Контакт

Свет

Зголемена радијација во водоводот во Токио

Објавено пред

Во токискиот градски водовод е откриена стапка на радијација која го надминува дозволеното ниво за доенчиња, соопштија во среда властите на јапонската престолнина

Токио е инаку оддалечен 250 километри од хаварисаната нуклеарна централа во префектурата Фукушима. Службите на јапонскиот град измериле 210 бекерели радиоактивен јод по килограм, што е двојно повеќе од дозволеното ниво за доенчиња, појаснил функционер од градската власт на Токио. Локалните власти издадоа соопштение со совети водата од чешмите да не им се дава на бебињата, ниту да се употребува за подготовка на храна или други видови храна од шишенца за малите деца. Притоа се додава дека водата не е опасна за другите жители. Претходно денеска беше соопштено дека САД забранија увоз на јапонско млеко, овошје и зеленчук од областите во близина на оштетената нуклеарката во Фукушима, откако во средата јапонските власти објавија дека е регистриран зголемено ниво на радијација во 11 видови овошје и во млекото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Бројот на заболени во Англија намален за две третини во споредба со јануари

Објавено пред

Вкупниот број на луѓе заболени од Ковид-19 во Англија опадна од јануари, но во некои области има забележително зголемување на бројот на заразени, објавија денес истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Истражувачите рекоа дека нивото на активни случаи во февруари било 0,49 проценти од целото население, што е за две третини помалку отколку во јануари, кога беа евидентирани 1,57 проценти.

Сепак, тие додаваат дека прелиминарните резултати од февруари покажуваат дека бројот на заболени е зголемен во Лондон, на југоисток, како и на исток и во Вест Мидлендс, објави „Ројтерс“.

„Бројот на случаи во Англија продолжува да опаѓа, иако падот е забавен“, рече Стивен Рајли, професор по динамика на заразни болести на Кралскиот колеџот во Лондон, додавајќи дека падот мора да биде поголем за вакцинацијата да биде поуспешна.

Прикажи повеќе...

Свет

Вулканот Пакаја повторно активен

Објавено пред

Повторно се активира вулканот Пакаја кој се наоѓа на 2.522 метри надморска височина, на 20 километри од главниот град на Гватемала.

Вулканот испушта емисија на топла лава и облаци чад а експертите и властите внимателно ја следат неговата зголемена активност заради можни опасности за жителите кои живеат во близина, јави Ројтерс.

„Вулканот Пакаја има многу високо ниво на активност, со силни експлозии“, се вели во соопштението на Гватемаласкиот институт за сеизмологија, вулканологија и метеорологија.

Ројтерс известува дека засега не е наредена евакуација на околу 3.000 жители кои живеат во близина.

Портпарол на владината агенција за управување со катастрофи, Давид де Леон, рече дека тимовите за цивилна заштита вршат увид во неколку објекти кои можат да се користат како засолништа во случај на зголемена опасност од врела лава.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден ги критикува Тексас и Мисисипи: Неандерталско размислување е одлуката за укинување на маските

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден ги критикуваше одлуките за ублажување на мерките против Ковид-19 во сојузните држави Тексас и Мисисипи и го нарече ваквото размислување неандерталско во ситуација кога има поголем број смртни случаи од пандемијата на коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Агенцијата наведува дека на новинарско прашање за тоа дали има порака за гувернерите од Тексас и Мисисипи, кои донеле одлука за укинување на обврската за носење маски, Бајден рекол дека тоа е голема грешка и дека сите веќе разбрале колку е важно носењето маски во борбата против вирусот.

„Последното нешто што ни треба е неандерталско размислување – сè е во ред, тргнете ги маските. Заборавете на тоа. Сепак е важно да носите маски”, рече американскиот претседател пред состанокот со пратениците од редовите на демократите и републиканците посветен на борбата против ракот.

Бајден истакна дека зголемената достапност на вакцините е клучна во спречувањето на пандемијата, но дека примената на мерките поврзани со носење маски, миење раце и физичко растојание и натаму е од најголема важност.

„Ројтерс“ известува дека на прашањето за изјавата на Бајден, гувернерот на Мисисипи, Тејт Ривс, за „Фокс њуз“ изјавил дека повеќе немаат здравствена криза во таа сојузна држава и нагласил дека би сакале да видат претседател кој повеќе им верува на Американците, наместо да ги навредува.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Иницијатива за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Регион54 минути

Повеќе од 1,5 милион вакцинирани во Србија, ревакцинирани над 500.000 луѓе

Во Србија, според последните владини податоци, досега се дадени 1.535.274 вакцини против коронавирус, а втора доза добиле 534.751 лице. Србија...

Македонија1 час

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето на доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа1 час

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела, секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест за коронавирус, најави германската канцеларка, Ангела Меркел....

Македонија2 часа

За 56 проценти зголемен бројот на заразени со коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје кој покажува зголемување на новозабоените за 56 отсто во...

Свет13 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија17 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија18 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија19 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија20 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија20 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион23 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија2 дена

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Досие