Контакт

Свет

НАТО не постигна договор околу командата со операцијата во Либија

Објавено пред

Претставниците на земјите членки на НАТО не успеаја да се договорат околу преземањето на командата од страна на Алијансата со операцијата „Зора на Одисеј“, пренесува „Reuters“, повикувајќи се на не именуван извор во дипломатските кругови на НАТО.

Претставниците на земјите членки на НАТО не успеаја да се договорат околу преземањето на командата од страна на Алијансата со операцијата „Зора на Одисеј“, пренесува „Reuters“, повикувајќи се на не именуван извор во дипломатските кругови на НАТО.На крајот на третиот ден од разговорите на 28-те претставници на државите што партиципираат во НАТО, дипломатот кој побара да не биде именуван,  рекол „Се’ уште  нема никаква согласност“.Според него, проблемот лежи во тоа како да се распоредат меѓусебно задачите за воспоставување на зоната на забранети летови над Либија и воените операции за заштита на цивилите, како и начинот на кој ќе се оствари оваа мисија, односно нејзината димензионираност.Од почетокот операцијата се изведува со поддршка на американската војска, но официјални лица од Пентагон најавија дека командувањето ќе го преземе  НАТО или Обединетото Кралство и Франција. Команда под покровителство на НАТО ќе го постави  прашањето за учество во операцијата на арапските земји, кои не сакаат таква соработка.   /крај/ро/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Прв случај на бразилскиот вид на коронавирус во Словенија

Објавено пред

Во Словенија е потврден првиот случај на бразилскиот вид на коронавирус, изјави денеска шефицата на групата експерти, Матеја Логар.

Таа на прес-конференцијата рече дека првиот случај е потврден во тричлено семејство во Марибор, пренесува порталот 24УР.

Таа додаде дека засега нема податоци дали некој друг се заразил и дека се надева дека нема да има понатамошно ширење.

Логар рече дека пациентот е сместен во болницата во Марибор, додека другите двајца членови на семејството закрепнуваат дома.

Говорејќи за општата состојба во Словенија, таа рече дека ситуацијата не напредува и дека не е можно да се ублажат мерките оваа недела.

Во текот на вчерашниот ден во Словенија, вирусот Ковидd-19 е потврден кај 210 од 1.681 тестиран лице, како и дека шест лица починале како резултат на вирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ја зголемува употребата на вакцината на „Астразенека“

Објавено пред

Германија планира да ја зголеми употребата на вакцината на „Астразенека“, бидејќи властите одобрија дека може да се дава на лица постари од 65 години.

Стотици илјади дози од таа вакцина „собираа прашина“ со недели поради разгледување на тоа кој може да ја добие и сомневањата меѓу оние кои имаа услови да ја примат.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Германија добила 2,1 милион дози вакцина на „Астразенека“, а употребила само 721 000.

Берлин денес го отвора шестиот центар за вакцинација на поранешниот аеродром Темплехоф во центарот на градот, каде што ќе се дава само вакцината на „Астразенека“, која минатата недела беше одобрена од германските регулатори и за оние над 65 години.

По вакцинацијата, Германија заостанува зад Велика Британија и САД. Заклучно со неделата, 5,2 милиони дози на вакцина биле дадени во Германија, а и двете дози биле дадени на 2,5 милиони луѓе или само три проценти од 83 милиони жители, пренесува „Бета“.

Министерот за финансии Олаф Шолц за телевизијата ЗДФ рече дека очекува процесот да се забрза на крајот на март и дека ќе биде можно да се дадат 10 милиони вакцини неделно.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел почна да ги вакцинира Палестинците, дури и на окупираниот Западен Брег

Објавено пред

Израел почна да ги вакцинира Палестинците кои работат во таа земја, но и во населените места на окупираниот Западен Брег, два месеца по започнувањето на кампањата за имунизација во земјата.

Палестинските работници, кои преку неколку контролни пунктови преминаа во Израел, ја примија првата доза на вакцина на „Модерна“, а акцијата ја спроведе израелската воена агенција која ги координира владините операции на Западниот Брег, пренесе АП.

Околу 100.000 Палестинци на Западниот Брег работат во Израел.

Досега, Израел им дал 8,7 милиони дози на „Фајзер“ на своите граѓани (од вкупно 9,3 милиони), а повеќе од 40 проценти ги примиле обете дози на вакцината.

До денес, Израел им даде помал број вакцини на Палестинците на Западниот Брег и во Појасот Газа, што предизвика меѓународни критики, додаде АП.

Групите за човекови права и многу Палестинци велат дека Израел, како окупаторска сила, е одговорен за обезбедување вакцини за Палестинците, но Израел се повикува на прелиминарниот мировен договор од Осло во 90-тите и тврди дека нема таква обврска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија2 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа2 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет4 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава5 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија6 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет18 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет21 час

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија22 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа23 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет23 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Досие