Контакт

Свет

Руски каратист ги убил соседите, кои пренеле вошки на жена му

Објавено пред

Руски каратист(26) убил двајца соседи, пензионерка и нејзиниот син, бидејќи наводно и пренеле вошки на неговата сопруга

Руски каратист(26) убил двајца соседи, пензионерка и нејзиниот син, бидејќи наводно и пренеле вошки на неговата сопруга.

Полицијата во репубиката Татарстан, соопшти дека пијаниот каратист влегол во собата на соедите и со борбени зафати ги претепал до смрт.

Преживеал единствено сопругот на пензионерката, кој има сериозни повреди и е пренесен во болница.

Останатите соседи коментираат дека и убиените луѓе често пиеле и биле преполни со вошки и „никој не ги поднесувал“. /крај/хн/мс

Регион

(Видео) Кинез протеран од Хрватска поради пеење усташки песни

Објавено пред

Кинезот од Хрватска Ше Јат Лунг доби казна тримесечно протерување од Хрватска и поведување прекршочна постапка поради пеење усташки песни, пишува „Слободна Далмација“.

Весникот пишува дека 44-годишниот Кинез, кој сакал да се претставува како усташ, пеел усташки песни будници во кафуле кај бензинската пумпа во Грубине, општина Подбабље, за време на ракометниот натпревар на европското првенство меѓу Хрватска и Шпанија.

Тој бил уапсен откако било објавено видео на кое се гледа кинескиoт државјанин кој пее усташки песни.

Против него било покренато обвинение за нарушување на јавниот ред и мир, а тој бил изведен пред суд по скратена постапка.

„Станува збор за песни со неприфатливи пораки и содржини кои предизвикуваат омраза и нетрпеливост“, за „Слободна Далмација“ изјавила Жељка Радошевиќ од полицискиот оддел на Сплитско-далматинска жупанија.

Прикажи повеќе...

Свет

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Објавено пред

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата на НБА, заедно со осуммина други, се урна во Калифорнија. Временските услови биле многу лоши, а поради густата магла речиси ништо не се гледало.

Ова го откриваат последните пораки разменети меѓу пилотот и контролата на летови. Во својата последна порака, пилотот вели дека се искачува на поголема височина за да го избегне густиот облак од магла.

Како што пренесува Си-ен-ен, на прашањето од воздушната контрола што точно сака да направи, пилотот не одговорил. Хеликоптерот на Коби Брајант последен пат бил забележан на радарот во 9:45 часот по локално време. Податоците од радарите укажуваат дека хеликоптерот се искачил на седумстотини метри и направил свртување во лево.

Колку биле лоши условите за летање говори и фактот што тоа утро полицијата ги приземјила сите свои хеликоптери.

Ударот на хеликоптерот во ридот во близина на градот Калабасас бил толку силен што делови од него излетале на неколку стотици метри. Експертите велат дека шансите да се преживее таков удар се екстремно мали, речиси невозможни.

Коби Брајант, заедно со неговата 13-годишна ќерка Џијана и седум други лица, меѓу кои и пилотот, летале кон местото Таузенд Оукс на јуниорски кошаркарски натпревар. Џијана требало да игра на натпреварот, а Брајант да биде тренер на нејзиниот тим.

Прикажи повеќе...

Европа

Скандал во Германија: Реномиран неделник го припишa ослободувањето на Аушвиц на американската војска

Објавено пред

Германскиот весник „Шпигел“ погрешно објави на социјалните мрежи дека американската војска го ослободила концентрацискиот логор „Аушвиц“.

Во постот што го објавил „Шпигел“, Аушвиц бил најголемиот нацистички логор на смртта кој пред 75 години бил ослободен од американската војска.

Корисниците на мрежата први укажале на објавата.

Потоа, неделникот се извинил за непријатната грешка, истакнувајќи дека критиката на своја адреса ја смета за правична казна.

„Шпигел“ ја поправил својата објава, укажувајќи дека логорот бил ослободен од Црвената армија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет2 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет2 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија15 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија19 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија21 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија21 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет1 ден

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет1 ден

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Досие