Контакт

Свет

Анџелина Џоли ги отстрани дојките поради страв од рак

Објавено пред

„Не беше лесна одлука“ вели познатата актерка Анџелина Џоли откако откри дека ги отстранила двете дојки бидејќи имала 87 отсто шанси да добие рак.

Џоли откри дека се подложила на двострука мастектомија иако била здрава, откако дознала дека е носител на BRCA1 генот и дека има 87 отсто шанси да заболи од рак на дојките.

 

Мајката на 37 годишната актерка, Маршелин Бертран починала на 57 години од рак на јајниците.

 

„Моите лекари проценија дека имам 87 отсто шанси да добијам рак на дојките и 50 отсто шанси за рак на јајниците иако тој ризик е различен кај секоја жена само мал дел од ракот на дојката е последица од наследена мутација на генот. Оние со дефект, во BRCA1 во просек имаат 65 отсто шанси да го добијат. Кога дознав дека тоа е мојата реалност, одлучив нешто да направам и  да го намалам ризикот што повеќе што можам така што ќе ги отстранам двете дојки. Почнав од градите бидејќи ризикот за тој рак е поголем од ризикот за рак на јајниците а и операцијата е посложена. На 27 април го завршив тримесечниот медицински процес којшто го подразбира мастектомијата. Успеав се да држам во тајност и да продолжам со работа“ напиша Џоли во писмо до јавноста.

 

Операцијата поминала успешно а лекарите велат дека шансите, актерката да добие рак на дојките, се намалиле на помалку од пет отсто.

 

„Сакав да го напишам ова писмо за да им порачам на другите жени дека мастектомијата не е лесно, но среќна сум што го направив тоа. Моите деца веќе мораат да се плашат дека ќе ме изгубат поради рак на дојка“.Таа во писмото ја истакнува поддршката од нејзиниот вереник Бред Пит и своите деца за време на терапијата.

 

„Тие само ги гледаат моите белези и тоа е тоа. За нив сум онаа иста мама. Би направила се за да бидам со нив што повеќе што можам. Среќна сум што имам партнер полн со љубов како што е Бред Пит. Секоја девојка или жена која поминува низ ова нека знае дека ова е доста важен дел од процесот. Бред беше со мене секоја минута за време на операцијата. Успеавме заедно да се смееме. Знаевме дека тоа е правилна одлука за нашето семејство и дека ќе не зближи уште повеќе. И не зближи“ пишува Џоли.

 

Џоли пишува дека својата мастектомија не менува начинот на којшто се чувствува жената и додаде дека резултатите од реконструктивната операција може да бидат прекрасни.

 

„Лично не се чувствувам помалку женствено. Се чувствувам силно што донесов тешка одлука којашто на било кој начин не ја намалува мојата женственост. Се надевам дека другите жени ќе имаат корист од моето искуство. Ракот и понатаму е збор којшто внесува страв во човечките срца и предизвикува длабоко чуство на беспомошност. Но денес може преку анализи на крвта да откриете дали сте склони на канцер на дојките или јајниците и да преземете нешто“ пишува Џоли./крај/блиц/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Првичните резултати од изборите во Русија покажуваат победа на партијата на Путин

Објавено пред

Руската владејачка партија Единствена Русија, од која потекнува и претседателот Владимир Путин, е на пат да победи на парламентарните избори, покажуваат прелиминарните резултати и излезните анкети.

Гласачките места во московската временска зона беа затворени во 20 часот по локално време, со што заврши тридневното гласање.

Централната изборна комисија, откако беа преброени само девет проценти од гласовите, објави дека Единствена Русија е во водство со 38,57 проценти од гласовите.

Во исто време, излезна анкета спроведена од агенцијата ИНСОМАР покажа дека Единствена Русија освоила 45 проценти од гласовите, објави агенцијата РИА.

Партијата освои нешто повеќе од 54 проценти од гласовите на последните избори во 2016 година.

Првичните резултати од изборите покажуваат дека Комунистичката партија е на второ место со 25,17 проценти, додека националистичката ЛДПР е на трето место со 9,6 проценти од гласовите.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден и Макрон телефонски ќе разговараат за спорот околу подморниците

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон и неговиот американски колега, Џо Бајден, во наредните денови ќе разговараат телефонски за неуспешниот договор за подморници, објавија француските власти по ненадејниот раскол меѓу Франција од една страна и САД, Велика Британија и Австралија од друга.

Австралискиот премиер, Скот Морисон, денеска изјави дека го разбира разочарувањето на Франција што Канбера го откажа договорот за купување француски подморници во корист на сојузот со САД и Велика Британија, но нагласи дека Австралија треба да ги заштити своите интереси.

„Претседателот Бајден побара разговор со францускиот претседател Емануел Макрон и тој ќе се одржи во наредните денови“, изјави портпаролот на француската влада, Габриел Атал.

Австралија, Велика Британија и САД во средата објавија формирање на трилатерална безбедносна алијанса АУКУС за зајакнување на одбранбената соработка во Индо-Пацификот, која предвидува флота од нуклеарни подморници што Австралија ќе ги изгради со американска помош.

Поради таа одлука, Канбера се откажа од договор вреден 40 милијарди долари со француска компанија која требаше да изгради флота од подморници, на што Париз жестоко реагираше и ги повлече своите амбасадори од САД и Австралија.

„Сакаме објаснувања за нешто што изгледа како изиграна доверба и сакаме да знаеме како тие имаат намера да излезат од овој договор“, рече Атал за БФМТВ.

Новата британска министерка за надворешни работи, Лиз Трус, која ја презеде функцијата среде голем дипломатски спор и по реконструкција на владата, го бранеше новиот сојуз во неделното издание на „Телеграф“.

„Слободите мора да се бранат. Ние градиме силни безбедносни врски низ целиот свет“, посочи Трус.

„Освен нуклеарните подморници, воената употреба на вештачка интелигенција треба да се прошири со Австралија и Соединетите американски држави“, додаде таа.

Но, Франција гледа на новиот сојуз не само во светлината на загубата на договорот вреден повеќе милијарди долари, туку и како товар за НАТО и предизвик за ЕУ.

„Исто така, мора да ја доведете во прашање и силата на сојузот со САД“, изјави францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дријан, во саботата навечер.

„Во вистински сојуз, луѓето разговараат едни со други и се почитуваат, но тоа не е случај овде“, рече Ле Дријан, кој предупреди дека има сериозна криза меѓу двете земји, но и со Австралија, додавајќи дека во еден сојуз нема простор за лицемерие презир и лаги.

Експертите веруваат дека на Австралија ќе ѝ требаат 10 до 20 години за изградба на подморници бидејќи земјата нема соодветна инфраструктура за нуклеарна технологија, како и нуклеарни експерти.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Актерот Жерар Депардје гласаше на руските избори во амбасадата во Париз

Објавено пред

Француската филмска ѕвезда Жерар Депардје, кој има и руски пасош, гласаше на руските парламентарни избори во амбасадата на Русија во Париз.

„Гласав затоа што тоа е моја должност. Се восхитувам на Русија, се восхитувам на рускиот претседател Владимир Путин“, рече актерот пред новинарите, а пренесе агенцијата ТАСС.

Депардје изјави дека ретко гласал во Франција, но дека гласа за Русија.

„Верувам дека има демократија во Русија“, посочи тој.

Актерот додаде дека често оди во Русија и планира таму да отпатува во март.

Во Франција, парламентарните избори во Русија се одржуваат во амбасадата во Париз, како и во руските конзулати во Стразбур и Марсеј и во Вилфранш сур Мер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Првичните резултати од изборите во Русија покажуваат победа на партијата на Путин

Руската владејачка партија Единствена Русија, од која потекнува и претседателот Владимир Путин, е на пат да победи на парламентарните избори,...

Македонија4 часа

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија5 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет5 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија6 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија8 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија11 час

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ11 час

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет12 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет13 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа13 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет14 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија1 ден

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ1 ден

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет1 ден

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет2 дена

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Досие