Контакт

Свет

Илјадници демонстранти против САД во Техеран

Објавено пред

Илјадници демонстранти во Техеран ја одбележаа 31-годишнината од заземањето на американската амбасада во Техеран,  демонстрирајќи пред зградата каде некогаш се наоѓала Амбасадата, со повици и транспарентни „Смрт за Америка“ и „Смрт за Израел“, јавува Хина.

Исламски студенти на 4 ноември 1979 година ја зазедоа американската амбасада во Техеран и дипломатите ги држеа во заложништво 444 денови. Дипломатските односи меѓу Техеран и Вашингтон, од тогаш се во прекин.

Секоја година на 4 ноември се организираат протести во Техеран на местото на случувањето. Во говорот пред демонстрантите, ајатолахот Али Хаменеи повторно го оправда заземањето на Амбасадата и рече дека таа акција била симбол на храброста и смелоста на револуционерната младост пред силите на САД.

Исто така ги критикуваше некои од американските претседатели,  особено пораката на претседателот Барак Обама во 2009 година дека Иран ќе сврти нова страница во билатералните односи.

Но, односите меѓу Техеран и Вашингтон и понатаму се влошуваат, посебно поради спорната иранска нуклеарна програма. Под притисок на САД, Советот за безбедност на ОН му одреди санкции на Иран.

Покрај тоа, САД и Европската унија имаат посебни санкции против Иран, особено во енергетскиот, банкарскиот и секторот за поморски транспорт./крај/хи/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Најмалку 80 загинати во племенските судири во Судан

Објавено пред

Во судирите меѓу етничките групи во Западен Дарфур во Судан се убиени 83 лица, објави суданската новинска агенција повикувајќи се на болнички извори.

Борбите во главниот град на државата Ел Генеини започнаа во саботата по кавгата во која еден човек беше прободен до смрт, јави „Би-би-си“. Беше воведен полициски час низ Западен Дарфур, а премиерот Абдалах Хамдок испрати делегација да го испита случајот.

Скоро 100 лица беа повредени во конфликтот кој избувна во близина на бегалски камп. Фаталната расправија меѓу двајцата прерасна во борба меѓу вооружените милиции.

Минатата година беше потпишан мировен договор во кој беа вклучени повеќето, но не сите групи во Дарфур.

Конфликтот во Дарфур започна во 2003 година под претседателство на Омар ал-Башир, кој беше симнат од власт во 2019 година и кој го бара Меѓународниот кривичен суд под обвинение за воени злосторства и геноцид. Милиони луѓе побегнаа, а тензиите остануваат и покрај мировниот процес.

Насилството се случи речиси по три недели откако мировниците од Обединетите нации и Африканската унија ја предадоа безбедноста во рацете на властите во Картум по 13 години.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Европскиот парламент и министрите за надворешни на ЕУ ќе разговараат за притворот на Навални

Објавено пред

Највисоките претставници на Европската Унија изразија загриженост по притворањето на рускиот блогер Алексеј Навални, пренесува ТАСС.

„Притворањето на Алексеј Навални по пристигнувањето во Москва е неприфатливо. Ги повикувам руските власти веднаш да го ослободат”, напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Ги замолуваме руските власти за итно ослободување. Подготвени сме да го поканиме Навални во Европскиот парламент”, рече претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, во твит.

„Руските власти мораат да ги почитуваат правата на Алексеј Навални и веднаш да го ослободат. Политизацијата на судството е неприфатлива“, повтори високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеф Борел.

Ова прашање ќе се дискутира на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ на 25 јануари и на седницата на Европскиот парламент што започнува на 18 јануари, изјави дипломатски извор во Брисел за ТАСС. Според изворот, земјите од ЕУ може да објават заедничка изјава за ова прашање во понеделник.

Навални, кој беше баран за кршење на условите за условна казна во случајот „Ив Рошер“, беше приведен на московскиот аеродром „Шереметјево“ по пристигнувањето од Берлин во неделата.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Наследникот на Самсунг осуден поради корупција

Објавено пред

Наследникот на јужнокорејската бизнис империја Самсунг, Ли Џае-јонг е осуден на 2,5 години затворска казна поради корупција, јавија денеска локалните медиуми. Со таа пресуда, тој ја губи моќта да носи важни одлуки за иднината и работењето на технолошкиот гигант.

Високиот суд во Сеул го осуди Ли, формално потпретседател на Самсунг електроникс, најголемиот производител на паметни телефони и компјутерски чипови во светот, е прогласен за виновен за мито и проневера во врска со скандалот што доведе до симнување од власт на претседателот Парк Геун Хе.

Ли ја водеше компанијата неколку години откако неговиот татко доживеа срцев удар, по што почина во октомври минатата година.

„Многу е жално што Самсунг, водечка компанија во нашата земја и горд глобален иноватор, постојано е вклучен во криминални дела секогаш кога има промена на политичката моќ“, се вели во пресудата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние коишто се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со...

Европа28 минути

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката Гармиш-Партенкирхен е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус.Во болницата во Гармиш-Партенкирхен, кај 73 пациенти и...

Регион46 минути

Грција: Земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди Крит

На грчкиот остров Крит се почувствува земјотрес, а епицентарот беше во морето, на 52 километри североисточно од Ситија, објави атинскиот...

Свет57 минути

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион1 час

Во Хрватска вакцинирани околу 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти,...

Свет2 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет3 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет3 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет13 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ14 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет14 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет15 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион16 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија19 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија20 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија22 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет24 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт1 ден

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион1 ден

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија1 ден

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Досие