Контакт

Свет

Конфузија во Јапонија, над пет илјади загинати

Објавено пред

Конфузијата предизвикана од катастрофалниот земјотрес и цунамито се шири масовно денеска во Јапонија,

Конфузијата предизвикана од катастрофалниот земјотрес и цунамито се шири масовно денеска во Јапонија, откако во земјотресот оштетената нуклеарка „Фукушима“  експлодира уште еден реактор, што предизвика парализирање на областа Канто во околината на Токио по најавите на Tokyo Electric Power Co. дека ќе преземе рационализирање на потрошувачката на струјата.Бројот на загинатите и оние кои сè уште се водат за исчезнати по петочниот земјотрес со магнитуда 9.0 степени по Рихтер, достигна пет илјади од кои околу две илјади беа пронајдени денеска на две плажи во префектурата Мијаги, додека полицијата соопшти дека пронашла уште 200 до 300 тела во близина на градот Сендаи, административниот центар на префектурата Мијаги, јавува јапонската новинска агенција Кјодо (Kyodo) .Од две илјади, околу илјада се забележани во близина на градот Минаминсарику каде што префектурните власти сè уште не можат да контактираат со околу 10 илјади луѓе, повеќе од половината од локалното население.Само во префектурата Мијаги вкупно 785 тела биле извлечени до пладне по локално време во понеделникот, изјави за агенцијата претставник на локалната полиција, додека централната влада продолжува со напорите да се евидентираат целосните размери на катастрофата. Во градот Отцуши, во префектурата Ивате, сè уште е неизвесна судбината на околу осум илјади жители.Вчера околу 450 илјади луѓе беа евакуирани во Мијаги и уште пет други јапонски префектури, но во местата каде што се евакуирани се чувствува недостиг од храна и гориво, поради што јапонската влада донесе одлука за воспоставување воздушен мост за достава на резерви којшто го одржуваат хеликоптерски јапонските одбранбени сили.Агенцијата за менаџирање со природни катастрофи соопшти дека бројот на објекти кои се целосно или делумно уништени достигна 63.255. /крај/кјодо/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кина одобри три традиционални рецепти за лекување на Ковид-19

Објавено пред

Кина одобри продажба на три традиционални кинески лекови за помош во лекувањето со Ковид-19, објави вчера Националната агенција за лекови.

Одобрените билни производи доаѓаат во форма на гранули и потекнуваат од древни кинески рецепти, се вели во соопштението на агенцијата, кои додаваат дека подготовките биле надгледувани од многу академици и експерти.

Станува збор за три вида на капсули „Гранули за чистење и детоксикација на белите дробови“, „Гранули за одвлажнување и детоксикација на белите дробови“ и „Гранули за дифузија и детоксикација на белите дробови“.

Според кинеското министерство за наука, десетици илјади пациенти заразени со Ковид-19, ги примиле овие лекови од растително потекло во Кина минатата година, заедно со водечките антивирусни лекови, пренесуваат светските агенции.

„За време на клиничките испитувања кај 102 пациенти во Вухан со лесни симптоми на коронавирус, е откриено дека лицата кои примиле комбиниран третман на лекови покажале за 33% побрзо опоравување во споредба со пациентите кои примиле само западни лекови“, истакнуваат од Националната управа за традиционална кинеска медицина.

Кинеските власти ја пофалија ефикасноста на традиционалните лекови како помош во ублажување на симптомите на Ковид-19. Во јануари годинава, полициските службеници добија до 60.000 дози од традиционалните лекови за да се заштитат од инфекција со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчки пратеник казнет за непочитување на забраната за движење

Објавено пред

Пратеникот на грчката владејачка партија, Милтос Хрисомалис, е казнет за време на инспекција во Атина за кршење на забраната за движење, објавија денеска грчките медиуми.

Хрисомалис е казнет со 300 евра затоа што бил пронајден во холот на хотел во луксузната област Колонаки, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Имено, во холот на хотелот може да бидат само регистрираните гости.

Нова демократија во соопштението за јавноста соопшти дека генералниот секретар на парламентарната група на партијата, Јоанис Бугас, сериозно го прекори својот пратеник.

Во изјава за информатичката страница „Прото тема“, Хрисомалис рече дека бил на состанок со новинар и дека и двајцата имале маски.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, локалните медиуми објавија дека се очекува предупредување за цунами.

Според првите податоци, епицентарот на земјотресот се наоѓал на 238 километри од Гисборн на Нов Зеланд, на длабочина од 10 километри.


Можни се бранови од цунами на 300 км од епицентарот на земјотресот, соопшти Центарот за предупредување од пацифички цунами. Националната агенција за управување со вонредни состојби ги предупреди сите во близина на крајбрежјето веднаш да тргнат кон најблискиот рид или во внатрешноста на копното.

Засега нема извештаи за жртви или штети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија2 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија4 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион5 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија6 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија7 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа7 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија7 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет18 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија22 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија23 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Досие