Контакт

Свет

Нови воздушни напади врз силите на Гадафи

Објавено пред

Силите на меѓународната коалиција рано утрово ги нападнале радарските системи во две бази на противавионската одбрана на Либија во источниот дел од земјата, јавува катарската сателитска телевизија Ал Џазира.

Силите на меѓународната коалиција рано утрово ги нападнале радарските системи во две бази на противавионската одбрана на Либија во источниот дел од земјата, јавува катарската сателитска телевизија Ал Џазира.Како што јави телевизијата, нападнатите бази се наоѓаат источно од бунтовничкото упориште Бенгази, но нема потврда од страна на коалициските сили.Портпаролот на француската армија изјавил дека француските борбени авиони во ноќта од понеделник кон вторник не извршувале никакви летови над Либија, иако изминатите денови тие беа најактивни во бомбардирањето на позициите на силите лојални на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи.Светските новински агенции јавуваат и за ситуацијата во главниот град Триполи каде во понеделникот доцна навечер одекнувале експлозии и се слушале истрели од дејствувањето на противвоздушната одбрана. Либиската државна телевизија соопшти дека во престолнината биле нападнати неколку цели, додека западните сили се’ уште не ги потврдуваат новите напади извршени во рамките на мисијата предводена од Обединетите нации во зел да се обезбеди зона на забранети летови и заштита на цивилите од нападите на силите на Гадафи.Ројтерс јавува дека бунтовниците кои почнале да се враќаат кон нивното главно источно упориште Бенгази, сториле многу малку да ги ефектуираат интервенциите на меѓународната коалиција, што според аналитичарите навестува дека либискиот судир може да заврши во пат позиција.Истовремено официјален Вашингтон, според Ројтерс, изрази стравување дека би можел да биде вовлечен во уште една долготрајна војна како што се во Ирак и во Авганистан, ако се реши за уривање на режимот на Гадафи иако неговиот сојузник од Париз официјално во понеделник тврдеше дека се надева дека сепак либиските власти ќе бидат соборени однатре./крај/ро/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Рации во Германија, полицијата трага по исламски екстремисти

Објавено пред

Во голема координирана операција спроведена рано утрово, германската полиција изврши претреси во Берлин и сојузната држава Бранденбург, како дел од истрагата на организација забранета за наводни врски со исламски екстремизам.

Околу 800 полицајци, вклучително и специјалци, учествуваа во операцијата, во која се претресуваа станови поврзани со членови на таа организација, изјавија германските власти.

Главната цел на рациите, како што информираат надлежните е да се добијат докази, а засега нема пријавено апсења.

Властите во Берлин соопштија дека дополнителни детали ќе бидат објавени подоцна денеска на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Европа

Германец обвинет за шпионирање на Бундестагот за Русите

Објавено пред

Германското сојузно обвинителство покрена обвинение против германски државјанин кој е обвинет за шпионажа во корист на руската разузнавачка служба. Обвинителството го товари за предавање на плановите на зградата на Бундестагот, пренесува „Ројтерс“.

Јенс Ф, наводно, собирал податоци од компјутери кои содржеле планови за зградата на Бундестагот, каде што ја одржувал електрична опрема во тамошните канцеларии, рече федералниот обвинител.

Обвинителството објави дека во втората половина на 2017 година, тој одлучил собраните датотеки да ги пренесе на руските разузнавачи и дека податоците ги испратил до службеник во руската амбасада, кој работел за руската разузнавачка агенција ГРУ, пренесува „Ројтерс“.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора уапсен инструктор во автошкола, пијан давал час по возење

Објавено пред

Црногорската полиција уапси инструктор во локална автошкола во Плевља, кој го затекнале пијан за време на час по возење, пренесуваат локалните медиуми.

Според полицијата, инструкторот К.К. бил изведен пред судија за прекршоци бидејќи алко-тест утврдил дека има 1,7 промили алкохол во крвта, додека давал упатства за возење на 20-годишник.

Да бидат работите уште полоши, полицијата го тестирала инструкторот околу пладне.

„На 22 февруари 2021 година, околу 11:55 часот, при редовна контрола во сообраќајот, било сопрено возило во сопственост на автошкола од Плевља со кое управувал кандидатот за возач Г.Н. (2000). К.К. (1956) бил во возилото како инструктор за возење. Вработениот во автошколата бил тестиран за алкохол и било откриено дека е под дејство на алкохол во организмот, во концентрација од 1,7 промили. Тој бил приведен и однесен во прекршочниот суд“, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 час

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 час

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија2 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа2 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион3 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа14 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија20 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие