Контакт

Свет

Кривична пријава за директорот на битолската болница

Објавено пред

БИТОЛА – Против Дејан Ристевски, в.д. директор на Клиничката болница во Битола, полицијата вчера поднесе кривична пријава за оштетување и повластување доверители. Кривични пријави, наедно, се поднесени и против Клиничката болница како правно лице, второпријавена, и против Томислав Георгиевски, директор на Здравствениот дом во Битола, кој се товари за злоупотреба на службата и овластувањето.

БИТОЛА – Против Дејан Ристевски, в.д. директор на Клиничката болница во Битола, полицијата вчера поднесе кривична пријава за оштетување и повластување доверители. Кривични пријави, наедно, се поднесени и против Клиничката болница како правно лице, второпријавена, и против Томислав Георгиевски, директор на Здравствениот дом во Битола, кој се товари за злоупотреба на службата и овластувањето.

Според истрагата на битолската полиција, директорот Ристевски во јуни годинава, знаејќи дека болницата не е во можност да ги намирува долговите кон своите доставувачи, со претходна одлука на Управниот одбор дал на Берза 2.473 акции на болницата кои таа ги поседувала како основен влог во банка во Битола. На брокерската куќа ч наредил парите од акциите во висина од 23 милиони денари со цесија да ги префрли на осум фирми кои, сепак, немале приоритет во наплатата. Со тоа ги оштетил оние доставувачи и фирми кои веќе ја тужеле болницата за ненаплатените побарувања. Директорот Ристески, покрај ова, се договорил со својот колега Георгиевски со анекс-договор дел од акциите од Здравствениот дом да ч ги отстапи на болницата, со што и Георгиевски направил злоупотреба.

„Кривичните пријави против двајцата директори веќе се доставени до Основното јавно обвинителство и работиме на случајот", изјави Ристо Пашовски, заменик-обвинител. Истражниот судија Слободанка Баковска рече дека до вчера попладне во истрагата не стасал случајот со Ристевски, а и покрај пријавите не е одредена мерка притвор. (Б.Т.)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Објавено пред

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што се одржа во Отава.

Опкружен со телохранители, Трудо клекнал додека демонстрантите барале крај на полициската бруталност и расистичкото постапување кон црнците и извикувале: „Ајде да му се спротиставиме на Трамп“.

Протестот во Отава е еден од неколкуте протести планирани во градовите низ Канада како солидарност со протестите во САД предизвикани од насилната смрт на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, кој беше убиен од полициски службеник во Минеаполис минатата недела.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството на Џорџ Флојд, кој беше погребан вчера.

„Се надевам дека Џорџ нè гледа од горе и вели: ‘Ова што се случува во нашата земја е прекрасно’. Ова е прекрасен ден за него, прекрасен ден за сите. Ова е прекрасен ден за сите нас кога станува збор за еднаквоста“, рекол Трамп.

Запрашан од новинарите што точно мисли кога вели дека ова е прекрасен ден за Флојд, Трамп само повторил: „Ова е прекрасен ден“.

Протестите започнаа минатата недела откако полицаец го задуши Афроамериканецот Џорџ Флојд при апсење.

„Еднаква правда по закон мора да значи дека секој Американец добива еднаков третман во секоја средба со полицијата, без оглед на расата, бојата на кожата, полот или верувањето, полицијата мора да постапува со нив фер. Сите видовме што се случи минатата недела, не можеме да дозволиме да се случува тоа“, рекол Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

Версај ги отвора вратите за посетители

Објавено пред

Версај, еден од најпосетуваните замоци во светот, се отвора денес по повеќе од 82 дена карантин, кој нанесе огромна економска штета на ова култно место во Франција, особено поради отсуството на американските и азиските туристи кои сочинуваат 30 проценти од посетителите.

Имено, пред воведувањето мерки за изолација, Версај заработи 87% од своите средства преку самофинансирање, од кои дури 70 проценти биле приходи од билети.

Од осум милиони посетители годишно, 80 проценти доаѓаат од странство, така што моделот за економско финансирање се распадна целосно за време на мерките за карантин.

„Министерството за култура е свесно дека Версај, како и Лувр, треба да бидат поддржани од државата затоа што во одржувањето на палатата се вклучени 68 различни компании, вклучително и оние кои се занимаваат со специјализирани занаети, како што се мали свилени компании од Лион“, објаснила директорката, Кетрин Пегард.

Таа кажа дека на секој час градините, огромниот парк и замоците на Трианон и Марли ќе можат да ги посетуваат 500 посетители, што значи дека ќе има вкупно 4.500 на ден.

Резервацијата на билетите и носењето маска е задолжително за сите посетители на возраст над 11 години. Секој ќе мора да оди наоколу замокот во една насока за да се избегне разминување.

Дваесет години по невремето што го опустоши прекрасниот парк на замокот Версај, оваа година акцентот е ставен токму на неговото обновување.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет1 час

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт2 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија12 часа

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет16 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија17 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија18 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија18 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија19 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија19 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија20 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија22 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет23 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ24 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа1 ден

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион2 дена

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион2 дена

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија2 дена

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ2 дена

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Досие