Контакт

Свет

Фукушима:Контролната соба на реакторот 1 повторно има струја

Објавено пред

Снабдувањето со електрична енергија делумно е воспоставено денеска во контролната соба на првиот реактор на нуклеарната централа Фукушима, соопшти јапонската Агенција за нуклеарна безбедност.

Снабдувањето со електрична енергија делумно е воспоставено денеска во контролната соба на првиот реактор на нуклеарната централа Фукушима, соопшти јапонската Агенција за нуклеарна безбедност.

 

Истовремено, нивото на радијацијата во токискиот водовод е намалено.

 

„На половината на денот се запали осветлувањето во контролната соба, но сè уште не сме сигурни дали тоа значи покренување на системот за ладење на реакторот“, изјави официјален претставник, пренесува агенцијата Франс прес.

 

Централата Фукушима Даичи има шест реактори чие снабдување со електрична енергија е прекинато по земјотресот и цунамито на 11. март, што резултираше со прекин на работата на системот за разладување на реакторите и дојде до низа радиоактивни истекувања.

 

По еднодневна пауза инженерите денеска се вратија на работа во реакторот 3, откако беа евакуирани ден претходно бидејќи од реакторот почна да излегува црн чад. Денеска ќе се обидат да активираат една пумпа за ладење на реакторот. Разладните системи на реакторите 5 и 6, најмалку оштетени во катастрофата, единствени се во функција.

 

Токиските власти денеска соопштија дека нивото на радиоактивниот јод во водоводот повторно е во границата дозволена за бебиња. /крај/афп/хн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Објавено пред

Фризерите ширум Германија од денес ги отвораат салоните денес по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на државата која сака да ги олесни мерките, но истовремено е загрижена за многу заразните видови на коронавирусот.

Претходно, учениците од основните училишта се вратија на своите клупи пред една недела, а канцеларката Ангела Меркел и премиерите на 16 покраини в среда повторно ќе се состанат за да одлучат во која насока ќе одат ограничувачките мерки, објави АП.

Некои провинции веќе дозволија да се отворат продавници, како што се цвеќарници и продавници за компјутерска опрема.

Повеќето продавници се затворени од 16 декември, а рестораните, кафулињата, спортските објекти и спортските сали се затворени од 2 ноември.

Прикажи повеќе...

Регион

Орбан се заканува дека ќе ја повлече својата партија од клубот на пратеници во Европскиот парламент

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се заканува дека ќе ја повлече владејачката партија „Фидес“ од конзервативниот блок на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент, е заклучокот од писмо објавено во неделата.

Орбан во писмото му се обраќа на Манфред Вебер, германски политичар кој ја предводи парламентарната група на ЕПП, дека „Фидес“ ќе си замине доколку конзервативниот блок донесе одлука за промена на регулативата, што беше предложено во петокот.

Предложените измени ќе овозможат одредена група да биде суспендирана или исклучена од блокот на ЕПП со само 50 отсто од гласовите во некои случаи.

Потпретседателката на „Фидес“, Каталин Новак, го објави писмото на „Твитер“.

ЕПП, во која се наоѓа и конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел, веќе неколку години е во кавга со „Фидес“.

Членството на „Фидес“ во ЕПП е суспендирано од 2018 година поради евроскептичната политика на Орбан, но тоа не важи за групата на ЕПП во Европскиот парламент на која „Фидес“ сè уште припаѓа.

Тоа може да се промени по гласањето во среда, кога ќе се одлучува за внатрешните прописи.

Суспензија може да се случи во следните недели, освен ако „Фидес“ не се повлече претходно.

„Промената на регулативата ќе доведе до правно сомнителна суспензија на нашите избрани претставници во групата на ЕПП“, вели Орбан.

„Ако ‘Фидес’ не е добредојдеан, тогаш не се чувствуваме должни да останеме во групата“, додава унгарскиот премиер.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Во светот 384.000 новозаразени со Ковид-19 за еден ден

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) во својот билтен во неделата објави дека минатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 384.000 нови случаи на зараза со коронавирус, што надмина 113,46 милиони во вкупниот број случаи.

Според официјалната статистика на СЗО, во текот на изминатиот ден се потврдени нови 384.956 новозаразени ширум светот, а бројот на смртни случаи од ковид-19 е зголемен за 8.230, пренесува ТАСС.

Во Северна и Јужна Америка, повеќе од 46 проценти од овој број се евидентирани со 179.480 нови случаи, додека во Европа се потврдени 139.264 нововозаразени со коронавирусот.

Од почетокот на пандемијата, според СЗО, регистрирани се 113.467.303 случаи на смрт на Ковид-19 и 2.520.550 смртни случаи поврзани со оваа болест.

Најголем број случаи на коронавирус досега се пријавени во САД (28.174.978), потоа во Индија (11.096.731), Бразил (10.455.630), Русија (4.246.079) и Велика Британија (4.170.523), наведува агенцијата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе започнат во средината на март во САД,...

Топ1 час

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет2 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме низ целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија3 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет12 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион13 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија16 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија17 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија18 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ21 час

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија23 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа2 дена

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија2 дена

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Досие