Контакт

Свет

Салех полесно ранет, опозицијата тврди дека е убиен

Објавено пред

Претседателот на Јемен Али Абдел Салех е полесно ранет при престрелка што избила во близина на претседателската палата при посета на џамија во главниот град Сана,.пренесува Reuters повикувајќи се на арапската телевизија телевизијата Аl Arabia

Наспроти тоа Reuters повикувајќи се на јеменската опозиција јавува дека претседателот Али Абдел Салех е убиен во престрелката. Агенцијата не успеала да се повтрзе со претставници на претседателската администрација, за да се разјасни судбината на Салех. Reuters јавува дека на телефонскито број во претседателдскат апалата никој не одговраа. Претходно AFP повикувајќи се на извор од владејачката партија во Јемен, пренесе дека во петокот во главниот град Сана било стрелано врз џамија во непосредна близина на претседателската палата, при што покрај Салех биле ранети и премиерот и претседателот на  парламентот на Јемен.Претходно во петокот јеменските армиски сили во јужниот дел од главниот град на  земјата Сана стрелалае врз резиденцијата на лидерот на опозициската исламистичка партија на Ал Ислах, леменски лидер шеик Хамид ал-Ахмар, извести АФП повикувајќи се на очевидци. Нема информации за жртви.  Шеикот Хамид ал-Ахмар е едно од десетте синови на многу вилајтелниот во Јемен  починат пеик Абдал ал-Ахмар. Неговито брат шеикот Садек ал-Ахмер е племенски старешниа на највлијателното племе во земјата – Хашид.Племенската заедница Хашид предводена од ал-Ахамр во март годинава премина н астраната на опозицијата. Вооружените судири меѓу племенските опозицијата со силите лојални на претседателот на Јемен, Али Абдула Салех во Сана почнаа на 23 мај.Меѓународниот аеродром во Сана е привремено затворен поради судирите коишто траат веќе втора седмица меѓу владините сили и борците од племето Хашид. Бројот на жртвите од крвавиот бунт до петокот се проценува  на околу 200 луѓе. Анти-владините демонстрации со кои се бара оставка на претседателот Али Абдула Салех, кој е на власт повеќе од 30 години, почнаа во Јемен од почетокот на февруари. Припадницит на владините специјални единици употребија оружје за да ги растераат антивладините демонстранти. Според западните медиуми во текот на немири во земјата загинале повеќе од 140 луѓе.Советот за соработка на арапските држави од Перискиот залив, го објави повлекувањето на својата иницијатива за мирно решавање на кризата во Јемен поради неуспехот на шефот на државата да потпише договор со кој се обезбедува мирен трансфер на власта од претседателот во рок од еден месец во замена за гаранции дека нема да биде гонет.Јеменскиот претседател на крајот од април одби да го потпише мировнито план со опозицијата, откако претходно ја поддржа иницијативата за внатрејеменски договор на GCC за помирување.Истовремено владејачката партија во Јемен, „Генералниот народен конгрес“ го одобри планот предложен од страна на GCC, кој предвидува оставка на претседателот Салех за 30 дена по формирањето влада на национално единство. По назначувањето на владата, претседателот треба да ја предаде власта на заменик-претседателот а опозицијата да престане со демонстрациите. Според иницијативата на на GCC, Салех, исто така,треба да добие имунитет од судско гонење.Противниците од Салех бараа негово непосредно заминување од функцијата, иако неговиот мандат истекува на крајот од 2013 г. Претседателот Салех на 18-ти март објави воведување полициски час во земјата за период од 30 дена. Таа одлуката беше одобрена од страна на јеменскиот парламент. Објавувањето на вонредната состојба следеше еден ден откако западните медиуми објавија дека јеменските безбедносни сили стрелале врз анти-владините демонстранти во главниот град Сана при што убија 40 лица, а околу 300 беа ранети. Јеменскиот претседател изрази жалење за загинувањето на цивилите, но ја негираше вината на припадниците на безбедносните структури на земјата.Протестите инспирирани од востанијата во Тунис и во Египет го доведоа до работ на пропаста 32-годишното владеење на актуелниот претседател Али Абдула Салех. Јеменскиот претседател во почетокот повика на прекин на насилствата, затоа што немал никаква намера да си поднесе оставка.Салех стана претседател на Северен Јемен во 1978 г. а по повторното обединување на Северен и Јужен Јемен во 1990 г., застана на чело на новоформираната унитарна Република Јемен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Босна и Херцеговина 180 новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Во Бoсна и Херцеговина потврдени се 180 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, објавија јавните здравствени институти на Федерацијата на БиХ и Република Српска.

Од средата тестирани се 1.758 лица.

Најголем број новозаразени има во Сараево, каде што се потврдени 27 случаи, по што следува Бања Лука со 9 нови случаи.

Бројот на заразени лица е поголем отколку еден ден претходно кога беа регистрирани 152 лица позитивни на Ковид-19.

Вкупниот број заразени од почетокот на епидемијата во БиХ сега е поголем од 4.700 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај пациентите.

Според извештаите, се нагласува дека до 18 проценти од хоспитализираните пациенти со коронавирус се пушачи.

Во согласност со тоа, СЗО им препорача на пушачите да се откажат од пушењето.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанската телевизија ќе емитува вести на црногорски јазик

Објавено пред

Албанскиот јавен сервис ќе почне да емитува вести на црногорски јазик на втората телевизиска програма (РТШ 2), соопшти денеска Матицата на Црногорците.

Вестите ќе се емитуваат двапати дневно, од понеделник до петок.

Заслугата за тоа му припаѓа на претседателот на Унијата на Црногорците во Албанија, Маринко Чулафиќ, кому Матицата на Црногорците му упати срдечни честитки и признание за макотрпната работа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик кој се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет3 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Македонија5 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија6 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија6 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија7 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија10 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија11 час

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија12 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет12 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет12 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија12 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет12 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија12 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет12 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет13 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет13 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет1 ден

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Досие