Контакт

Свет

Нов посилен земјотрес во Јапонија, досега 26 жртви

Објавено пред

Еден од најсилните земјотреси во историјата на Јапонија, досега однесе 26 животи, соопшти јапонската телевизија NHK

Телевизијата јавува дека по серијата од послаби потреси до магнитуда од окулу 6 степени по Рихтер кои го следеа разорниот подземен удар со магнитуда од 8,9  степени, околу 20.30 минути по македонско време околината на Токио била погодена од потрес со магнитуда од 7,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил овојпат на само 67 километри од јапонската престолнина.Како што јави американскиот Геофизички центар, главнито потрес бил со магнитуда од 8,9 степени по Рихтер, а неговиот епицентар бил на 373 километри североисточно од Токио, на длабочина од 24 километри. Силниот земјотрес е проследен со серија исто така силни последователни потреси во североисточниот дел на Јапонија, како и со цунами кое предизвикува штети на пацифичкото крајбрежје. Засега нема информации за обемот на штетите и бројката евентуални жртви.Во префектуратра Миаги, бранот на цунами целосно поплавил многу куќи, вклучувајќи го и аеродромот во Сендаи. Снимки се направени од хеликоптер кои директно ги емитуваат јапонските телевизиски мрежи прикажуваат голем број автомобили и делови од куќи кои лебдат во водата.Во близина на јапонската престолнина Токио, во префектурата Чиба, во пламен е рафинерија за нафта. Како што пренесува кинеската агенција Синхуа повикувајќи се на на очевидци, во рафинеријата се случила моќна експлозија на гасните постројки.Во Токио подземната железница престана со работа, а на некои згради се видливи оштетувања. Во главниот град на Јапонија медицинските служби соопштија дека се пријавени неколку повредени лица. На територијата на Токио се пријавени попвеќе пожари, а медиумит ејавуваат дека нзи градот непрекинато се слушаат суиренит ена мабулантните возила.Во многу делови на Јапонија, се појавија прекини во снабдувањето со електрична енергија, гас и на телефонските линии.Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека земјотресот чијшто епицентар беше во крајбрежјето на префектурата Мијаги, во петокот во 14.46  часот по локално време се проценува  дека е најсилниот што досега да ја погодил Јапонија.Како што јавува телевизијата NHK, големите цунами бранови се регистрирани во северниот дел од Хокаидо во северниот дел до Такушима на запад.Во префектурата Мијаги, според јапонската телевизиска мрежа, во серијата земјотреси најсилните удари имале итнензитет од 7 степени на Јапонската сеизмичка скала со максимално ниво од 0 до 7. Во серијата земјотреси којашто следела во итнервал од 40 минути по главниот удар, три од нив имале на магнитуда од 7,0 или повисока, а го погодиле североисточниот дел на Пацификот и централна Јапонија.Цунамито чијшто бран надминал височина од 7,3 метри го погодило пристаништето Сома, во   префектурата Фукушима поплавувајќи многу куќи. Полицијата наредила итна масовна евакуација на населбите во Сома. Цунами бранот со височина од 4,2 метри го погодил градот Оараи во префектурата Ибараки, а плимиот бран повисок од четири метри ги погодил и градовите Камаиши и Мујако во префектурата Ивате.Телевизијатата NHK повикувајќи се на локалните власти пренесува дека засега е тешко да се зборува за големината на оштетувањата што ги предизвикале серијата од земјотреси и цунами. Но засега жртви и повредени се пријавени само во неколку префектури. Во префектурата Мијаги непотврдените информации зборуваат заповеќе од 20 загинати и многу коишто с еводат како исчезнати по поплавата предизвикана одминувањето на цунамито.Телевизијата NHK емитуваше снимки кои покажуваат како цунамито преплавува патишта носејќи пред себе автомобили и куќи.Јапонските власти соопштија дека се пријавени најмалку 44 гоелми пожари во шест префектури. Во префектурата Чиба, во рафинеријата „Космо“ од противпожарнтие екипи се справуваат со пожарот кој избувна како последица на истекување на гасот предизвикано од земјотресот.Експресните „Шикансен булит“ возови во поголемиот дел од Земјата се исклучени од сообраќајот. Иако не постојат извештаи за железнички несреќи, возовите не сообраќаат во  крајбрежни Пацифички области на Јапонија, вклучувајќи ги и Токио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа и покрај пандемијата, најверојатно ќе бидат достапни пред летото.

„Сите се согласија дека ни треба дигитален сертификат за вакцинација“, рече Меркел на прес-конференција по самитот на ЕУ, што се одржува преку интернет, пренесува „Ројтерс“.

Германската канцеларка додаде дека на Европската комисија ќе ѝ требаат околу три месеци за да развие техничка основа за вакви документи.

Грција на крајот на јануари почна да издава дигитален сертификат за вакцинација против коронавирусот. Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, тогаш изјави дека сертификатот ќе служи за потврда на законската вакцинација, но и за лична употреба на граѓаните и уште еднаш го повтори својот предлог до Европската Унија за единствен сертификат во согласност со европските стандарди.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ голем скок на бројот на заразени од коронавирус

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина има голем скок на новоинфицирани од коронавирус, соопштуваат официјалните власти.

Според податоците на Заводот за јавно здравство, по спроведените тестирања на нешто повеќе од три илјади примероци, инфекција со коронавирус е потврдена кај 542 лица од Федерацијата БиХ, и тоа: 202 од Република Српска и 18 од областа Брчко.

Епидемиолозите во БиХ со денови предупредуваат дека сè укажува на тоа дека, по периодот на релативна стабилност во јануари, коронавирусот сега повторно се шири и тоа со забрзано темпо и, според нив, тоа е резултат на намаленото почитување на пропишаните мерки.

Кризниот штаб на Федерацијата БиХ воведе нови мерки за ограничување, но дозволи продолжување на работата на угостителските објекти и сите услужни активности, како што беше случај претходно.

Воведени се нови ограничувања за приватни собири, на кои може да се сместат до десет лица, а ограничувањата се однесуваат и на погреби, на кои може да има до 25 лица.

На инспекциските служби и на полицијата им е наредено да ги засилат контролите за носење заштитни маски и во затворени простории и на отворено.

Зголемувањето на бројот на заразени се случува истовремено кога БиХ се соочува со нерешените проблеми при набавка на вакцини против коронавирусот, пишуваат медиумите. Додаваат дека оваа земја досега не прими ниту една доза од вакцините на западните производители, нарачани преку механизмот „Ковакс“.

Прикажи повеќе...

Европа

„Астразенека“ ќе испoрача 150 милиони вакцини за земјите од Европската Унија

Објавено пред

Шведскиот координатор за вакцини Ричард Бергстром денес изјави дека според сегашните информации, „Астразенека“ ќе може да ѝ испорача 150 милиони дози вакцина против Ковид-19 на Европската Унија во вториот квартал, како што беше претходно соопштено.

„Тоа е дури и помалку отколку во првичниот договор“, истакна тој, објави „Ројтерс“.

„Не сме целосно задоволни, но тие се обидуваат да најдат нови количини и сметаме дека тоа е одлично“, рече Бергстром на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија5 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија7 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија12 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија12 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија12 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија12 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа12 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион13 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие