку четири лица и повредувајќи уште неколку други.

На видеото се гледа како тројца полицајци му ставаат лисици на осомничениот, а може да се види и темносивиот „ренџ ровер“, со кој луѓето беа покосени на улицата.

Осомничениот возеше со голема брзина на пешачката зона во центарот на Трир.

Најмалку 4 лица загинаа, а 15 други беа повредени во инцидентот, изјави Волфрам Леибе, градоначалникот на Трир, за локалните медиуми.

Полицијата го опколи центарот на градот додека ги истражува околностите и можниот мотив на возачот.

Осомничениот е 51-годишен жител на областа Трир-Сарбург, објави полицијата на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона во Германија, има загинати

Објавено пред

Најмалку две лица загинаа, а околу десет се повредени кога автомобил удрил во нив во пешачка зона, во градот Трир во западна Германија, соопшти полицијата.

Како што пренесува РТЛ, над местото на несреќата кружи хеликоптер, а училиштата во близина се заклучени и следат протокол за случај на можен терористички напад.

Еден од очевидците рекол дека голем сив „Ренџ Ровер“ поминал низ пешачката зона со огромна брзина и дека луѓето ги „фрлал во воздух“.

Полицајците ги предупредиле луѓето да го избегнуваат местото на несреќата.

Локалните медиуми известуваат дека возачот е задржан во полиција, додавајќи дека деталите за инцидентот се нејасни, пренесе „Дејли мејл“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија рекордни 7.999 новозаразени со коронавирус, 48 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа биле забележани рекордни 7.999 случаи на коронавирус од 22.837 тестирани. Починаа 48 лица.

Ова е најголем број на тестирани и заболени од коронавирус од почетокот на пандемијата.

На апарати за дишење се приклучени 269 пациенти.

Угостителските објекти и услужните дејности ќе можат да работат само до 17 часот во работните денови, а за време на викендите воопшто нема да можат да работат, е една од новите мерки предложени од Кризниот штаб, што ќе ги донесе владата на седницата в четврток. Мерките ќе важат од петок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат согласно соодветен протокол со пропишани...

Македонија17 минути

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни, идната година. Владата на денешната седница го...

Топ3 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија3 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија4 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион5 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија5 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија6 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија8 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион8 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија9 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет9 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет10 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет10 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет10 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет10 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија11 час

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија19 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет21 час

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Досие