Контакт

Свет

Брег на слоновата коска: Гбагбо пред целосен пораз

Објавено пред

Силите лојални на избраниот претседател на Брегот на слоновата коска, Аласан Куатара навлегуваат во главниот град на земјата Абиџан од повеќе страни, со што последното упориште на претходниот претседател Лорен Гбагбо полека се претвора во воена зона, јавува BBC

Силите лојални на избраниот претседател на Брегот на слоновата коска, Аласан Куатара навлегуваат во главниот град на земјата Абиџан од повеќе страни, со што последното упориште на претходниот претседател Лорен Гбагбо полека се претвора во воена зона, јавува BBCГбагбо, кој владее со земјата една деценија, одби да ја предаде власта откако изгуби од Куатара  на претседателските избори во ноември минатата година. ОН и целата меѓународна заедница го признаа Куатара за легитимен претседател на државата. Повеќемесечното инаетење на Гбагбо доведе до немири и насилства во кои животите ги загубија неколку стотици луѓе и се закани повторно да ја врат граѓанската војна помеѓу северот и југот на најголемиот производител на како во светот, која се водеше во 2002 и 2003 година.Според дописникот на BBC, повеќе полициски единици и командантот на воената полиција, Едуард Касарате, преминале на страната на Куатара. Во моментов единствено претседателската гарда и вооружената милиција составени од млади поддржувачи на Гбагбо го бранат поранешниот лидер.Воената полиција која го чуваше хотелот во Абиџан каде што Куатара  неколку месеци беше во еден вид на домашен притвор се повлекла и движењето на Куатара повеќе не е ограничено. По улиците на Абиџан шетаат вооружени патроли на милицијата на Гбагбо, во потрага по поддржувачите на Куатара. Пред амбасадата на Мали дошло и до краток вооружен судир помеѓу француски војници, кои заедно со единиците од Африканската унија ги сочинуваат мировните сили на ОН во земјата и припадници на претседателската гарда. До немири дошло и на аеродромот во близина на градот, кој е пренатрупан со луѓе блиски на Гбагбо и нивните семејства, кој се обидуваат да побегнат од земјата. Дoписникот на BBC јавува и дека жестоки борби се водат околу зградата на државната телевизија, како и на пристапите на градот. /крај/reuters/сс/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

СЗО загрижена поради бројот на заразени во Србија: Ситуацијата е сериозна

Објавено пред

Директорот на канцеларијата на СЗО во Белград, Марјан Ивануша, коментирајќи го наглиот скок на бројот на новозаразени со коронавирус во земјата предупреди дека ситуацијата е сериозна затоа што Србија се наоѓа на четвртото место во Европа според бројот на новоинфицирани со коронавирус на 100.000 жители.

Веќе со денови, Србија има повеќе од 3.000 нови инфекции на дневна основа, а во вторникот и средата повеќе од 4.000, додека бројот на хоспитализирани повторно надмина 4.000.

Ова дополнително го загрозува веќе преоптоварениот здравствен систем систем, поради што медицинскиот дел од Кризниот штаб инсистира на заострување на мерките и општо затворање од најмалку една недела.

Предлогот е во тој период да бидат затворени сите трговски центри и угостителски објекти, а би работеле само продавниците за храна, аптеките и бензински пумпи, но само за полнење на гориво.

Кризниот штаб ќе донесе одлука за овие мерки на седницата закажана за во петок.

Претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека ситуацијата во Србија е сериозна, рече дека единствено што останува за борба против вирусот е да се почитуваат епидемиолошките мерки додека преку вакцинацијата не постигне колективен имунитет.

И покрај успехот во вакцинацијата, треба да се има предвид дека бројот на оние кои не се вакцинирани и натаму е голем“, изјави Ивануша за белградска „Политика“.

Во средата, 16 пациенти починаа од инфекција со Ковид-19 во Србија, а коронавирусот беше потврден кај 4.056 лица меѓу 16.175 тестирани примероци.

Од почетокот на пандемијата во Србија, тестирани се 2.986.711 примероци, регистрирани се вкупно 470.941 случај на коронавирус, а досега официјално се пријавени 4.491 смртен случај, со стапка на смртност од 0,95 проценти.

Прикажи повеќе...

Европа

Бројот на заболени во Англија намален за две третини во споредба со јануари

Објавено пред

Вкупниот број на луѓе заболени од Ковид-19 во Англија опадна од јануари, но во некои области има забележително зголемување на бројот на заразени, објавија денес истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Истражувачите рекоа дека нивото на активни случаи во февруари било 0,49 проценти од целото население, што е за две третини помалку отколку во јануари, кога беа евидентирани 1,57 проценти.

Сепак, тие додаваат дека прелиминарните резултати од февруари покажуваат дека бројот на заболени е зголемен во Лондон, на југоисток, како и на исток и во Вест Мидлендс, објави „Ројтерс“.

„Бројот на случаи во Англија продолжува да опаѓа, иако падот е забавен“, рече Стивен Рајли, професор по динамика на заразни болести на Кралскиот колеџот во Лондон, додавајќи дека падот мора да биде поголем за вакцинацијата да биде поуспешна.

Прикажи повеќе...

Свет

Вулканот Пакаја повторно активен

Објавено пред

Повторно се активира вулканот Пакаја кој се наоѓа на 2.522 метри надморска височина, на 20 километри од главниот град на Гватемала.

Вулканот испушта емисија на топла лава и облаци чад а експертите и властите внимателно ја следат неговата зголемена активност заради можни опасности за жителите кои живеат во близина, јави Ројтерс.

„Вулканот Пакаја има многу високо ниво на активност, со силни експлозии“, се вели во соопштението на Гватемаласкиот институт за сеизмологија, вулканологија и метеорологија.

Ројтерс известува дека засега не е наредена евакуација на околу 3.000 жители кои живеат во близина.

Портпарол на владината агенција за управување со катастрофи, Давид де Леон, рече дека тимовите за цивилна заштита вршат увид во неколку објекти кои можат да се користат како засолништа во случај на зголемена опасност од врела лава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Иницијатива за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Регион1 час

Повеќе од 1,5 милион вакцинирани во Србија, ревакцинирани над 500.000 луѓе

Во Србија, според последните владини податоци, досега се дадени 1.535.274 вакцини против коронавирус, а втора доза добиле 534.751 лице. Србија...

Македонија1 час

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето на доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа2 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела, секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест за коронавирус, најави германската канцеларка, Ангела Меркел....

Македонија2 часа

За 56 проценти зголемен бројот на заразени со коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје кој покажува зголемување на новозабоените за 56 отсто во...

Свет13 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија17 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија18 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија19 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија20 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија20 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион23 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија2 дена

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Досие