Контакт

Свет

Иран инсталира 7.000 нови центрифуги за обогатување на ураниум

Објавено пред

Иран соопшти дека инсталирал околу 7.000 центрифуги во заводот за збогатување на ураниум во Натанц

dobivaj vesti na viber

Иран соопшти дека инсталирал околу 7.000 центрифуги во заводот за збогатување на ураниум во Натанц.

Ова вчера го соопшти Голамреза Агазадех, директор на Иранската агенција за нуклеарна енергија, пренесуваат медиумите.

„Инсталиравме околу 7.000 центрифуги во Натанц, со намера вкупниот број да достигне 50.000 центрифуги за време на петгодишната програма“, изјави Агазадех, по повод националниот ден на нуклеарната енергија.

Во извештајот од 19. февруари Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека Иран располага со 3.964 активни центрифуги, 1.476 машини во тест фаза и околу 125 инсталирани центрифуги, кои уште не функционираат.

Во меѓувреме, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад соопшти дека Иран тестирал два нови типа центрифуги за збогатување ураниум со повисок капацитет од користените во моментот. /крај/бг/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Мотивот би можел да биде љубомора: осомничениот за убиството на сопругата и двете деца во Тузла купил секира на пазар

Објавено пред

Тузланецот Мујага Чичкошиќ е осомничен дека ги убил сопругата и двете деца на возраст од девет и две години, а потоа се фрлил од стан во зградата и се самоубил.

dobivaj vesti na viber

Истражните екипи пронашле секира, со која, како што се сомнева, е извршено убиството, пренесува „Аваз“. Пронајдени се и други остри предмети, а истрагата ќе утврди дали ги убил со сечилото или со тапиот дел од секирата. Наредено е вештачење.

Според неофицијални информации на „Аваз“, обвинителите и истражителите се сомневаат дека мотивот за грозоморното убиство би можел да биде љубомора. Засега оваа информација не е официјално потврдена.

Чичкошиќ, како што потврдија за „Аваз“, пред неколку дена се вратил од Германија, каде што работел како медицински техничар. Бил вработен во Клиничкиот центар на Универзитетот во Тузла, како и неговата сопруга, но заминал да работи во Германија.

„Аваз“ пишува дека Чичкошиќ, како што досега покажала истрагата, детаљно го испланирал бруталното злосторство. Како што потврди изворот на „Аваз“, тој купил секира на пазарот кај Хемет неколку дена пред злосторството и со неа ги убил членовите на семејството.

Во станот била пронајдена глетка со цедење крв, а наводно целиот стан бил уништен. Се сомнева дека сопругата се обидела да ги спаси децата, но не успеала.

Она што ги шокира истражителите е тоа што Чичкошиќ наводно оставил белешка на вратата од станот по стравотното злосторство, пренесуваат медиумите. Наводно пишувало имиња на одредени луѓе. Полицијата сега истражува за кого станува збор.

Наводно, меѓу нив се и имињата на одредени роднини, кои му помогнале да се вработи во Германија.

Прикажи повеќе...

Свет

САД разгледуваат санкции пред судот во Хаг; Кремљ: Многу необично

Објавено пред

Кремљ го опиша како крајно невообичаено тоа што САД размислуваат за санкции против Меѓународниот кривичен суд (МКС), чиј обвинител побара налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, неговиот министер за одбрана и тројца лидери на Хамас за наводни воени злосторства.

dobivaj vesti na viber

Обвинителот на МКС, Карим Кан, во изјавата објавена по повеќе од седум месеци војна во Газа рече дека има разумна основа да верува дека петмината мажи „носат кривична одговорност“ за наводни воени злосторства и злосторства против човештвото.

Американскиот претседател, Џо Бајден го нарече правниот потег „срамен“, додека државниот секретар Антони Блинкен предупреди дека тоа може да ги загрози преговорите за договор за заложници и прекин на огнот. Некои американски претставници ги повикаа САД да воведат санкции против судот. Во 2020 година, Соединетите Држави воведоа санкции против обвинителот на МКС.

„Ситуацијата во која САД имаат став и подготвеност да го користат методот на санкции дури и против Меѓународниот кривичен суд е повеќе од невообичаена“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Во март минатата година, МКС издаде налози за апсење на претседателот Владимир Путин под обвинение за воени злосторства. Руските власти оценуваат дека налогот за апсење на Путин е бесмислен обид на Западот да го наруши угледот на Русија и да го негира извршувањето на воените злосторства во Украина.

Украина ја обвинува Русија за воени злосторства. Русија вели дека Западот ги игнорира злосторствата извршени од Украина, што Киев го негира. Минатата година Бајден ја оцени како оправдана одлуката на МКС да издаде налог за апсење на Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,1 степени во Франција

Објавено пред

Франција  ја погоди земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри југоисточно од градот Тарбес и 120 километри југозападно од Тулуз, на длабочина од четири километри, се наведува на веб-страницата ЕМСЦ.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ41 минута

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...

Топ1 час

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камениот мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера, околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија2 часа

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев, Обвинителството отвори истрага и против Мемети, но за него не се бара притвор

Обвинителството отвори истрага за врховниот судија Наќе Георгиев и за членот на Советот на јавните обвинители, Иџет Мемети, кои се...

Македонија2 часа

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на општина Карпош, поточно пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без соодветни...

Свет2 часа

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата борба против неказнивоста...

Македонија2 часа

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа, по наредба на судија на претходна постапка, извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавните обвинители,...

Свет3 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: јужна Италија за пет часа регистрира 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчеравечер и утринава на полињата Флегра во близина на Неапол...

Свет4 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет5 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет5 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија18 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет18 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ22 часа

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија23 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија23 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија24 часа

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија24 часа

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ1 ден

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...

Македонија1 ден

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до преспанскиот договор

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора...

Македонија1 ден

Одземени дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Одземени 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа...