Контакт

Свет

Бернанк повика на одлучна акција за излез на САД од кризата

Објавено пред

Претседателот на Федералните резерви (ФЕД), Бен Бернанк повика на храбра акција за извлекување на стопанството од се подлабока криза и по цена на

Претседателот на Федералните резерви (ФЕД), Бен Бернанк повика на храбра акција за извлекување на стопанството од се подлабока криза и по цена на зголемување на буџетскиот дефицит.

„Подобро е сега да повлечеме агресивни потези за решавање на економските проблеми. Алтернативата може да биде продлабочена епизода на стагнација, која може да влијае врз намалување на производството, вработеноста и приходите на подолг рок“, изјави Бернанк.

Предлог буџетот за идната фискална година, што неодамна го претстави претседателот Барак Обама, предвидува експанзија на буџетскиот дефицит на 1,75 билиони долари. /крај/х/ап/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина медиумскиот магнат Самер Редстон, сопственик на „Си-би-ес“, „Ем-ти-ви“, „Парамаунт“ и „Мирамакс“

Објавено пред

Американскиот медиумски магнат Самер Редстон, сопственик на „Си-би-ес“, „Ем-ти-ви“, „Парамаунт“ и други, почина синоќа на 97 години, извести семејниот холдинг „Нешнал Амусментс“.

Тој до 2016 година беше претседател на управниот одбор на „Си-би-ес“ и „Виаком“, кога поради нарушено здравје отстапи од должноста додека неговото семејство, кое е мнозински сопственик, се бореше за контрола на водењето на тие компании.

Тие две компании кон крајот на минатата година станаа дел од компанијата која управува со телевизиските мрежи „Си-би-ес“, „Ем-ти-ви“, „Комеди Централ“, „Никлодион“ и „Шоутајм“, како и филмските студија „Парамаунт“ и „Мирамакс“, како и издавачката куќа „Симон и Шустер“.

Според приходите, компанијата може да се спореди со најголемите американски телевизиски и филмски компании, како што се „Дизни“, „Тајм Ворнер“ и „Фокс“ од 21 век.

Медиумскиот магнат е роден како Самер Мареј Ротштајн во Бостон во 1923 година и го смени презимето, со еврејско потекло, во Редстон во 1940 година. Дипломирал на Харвард и бил член на американската армиска разузнавачка служба за време на Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Свет

На Асад му се слошило додека држел говор пред пратениците

Објавено пред

Сирискиот претседател Башар ал Асад на неколку минути го прекинал својот говор пред пратениците, бидејќи не му било добро поради низок крвен притисок, по што, продолжил со говорот, објави сирикста државна телевизија.

Говорот, кој требало да биде одржан околу пладне, ќе биде прикажан на телевизија во целост во 18.30 часот, по локално време. Телевизијата не објави други детали за инцидентот.

„ Тоа беше последица од пад на крвниот притисок, по што претседателот продолжи нормално со говорот“ објави телевизијата.

Државните медиуми во текот на денот најавија дека Асад ќе одржи говор пред пратениците, откако минатиот месец беа одржани парламентарни избори за кои опозицијата и независните набљудувачи тврдат дека се фарса во земјата со која владее партијата „Баас“.

Медиумите ретко известуваат за здравјето на 55-годишниот сириски претседател, кој авторитарно управува со земјата, во која речиси десет години беснее војна во која стотици илјади луѓе загинаа, а милиони се протерани и раселени.

Прикажи повеќе...

Свет

Експерти за „Њујорк Тајмс“: Тоа е глупост, Путин нема никаква вакцина

Објавено пред

Експертите за вакцини се загрижени откако Владимир Путин објави дека Русија, без докази од сеопфатните клинички испитувања, одобрила вакцина против коронавирус.

„ Мислам дека тоа е навистина е ризично“ рекол Даниел Салмон, раководител на Институот за безбедност на вакцини на универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Салмон и останатите експерти велат дека Русија презела опасен чекор прескокнувајќи ја третата фаза од испитувањата, која може да потврди дека вакцината делува подобро од плацебо и не нанесува штета на луѓето кои ја добиваат, за „Њујорк Тајмс“ пишува Карл Зимер.

За разлика од експерименталните лекови кои им се даваат на болните, вакцините се наменети за масовна примена кај здравите луѓе. Тие мораат да ги задоволат високите безбедносни стандарди. Ако стотина милиони луѓе добијат вакцина, дури и ретка нуспојава може да се појави кај илјада луѓе. За време на минатиот век истражувачите развиле силни начини за тестирање на вакцини за безбедност и ефективност.

Но, вакцините сега се меѓу најбезбедните медицински помагала во светот токму заради интензивната строгост на клиничките испитувања кои ја следат нивната безбедност и ефективност.

Тестот обично започнува пред секое лице да добие нова вакцина, продолжува Зимер, со тоа што истражувачите ја инјектираат во глувци или мајмуни за да ја видат реакцијата. Ако студијата за животни оди добро, истражувачите тогаш пронаоѓаат неколку десетина волонтери за фаза 1 од истражувањето, во кое волонтерите добиваат експериментална вакцина.

„И покрај ветувачките први резултати, испитувањата во фаза 3 може да пропаднат“ вели тој.

Лекарите обично ги одржуваат овие волонтери под контрола за да бидат сигурни дека немаат непосредни несакани реакции и да видат дали се формираат антитела на патогенот. Не е невообичаено луѓето да чувствуваат болки во мускулите или дури и блага треска, но ваквите благи симптоми обично не траат долго. Ако фазата 1 не предизвикува сериозни безбедносни проблеми, тогаш истражувачите обично продолжуваат со испитувања од фаза 2, во кои вакцината се дава на стотици луѓе и се прават детални набљудувања.

Првите клинички испитувања на вакцината против коронавирус започнаа во март и во моментов се спроведуваат 29, а наскоро ќе има и повеќе. Компаниите како „AстраЗенека“, „Mодерна“, „Новавакс“ и „Фицер“ се оптимистични, според првичните резултати. Досега се забележани само благи или умерени симптоми и нема сериозни несакани ефекти. Волонтерите развија антитела на коронавирусот, а во некои случаи дури и повеќе отколку што се произведува од луѓе кои се опоравиле од инфекцијата, истакнува Зимер.

„ Сепак, и покрај ветувањата од првите резултати, испитувањата во фаза 3 можат да бидат неуспешни. Терминот на руската објава укажува дека е малку веројатно дека постојат доволно податоци за ефективност на производот“ рекла Натали Дин, биостатистичарка и експерт за инфективни болести на Универзитетот на Флорида, која предупредува на брзањето во процесот за одобрување на вакцината. Доктор Дин напоменува дека дури и вакцинитекои имале ветувачки резултати во првите испитувања на луѓето, пропаднале во подоцнежните фази.

Институтот за истражување за епидемиологија и микробиологија при Министерството за здравство на Руската Федерација никогаш не објави податоци од фазите 1 и 2 од студијата. За време на објавувањето на Путин, рускиот министер за здравство Михаил Мурашко рече дека „сите волонтери развиле голема концентрација на антитела кон ковид-19; во исто време, никој од нив нема сериозни компликации со имунизација“. Ваквите резултати може да се очекуваат од фаза 1, но тоа не ни кажува дали вакцината навистина работи, истакнува Зимер.

„ Ова надминува глупост. Путин нема вакцина, тоа е само политичка изјава“, рече Johnон Мур, виролог во Медицинскиот колеџ Корнел во Newујорк.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија2 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија4 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија5 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија5 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија6 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија6 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија7 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ8 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија8 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет8 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија9 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија10 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет10 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет11 час

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет11 час

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија11 час

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија1 ден

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Досие