Контакт

Свет

Мубарак има богатство од 70 милијарди долари?!

Објавено пред

Повеќе аналитичари за Блискиот Исток проценуваат дека богатството на семејството на египетскиот претседател Хосни Мубарак и на пошироката фамилија може да изнесува и до 70 милијарди долари

dobivaj vesti na viber

Професорот по блискоисточна политика на Универзитетот Дурам, Кристофер Давидсон, смета дека Хосни Мубарак, неговата сопруга Сузана и двата сина Гамал и Алаа можеле да дојдат до толкаво богатство низ многуте бизнис партнерства со странските инвеститори и компании.Наводно голем дел од богатството на Мубарак е депонирано во бртиански и швајцарски банки и е инвестирано во недвижнините коишто ги поседува во Лондон, Њујорк и Лос Анџелес, како и на атрактивни локации на брегот на Црвеното Море, По трите децении минати на претседателската функција и уште неколкуте години претходно минати на висока воена позиција, Мубарак имал пристап до многу инвестициски договори кои на неговите банкарски конта донеле огромни суми, сметаат финансиските и политичките аналитичари.Според написот на арапскиот весник Al Khabar, египетскиот претседател има станови на њујоршки Менхетен, и куќи во ексклузивната област Роде Драјв на Беверли Хилс. Се смета дека доларски милијардери се и неговите синови.Професорката по политикологија од универзитетот Принстон, Аманеи Џамал, изјави дека богатството на Мубарак што го проценува на 40 до 70 милијарди долари е споредливо со богатството на другите водачи од регионот. „Деловните потфати од неговата воена или политичка кариера се пренесоа на неговото лично богатство“, вели професорката  Џамал за американската телевизиска мрежа АBC, додавајќи дека режимите од регионот се карактеризираат со голема корупција и користење на изворите на јавните приходи за лично богатење.  Во контекстот на богатстовото што го поседуваат долгогодишните политички водачи во регионот, на удар е и соборениот туниски претседател Зин ел-Абидин бин-Али. Како што јави Associated Press во петокот, Европската унијадонела одлука да го замрзне имотот на бин-Али и на уште 46 негови блиски соработници и роднини. Ваквата одлука  е донесена по консултациите со новите туниски власти, изјавил за агенцијата извор од ЕУ, кој сакал да остане анонимен. Се верува дека вредноста на имотот што би можел да биде запленет изнесува повеќе милиони долари.Претходно и властите во Швајцарија одлучија да ги замрзнат на три години сите сметки на поранешниот претседател на Тунис, а исто така и да воведат забрана за продажба на недвижниот имот шти бен Али и семејството го поседуваат во Швајцарија. ЕУ претходно најави дека ќе примени санкции кон поранешниот претседател на Тунис и неговата сопруга.Властите во Тунис издадоа меѓународна потерница по бин-Али, обвинувајќи го дека изнел поголемо количество пари од земјата. Престедателот бин-Али кој беше непрекинато на власт во Тунис цели 23 години, и неговото  семејство во кое се неколку од најголемите туниски бизнисмени, поседува огромно богатство и имот низ целиот свет.Покрај тоа, според некои информации, бегајќи од земјата по бранот демонстрации, бин-Али изнесол од Тунис околу десет милијарди евра. Неговата сопруга, која претходно избега во странство, зела 1,5 тони на злато од Централната банка.Поранешниот претседател ја напушти земјата по бранот демонстрации на кои се бараше негова смена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала во Перу

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случи денеска во близина на брегот на Перу, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот бил на 91 километар југозападно од градот Писко, на длабочина од 10 километри.

Нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Свет

„Нападите врз Хамас не го оправдуваат казнувањето на палестинскиот народ“, рече Лавров

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи изјави дека не е прифатливо Израел да го користи нападот на Хамас на 7 октомври како оправдување за колективното казнување на палестинскиот народ.

dobivaj vesti na viber

Лавров рече дека нападот на Хамас „не се случил во вакуум“ бидејќи повика на меѓународен мониторинг на теренот во Газа.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

Објавено пред

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој ја потресе политичката сцена на оваа земја, пренесуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

Поради бројните економски и други проблеми со кои се соочува Аргентина, Мајли успеа да добие најголема популарност меѓу гласачите и со низа необични изборни ветувања победи на изборите во оваа земја.

– Како кандидат Мајли вети дека ќе го „исчисти“ политичкото раководство од корупција и ќе ја елиминира Централната банка на Аргентина, која ја обвини дека печати пари и ја подгрева инфлацијата – пишува ABC News.

Исто така, Мајли претходно се претставуваше како „воин против глобалниот социјализам“ и рече дека му се восхитува на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Како своевиден симбол на политиките што ќе се обиде да ги спроведе, Мајли често носеше моторна пила на предизборните митинзи, што беше симбол на најавеното кратење на трошоците во земјата.

Во пресрет на инаугурацијата во Аргентина пристигнаа бројни државници, а Мајли се сретна и со унгарскиот премиер Виктор Орбан. На инаугурацијата на Мајли пристигна и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат...

Македонија15 минути

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права...

Македонија19 минути

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и...

Топ36 минути

Пешак го загуби животот откако бил прегазен на улица во Нов Дојран

Пешак од Нов Дојран го загуби животот откако вчеравечер во него удрило патничко возило „шевролет“ на главната улица во Нов...

Економија45 минути

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија2 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија3 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија5 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет5 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет6 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет6 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...

Свет6 часа

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа биле принудени да ги напуштат своите домови, често неколкупати, откако Израел им нареди...

Свет6 часа

„Животот му е во опасност“ – ни трага, ни глас од најголемиот непријател на Путин

Поддржувачите на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални велат дека немаат контакт со него веќе три дена. Претседателката на неговата...

Свет6 часа

Загинаа шест лица, меѓу нив и дете: торнадо направи хаос во Америка

Шест лица загинаа, а 23 се повредени во торнадо што ја погоди американската сојузна држава Тенеси, соопштија локалните власти. Меѓу...

Македонија18 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион21 час

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион22 часа

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија22 часа

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија23 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...