Контакт

Свет

Путин прогласи чесна победа по 50 отсто од преброените гласови

Објавено пред

Рускиот премиер Владимир Путин претседателски кандидат на владејачката партија Единствена Русија, по пребројаните материјали од 50 отсто од избирачките места е во водство со 64,4 отсто од гласовите и е веројатен победник уште по првиот изборен круг.

Рускиот премиер Владимир Путин претседателски кандидат на владејачката партија Единствена Русија, по пребројаните материјали од 50 отсто од избирачките места е во водство со 64,4 отсто од гласовите и е веројатен победник уште по првиот изборен круг.Според податоците на Централната изборна комисија на Руската Федерација, зад Путин се лидерот на руските комунисти Генадиј Зјуганов со 17 отсто, независниот кандидат милијардерот Мијаил Прохоров со 6,97 отсто, либералот Владимир Жириновски со 6,71 отсто и кандиатот на Справедлива Русија блискиот до Кремљ Сергеј Миронов со 3,72 отсто.Во апсолутни бројки тоа значи 17,89 милиони избирачи гласале за Путин, 4,785 милиони за Зјуганов и 1,9 милиони за Прохоров од вкупно 108 милиони руски државајни со право на глас. „Победивме во отворена и чесна борба“, изјави Владимир Путин пред десетици илјади негови приврзаници пред неговиот изборен штаб во Москва, што беше директно пренесувано на државната телевизија.„Ви реков дека ќе победиме. Победивме! Слава на Русија! Им благодарам на сите кои и’ рекоа ‘да’ на големата Русија“, дополни Путин, повторувајќи го мотото на неговата претседателска кампања. Веднаш до Путин беше неговото политичко протеже, претседателот на заминување и иден руски премиер Дмитриј Медведев.Пред стотина илјади поддржувачи, според процените на московската полиција, Путин оцени дека руските избирачи не дозволиле „уништување на руската држава“. „Нашите гласачи знаат да разликуваат желба за обнова од политички провокации чија цел е уништувањето на нашата држава и узурпирањето на власта. Таквите сценарија нема да минат во нашата земја“, рече Путин алудирајќи на протестите на опозицијата по декемвриските парламентарни избори коишто ја оспоруваат победата на неговата партија Единствена Русија.Претходно по првичните резулатите од 20 отсто од избирачките места реагиреше Зјуганов за кој изборите биле „гангстерски и апсолутно нечесни“. Владимир Рижков, еден од лидерите на руската опозиција којашто ги организира протестите против Путин, најмасовни во последните 12 години, изјави дека нема „параметри според кои изборите би биле легитимни“, тврдејќи дека неговите активисти избројале десетини илјади неправилности. Уште во петокот опозицијата за во понеделник најави протести, за што доби, според руските закони, дозвола од московските власти. Од друга страна, шефот на капањата на Путин, Станислав Говорухин, изјави дека „ова беа најчистите избори во руската историја“. „Наводните кршења за кои зборува опозицијата и противниците на нашиот претседател – се смешни“, додаде Говорухин.Изборите во Русија ги следа 600 меѓународни набљудувачи, меѓу кои најмногу од Организацијата за европска безбедност и соработка (ОЕБСЕ).За Владимир Путин ова ќе биде трет претседателски мандат, но прв со траење од шест години. Тој четири години мина на премиерската функција поради уставните ограничувања коишто спречуваат повеќе од два последователни претседателски мандата. Путин на претседатеслките избори во 2000 година победи со 53 отсто од гласовите, а во 2004 година со 71 отсто. Неговиот наследник на претседателската фунцкија, Дмитриј Медведев, во 2008 година победи со 70 отсто од гласовите. /крај/мф.сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Кралицата со лидерите на Г7

Објавено пред

Британската кралица Елизабета синоќа беше домаќин на европските лидери по состанокот на Самитот Г7.

Покрај кралицата, на приемот присуствуваат принцот Чарлс и војвотката Камила, како и принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

На приемот пристигнаа британскиот премиер и неговата сопруга Кери, а подоцна американскиот претседател и прва дама Џозеф и Џил Бајден, канадскиот премиер Џастин Трудо, францускиот претседател и прва дама Емануел и Брижит Макрон, италијанскиот премиер Марио Драги, германската канцеларка Ангела Меркел.

Лидерите се собраа синоќа за првпат од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Американскиот претседател објави фотографија на лидерите со кралицата на својот профил на Твитер и напиша: „Демократијата се врати“.

Прикажи повеќе...

Свет

Ќе се фрлат спорните серии oд вакцините „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) соопшти дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцина против Ковид-19, произведени во фабриката во Балтимор.

Истовремено, ФДА одобри употреба на 10 милиони други дози од вакцината.

Според Њујорк тајмс спорниот контингент вакцини опфаќа околу 60 милиони дози.

Производството на вакцини во фабриката во Балтимор беше стопирано во април откако беше откриено дека состојките во вакцината на „Астра Зенека“, што во исто време се произведуваа во фабриката, штетно влијаеле на една серија вакцини на „Џонсон и Џонсон“.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 1.000 новинари акредитирани за состанокот Путин – Бајден

Објавено пред

Повеќе од 1.000 новинари аплицираа за акредитација за состанокот меѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден што ќе се одржи во Женева на 16 јуни, изјави за ТАСС портпаролот на Министерството за надворешни работи на Швајцарија, Пјер-Ален Елтшингер.

„Повеќе од 1.000 новинари поднесоа апликации. Швајцарското Министерство за надворешни работи продолжува да ги проверува добиените информации, со цел што побрзо да се заврши процесот на акредитација“, нагласи Елтшингер.

За да добијат пристап, медиумските работници мора да имаат потврда за вакцинација одобрена од Швајцарија, Европската унија или Светската здравствена организација, негативен ПЦР тест или доказ дека прележале Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Намален притисокот во болниците, од коронавирус низ целата држава се лекуваат 101 пациент

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците...

Македонија2 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест за сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија2 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Свет3 часа

Ќе се фрлат спорните серии oд вакцините „Џонсон и Џонсон“

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) соопшти дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони...

Македонија3 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт17 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион20 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија21 час

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија22 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија23 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија23 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија23 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија1 ден

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија1 ден

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Досие