Контакт

Свет

Руски шпион осуден на 25 години затвор

Објавено пред

Воениот суд во Москва го прогласи за виновен за велепредавство и во отсуство на 25 години затвор го осуди поранешниот висок офицер на Надворешната разузнавачка служба, Александар Потеев.

Воениот суд во Москва го прогласи за виновен за велепредавство и во отсуство на 25 години затвор го осуди поранешниот висок офицер на Надворешната разузнавачка служба, Александар Потеев. Полковникот Потеев кој избегал од земјата, ги открил имиња на десет агенти кои минатата година беа уапсени во САД. Покрај за велепредавство Потеев е обвинет и за дезертерство. Судењето на Потеев беше затворено за јавноста, а неговиот адвокат најави дека ќе поднесе жалба со цел на неговиот клиент да му биде намалена казната. Потеев беше заменик на шефот во одделението за американскиот континент, што значи дека имал пристап во информациите за сите агенти кои се наоѓаат на терен. Интерната контрола во тајната служба, спроведена во ноември минатата година го откри предавството на полковникот. Апсењето на десетмината руски агенти во САД му нанесе голема штета на угледот на Москва.   крај/б/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Немири во Хаг, приведени 20 лица

Објавено пред

Хашката полиција уапси повеќе од 20 лица кои фрлале по нив со камења, јајца и петарди, за време на немирите во една сиромашна населба.

Немирите започнале пред две ноќи кога официјалните лица им забрануваниле на младите луѓе да ги пуштат хидрантите за гаснење на пожари за да се разладат, пренесува АП.

Повеќе од 20 лица се уапсени под обвинение дека биле насилни или поттикнуваат насилство против полицијата, а заради немирите што не престанаа ни синоќа, локалните власти и дадоа дополнителни овластувања на полицијата за апсење на лицата.

Прикажи повеќе...

Регион

Борисов подготвен да си даде оставка, но под еден услов

Објавено пред

Бојко Борисов рече дека ќе поднесе оставка ако бугарскиот парламент го одобри неговиот план да распише избори за Големото народно собрание, заради промена на Уставот.

Тој рече дека сака да го подобри судството и да го преполови бројот на пратеници, пренесува „Ројтерс“.

Како што е соопштено, две третини од 240 бугарски пратеници мора да гласаат за да се распишат избори за Големото народно собрание.

Борисов, кој веќе 37 дена е под притисок на протестите во Бугарија, рече дека ваквите измени ќе помогнат да се рестартира земјата и нејзиниот претерано голем политички систем.

Прикажи повеќе...

Европа

Германските компании очекуваат да закрепнат од коронавирусот за 11 месеци

Објавено пред

Германските компании очекуваат дека нивниот бизнис, по хаосот предизвикан од пандемијата на коронавирусот, ќе се нормализира во просек за околу 11 месеци, според истражувањето на економскиот институт ИФО.

Компаниите во услужниот сектор очекуваат нивното закрепнување од кризата со коронавирусот да трае 11,7 месеци, додека во градежниот сектор очекуваат да трае 11,1 месец, во секторот на мало 10,3 месеци, а во индустријата 10,1 месец, покажа истражувањето на ИФО, пренесува порталот „Индекс“.

Пандемијата особено тешко ги погоди туристичките агенции и хотелите кои очекуваат нормализација за 14,6 односно 16 месеци, а закрепнување во секторот за уметноста и забавата би требало да трае најдолго, речиси 18 месеци. Спротивно на тоа, секторот за безбедносни услуги се очекува да закрепне до крајот на оваа година.

„Многу компании ги чека долг пат до нормалноста. Откако ќе се укинат сите јавни ограничувања, тие сепак ќе треба да се справат со нивните последици“, објаснува истражувачот на ИФО, Клаус Волрабе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Србија воведе задолжителен ПЦР тест за македонските граѓани

Странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР тест не постар од 48 часа,...

Топ1 час

Воз удри во „цитроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „цитроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Македонија2 часа

Хелсиншкиот комитет: Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Надлежните мора итно да создадат услови за образование на децата со попреченост, порачаа од Хелсиншкиот комитет за човекови права, од...

Топ3 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија3 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија4 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ4 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет4 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет5 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет7 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет16 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет16 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа17 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија19 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија19 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ21 час

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија21 час

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија23 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија24 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие