Контакт

Свет

Армијата ја презеде контролата врз каирскиот плоштад Тахрир

Објавено пред

Воените сили на Египет во средата навечер ја зеле контролата врз плоштадот Тахрир во центарот на Каиро и ги затвориле сите пристапи кон него, јави порталот Мasravi.

Воените сили на Египет во средата навечер ја зеле контролата врз плоштадот Тахрир во центарот на Каиро и ги затвориле сите пристапи кон него, јави порталот Мasravi.Како што пишува порталот, под посебна заштита е ставена зградата на министерството за внатрешни работи, до која во вторникот и во средата се обидуваа да се пробијат демонстрантите. Војската одлучи да интервенира на каирскиот плоштад Тахрир и да го преземе обезбедувањето на просторот и околните улици во регионот Тахрир откако во средата во вечерните часови повторно почнале да се собираат групи од агресивно настроени млади луѓе, кои извикувале слогани барајќи оставка од министерот за внатрешни работи Мансур ал-Исав. Властите стравуваат од повторување на судирите на Тахрир во кои според египетското министерство за здравство, настрадале 1.114 лица, пишува интернет изданието на дневниот весник Al Аhram.Во вторникот навечер на Тахрир групи млади лица се судрија со полицијата. Во средата областа беше делумно блокирана од демонстрантите а повторно се појавија барикади на улиците. Демонстрантите испровоцираа судири со полицијата.Воените власти и владата го повикаа населението да остане смирено и да не подлегнува на провокации. Министерството за внатрешни работи на Египет вети дека темелно ќе ги разгледа случувањата и ќе ги казни одговорните.Станува збор за најмасовните и најжестоки судири последната седмица, по бунтот кој изби пред пет месеци кога револуцијата успеа да го собoри од власт деценискиот авторитарен претседател Хосни Мубарак, но сега особено младите ги бараат ветените политички реформи.  Последните судири избувнаа кога семејствата на загинатите во протестите против Мубарак во вторникот навечер во центарот на Каиро одржаа собир посветен на жртвите. Некои семејства пак протестираа што имињата на нивните блиски загинати не биле споменати. Притоа изби масовна тепачка која продолжи на централниот плоштад во Каиро.Моментално владејачкиот Врховен воен совет преку Фејсбук издаде соопштение за тоа дека последните случувања „немаат оправдувања, туку нивната цел е дестабилизација на безбедноста на Египет организирано со план кој ја користи крвта на револуционерните мачениците и сее поделба меѓу народот и безбедносните органи“.Премиерот Есам Шараф на египетската државна телевизија вечерва изјави дека го следи развојот на настаните и очекува целосен извештај за судирите. Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка на 11-ти февруари, откако избувнаа масовните безредија предизвикани од лошата економска ситуација во земјата. Тој му ја предаде власта на Врховниот совет на вооружените сили на Египет. Во последните неколку седмици, се зголемува новиот бран на народното незадоволство против воените власти, кои се обвинуваат за одложување на демократските реформи. На 8 јули во Египет се закажани уште едни масовни протест во знак на поддршка на демократските реформи./крај/аа/ро/рн/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Босна и Херцеговина 180 новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Во Бoсна и Херцеговина потврдени се 180 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, објавија јавните здравствени институти на Федерацијата на БиХ и Република Српска.

Од средата тестирани се 1.758 лица.

Најголем број новозаразени има во Сараево, каде што се потврдени 27 случаи, по што следува Бања Лука со 9 нови случаи.

Бројот на заразени лица е поголем отколку еден ден претходно кога беа регистрирани 152 лица позитивни на Ковид-19.

Вкупниот број заразени од почетокот на епидемијата во БиХ сега е поголем од 4.700 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај пациентите.

Според извештаите, се нагласува дека до 18 проценти од хоспитализираните пациенти со коронавирус се пушачи.

Во согласност со тоа, СЗО им препорача на пушачите да се откажат од пушењето.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанската телевизија ќе емитува вести на црногорски јазик

Објавено пред

Албанскиот јавен сервис ќе почне да емитува вести на црногорски јазик на втората телевизиска програма (РТШ 2), соопшти денеска Матицата на Црногорците.

Вестите ќе се емитуваат двапати дневно, од понеделник до петок.

Заслугата за тоа му припаѓа на претседателот на Унијата на Црногорците во Албанија, Маринко Чулафиќ, кому Матицата на Црногорците му упати срдечни честитки и признание за макотрпната работа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет3 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Македонија5 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија6 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија6 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија7 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија10 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија11 час

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија12 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет12 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет12 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија12 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет12 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија12 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет13 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет13 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет13 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет1 ден

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Досие