Контакт

Свет

Малта: Референдум за легализација на разводите

Објавено пред

Малта, единствена европска земја во која развод официјално не постои, ќе организира на 28 мај референдум за негова евентуална легализација, одлучил парламентот во Ла Вaлета.

Малта, единствена европска земја во која развод официјално не постои, ќе организира на 28 мај референдум за негова евентуална легализација, одлучил парламентот во Ла Вaлета.Четиристотини илјади граѓани на овој мал остров ќе бидат повикани да се изјаснат за можноста официјално да се легализираат разводите на брак по четири години раздвоен живот на брачната двојка.Референдумот ќе има советодавна вредност, а прашањето ќе гласи: Дали сте подготвени да понудите можност за развод на брачните двојки кои се разделени четири години, кои немаат реални изгледи да се смират и е осигурена сигурноста на нивните деца.Во случај мнозинството да гласаат потврдно, парламентот ќе расправа за тоа дали предлогот да се преточи во закон.На Малта католиците се 95 отсто од населението и на еден квадратен километар има по речиси една црква. Тоа е една од двете земји во светот каде разводот е забранет, другата се Филипините./крај/хи/бч©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Расте прифатеноста на вакцините во развиените земји

Објавено пред

Подготвеноста за вакцинирање против коронавирус расте во споредба со минатата година, покажува студија спроведена во шест развиени земји.

Повеќе луѓе во Велика Британија, САД и дури во скептична Франција сега сметаат дека е добра идеја да се вакцинираат, покажува најновото истражување спроведено во февруари.

Анализата е правена во Германија, Јапонија и Шведска и трендот е идентичен кај сите нив.

„Со почетокот на кампањите за вакцинација, се повеќе луѓе велат дека се подготвени да се вакцинираат“, се вели во студијата.

Најголемо прифаќање на вакцините има во Велика Британија со 89 проценти.

Шведска забележа најголем пораст, од 53 проценти во декември на 76 проценти денес.

Во Германија, процентот на одобрување на вакцините против коронавирус скокна од 63 на 73 проценти, во Јапонија од 50 на 64 проценти и во САД од 58 на 64 проценти.

Од земјите опфатени со студијата, кај Французите има најмалку ентузијазам кога станува збор за вакцинацијата.

Сега 59 проценти од граѓаните би прифатиле да се вакцинираат, но тоа е исто така голем скок во споредба со 40 проценти во декември. Сепак, многу испитаници не се задоволни од стапката на вакцинација во нивните земји.

Испитаниците од овие шест земји веруваат дека Британците и Израелците ја прават најдобрата работа во светот.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Ризично е да се одложи втората доза од вакцината

Објавено пред

САД мора да се придржуваат кон стратегијата за давање две дози кога се користат вакцини развиени од компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ и „Модерна“, забележува водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи.

Фаучи за „Вашингтон пост“ изјави дека е ризично да се одложи втората доза од вакцината со цел да се вакцинираат повеќе Американци.

Тој додаде дека примената на стратегијата за давање една доза може да доведе до тоа луѓето да бидат помалку заштитени, да овозможи ширење на соеви и да го зголемат скептицизмот кај оние Американци кои не сакаат да примат вакцина, пренесува „Ројтерс“.

Тој додаде дека разговарал со британските здравствени власти во понеделникот, кои одлучиле да ја одложат втората доза со цел да се зголеми бројот на луѓе што ќе ја примат вакцината што е можно поскоро.

Фаучи рече дека примената на таквата стратегија нема да има смисла во САД.

Тој додаде дека науката не поддржува одложување на втората доза за овие вакцини и посочи на истражување посветено на фактот дека давањето две дози развива доволна заштита од заразни соеви, додека употребата на една доза може да ги доведе Американците во ризик за видови како што е оној во Јужна Африка.

„Не знаете колку е трајна таа заштита“, рече Фаучи.

Фаучи во неделата ги повика Американците да примат која било од трите вакцини достапни во САД, вклучувајќи ја неодамна одобрената вакцина на „Џонсон и Џонсон“.

Прикажи повеќе...

Свет

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Објавено пред

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да се користи за да се спречи инфекција со коронавирус и тој не влијае значително на пациентите кои се веќе заразени, предупреди денеска стручната комисија на Светската здравствена организација.

Експертската комисија на СЗО во британското медицинско списание БМJ изјави дека овa антиинфламаторно средство не треба да се користи во борбата против пандемијата и дека не вреди да се истражува во понатамошните студии за можните начини на лекување на Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Експертите на СЗО забележуваат дека ова е нивна силна препорака, која се заснова на „многу безбедни докази“ од шест контролирани испитувања со повеќе од 6.000 луѓе, и за оние за кои се знае дека биле изложени на Ковид-19 и за оние кои не се.

Тие додадоа дека оваа дрога повеќе не е приоритет за истражување и дека ресурсите треба да се пренасочат кон евалуација на други лекови, кои ветуваат повеќе.

Трамп рече дека тој самиот користи хидроксихлорокин, дури и откако Американската администрација за храна и лекови објави дека неговата ефикасност и безбедност не се докажани.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Регион1 час

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија...

Свет1 час

Шок бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активираше шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет13 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет13 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа16 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет16 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија18 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија20 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија20 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион22 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија23 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа23 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет24 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Досие