Контакт

Свет

Предизборен молк во Русија пред претседателските избори

Објавено пред

Во Русија денеска е предизборен молк пред утрешните претседателски избори, на коишто главен фаворит, како што се оценува е поранешниот шеф на државата, а сега премиер, Владимир Путин.

Во Русија денеска е предизборен молк пред утрешните претседателски избори, на коишто главен фаворит, како што се оценува е поранешниот шеф на државата, а сега премиер, Владимир Путин.

Покрај Путин, претседателски кандидати се и лидерот на Комунистичката партија Генадиј Зјуганов, лидерот на Праведна Русија, Сергеј Миронов, лидерот на Либерално-демократската партија Владимир Жириновски и бизнисменот Михаил Прохоров.

Конечните резултати од гласањето ќе бидат познати до 14 март, а до 17 март мора да бидат официјално објавени. Новиот претседател ќе стапи на должност на 7 мај./крај/б/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во двор на црковен интернат во Канада пронајдени посмртни останки од 751 лице

Објавено пред

Домородната заедница од Канада соопшти дека пронашла стотици необележани гробови на место на некогашен интернат на католичката црквата во провинцијата Саскачеван.

„Суверената автохтона федерација на Првите нации“ соопшти дека откритието на гробовите е „досега најзначајно во Канада“.

Заедницата во Ковесес е една од неколкуте таканаречени „Први нации“, како што се нарекува домородното население во Канада, потомци на Инуитите и Мерисите.

Кадмус Делорм, раководител на домородната заедница, изјави дека останките на 751 лице се пронајдени во необележани гробови во задниот двор на интернатот во регионот Саскачеван.

„Ова не е масовна гробница, ова се необележани гробови“, рече Делорм.

Според официјалните канадски податоци, интернатот работел од 1899 до 1997 година, на околу 140 километри источно од главниот град Регина.

Новите гробници се откриени со површински радарски скенери, што како истраги се почнати во 139 училишта низ целата земја, откако кон крајот на мај беа пронајдени останки на 215 деца, некои на возраст од три години, кои биле закопани на местото на некогашно училиште за домородни деца во Камлоупс, Канада.

Училиштата главно ги воделе христијански цркви во име на државната влада, од 1840 па се до 90-тите години на минатиот век.

Повеќето од овие деца, присилно одземени од нивните семејства и сместени во црковните интернати, (се претпоставува дека биле над 150.000 староседелски деца) биле изложени на физичко, сексуално и психолошко насилство.

Премиерот Џастин Трудо изјави дека е многу тажен поради новото откритие во интернатот „Маривал Индијан“.

Тој рече дека домородците кои претрпеле болка и траума се одговорност што Канада мора да ја сноси.

Канадската комисија за вистина и помирување, која објави извештај дека „училишниот систем на интернати придонел за културен геноцид“, соопшти дека гробиштата останале на местото на училиштето „Маривал“ по уништувањето на училишната зграда.

Од ораганизацијата на домородците велат дека се во контакт со локалната католичка надбискупија, па Делром вели дека е оптимист и верува дека ќе им биде дозволен пристап до архивите за да ги идентификуваат остатоците.

„Имаме верба во Католичката црква дека ќе ни овозможи пристап. Тие не ни рекоа ‘не’. Само сè уште немаме податоци“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Се стравува дека 300 мигранти се удавиле кај брегот на Јемен

Објавено пред

Претставник на ОН денеска изјави дека е можно околу 300 мигранти да се удавиле откако нивниот брод се превртел во близина на брегот на Јемен, што укажува на ризиците од миграција од Рогот на Африка кон богатите заливски земји во потрага по работа.

Претставникот на ОН и хуманитарен координатор Дејвид Гресли изјави дека мигрантската криза создава уште поголем притисок во веќе опасната ситуација во Јемен, што доведе до хуманитарни проблеми, објави „Ројтерс“.

На почетокот на овој месец, голем број тела се појавија на брегот Рас ал-Арах во Црвеното Море кај Јемен, откако нивниот брод се превртел на отворено море.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Објавено пред

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија дека следниот пат Русија ќе фрли бомби на целта, наместо да испука предупредувачки истрели кон британскиот уништувач ХМС Дифендер кој, според рускуте власти, запловил во Црното Море и руските територијални води.

„Невозможно е да се скрие огорченоста поради објавата на Министерството за одбрана на Велика Британија, во која се наведува дека уништувачот наводно случајно поминал низ ‘украинските територијални води’. Морам да го предупредам поранешниот ‘морски владетел’ дека следниот пат, ако го повторат ова, бомбите ќе паѓаат не покрај, туку на целта“, изјавил Гаврилов, а пренесува агенцијата ТАСС.

Руското Министерство за одбрана во средата соопшти дека Федералната поморска гранична контрола „го запрела упадот на британскиот брод ХМС Дифендер, на руска територија во близина на Крим“.

Се наведува дека британскиот уништувач влегол во руските територијални води три километри, а крајбрежен руски воен брод испукал предупредувачки истрели, откако претходно авион „сухој-24М“ фрлил неколку бомби покрај уништувачот, кој потоа ја напуштил руската територија.

Официјален Лондон, вчера негираше дека имало инцидент, но руското министерство објави видео во кое наводно се гледа моментот кога руските сили го потиснале британскиот борбен брод.

Москва прашањето во врска со овој инцидент ќе го покрене во ОБСЕ, изјави денеска за новинарите постојаниот руски претставник во таа организација, Александар Лукашевич.

„Секако дека ќе го сториме тоа“, рече Лукашевич, одговарајќи на прашање во врска со инцидентот, пренесе TАСС. „Тоа дури и ќе биде во неколку формати“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија14 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија15 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија16 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион17 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија19 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија19 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија21 час

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет21 час

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија21 час

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа22 часа

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет22 часа

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија1 ден

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет1 ден

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ2 дена

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија2 дена

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа2 дена

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија2 дена

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија2 дена

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Досие