Контакт

Свет

Почна судењето на Џихад Џејн

Објавено пред

Американката Колин Лароуз или позната и како Фатима Лароуз на судот во Филаделфија се изјаснила дека не се чувствува виновна по обвинението кое ја товари за терористички заговор и за заговор за извршување убиство во странство

Колин Лароуз е обвинета дека преку интернет планирала заедно со петмина соработници убиство на шведскиот карикатурист Ларс Вилкс заради карикатурата на Мухамед со која муслиманите беа навредени бидејќи ликот на пророкот беше ставен на кучешко тело. Четириесет иседум годишната Лароуз потекнува од Пенсбург во Пенсилванија беше уапсена во 15-ти октомври 2009 г. во Филаделфија.Лароуз позната во американските медиуми како „Џихад Џејн“ или „Фатима Лароуз“, исто така, е обвинета  за давање лажни изјави на државни службеници и обид за крадење идентитет. Џихад Џејн и нејзините соучесници кои не се обвинети се осомничени за регрутирање машки лица на интернет „да водата џихад во“ Јужна Азија и Европа, како и жени кои имале пасоши и можност за патувања во Европа за поддршка на насилниот џихад“, се наведува во соопштението на американското министерство за правда.Според американските функционери, апсењето на Лароуз е поврзано со апсењето на седумте лица во Ирска од 9-ти март, обвинети дека подготвувале заговор за убиството на шведскиот карикатурист Ларс Вилкс.   Според обвинението, таа украла американски пасош за да „олесни чин на меѓународен тероризам“, добила „директен налог да убие граѓанин и жител на Шведска, и тоа на начин со кој би се заплашил  целиот куфар (неверниците). Во обвинението не се идентификува шведскито граѓанин, но американските медиуми од своите извори до биле потврда дека станува збор за карикатуристот Вилкс. Во потврда на ова се наведува дека Лароуз во октомври минатата година патувал во Европа каде ја следела целата настојувајќи да ја изврши задачата.Ако биде осудена, Лароуз  се соочува со можноста да добие доживотна казна затвор и милион долари парична казна. Заговорот почнал во јули  2008 г., која таа поставила коментар на Јутјуб под корисничкото име „Џихад Џејн“, напишувајќи дека „очајнички сака да стори нешто за некако да им помогне на муслиманите“, стои во обвинението кое било објавено во медиумите во вторник. Од декември 2008 до октомври 2009 г. Лароуз според обвинението одржувала електронска комуникација со пет соучесници во заговорот за нивната заедничка намера да водат џихад и да станат маченици. Тие го користеле интернетот за да воспостават меѓусебна комуникација и да ги развиваат плановите  кои вклучувале саможртвување, собирање средства за терористи, добивање пасоши и избегнување патни ограничувања за да водат џихад.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Полицијата го уапси возачот што прегази група луѓе во Германија

Објавено пред

Камерите го снимиле моментот кога полицијата го апсеше возачот на автомобилот што влета на пешачката зона во германскиот град Трир убивајќи најмалку четири лица и повредувајќи уште неколку други.

На видеото се гледа како тројца полицајци му ставаат лисици на осомничениот, а може да се види и темносивиот „ренџ ровер“, со кој луѓето беа покосени на улицата.

Осомничениот возеше со голема брзина на пешачката зона во центарот на Трир.

Најмалку 4 лица загинаа, а 15 други беа повредени во инцидентот, изјави Волфрам Леибе, градоначалникот на Трир, за локалните медиуми.

Полицијата го опколи центарот на градот додека ги истражува околностите и можниот мотив на возачот.

Осомничениот е 51-годишен жител на областа Трир-Сарбург, објави полицијата на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона во Германија, има загинати

Објавено пред

Најмалку две лица загинаа, а околу десет се повредени кога автомобил удрил во нив во пешачка зона, во градот Трир во западна Германија, соопшти полицијата.

Како што пренесува РТЛ, над местото на несреќата кружи хеликоптер, а училиштата во близина се заклучени и следат протокол за случај на можен терористички напад.

Еден од очевидците рекол дека голем сив „Ренџ Ровер“ поминал низ пешачката зона со огромна брзина и дека луѓето ги „фрлал во воздух“.

Полицајците ги предупредиле луѓето да го избегнуваат местото на несреќата.

Локалните медиуми известуваат дека возачот е задржан во полиција, додавајќи дека деталите за инцидентот се нејасни, пренесе „Дејли мејл“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија рекордни 7.999 новозаразени со коронавирус, 48 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа биле забележани рекордни 7.999 случаи на коронавирус од 22.837 тестирани. Починаа 48 лица.

Ова е најголем број на тестирани и заболени од коронавирус од почетокот на пандемијата.

На апарати за дишење се приклучени 269 пациенти.

Угостителските објекти и услужните дејности ќе можат да работат само до 17 часот во работните денови, а за време на викендите воопшто нема да можат да работат, е една од новите мерки предложени од Кризниот штаб, што ќе ги донесе владата на седницата в четврток. Мерките ќе важат од петок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија40 минути

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија46 минути

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни, идната година. Владата на денешната седница го...

Топ3 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија3 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија5 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион5 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија6 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија6 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија9 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион9 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија10 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет10 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет10 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет10 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет11 час

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет11 час

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија11 час

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија19 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Досие