Контакт

Свет

Полската полиција откри мрежа фалсификатори на евра

Објавено пред

Полската полиција прекина голема мрежа, која што пуштала во употреба фалсификувани банкноти од 50 и 100 евра во земјите од Европската унија

Полската полиција прекина голема мрежа, која што пуштала во употреба фалсификувани банкноти од 50 и 100 евра во земјите од Европската унија.

Криминалната мрежа распространувала фалсификувани евра во Франција, Германија и Шпанија. Во тие држави биле внесени десетици илјади фалсификувани банкноти.

Во операцијата, што била координирала од Европол, се уапсени 27 луѓе.

Од нив, 25 – мина биле уапсени во нивните домови, во рамки на претресот што бил извршен истовремено на 30 различни места во Полска.

Други двајца сами и се предале на полицијата, соопштија органите на редот.

Околу 300 полицајци и службеници во органите за борба против тероризмот учествувале во операцијата./крај/бгнес/амп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Во Италија падна снег

Објавено пред

Италија доживеа вистинско изненадување – снег во август.

Судејќи според снимките во живо, силниот снег почнал да паѓа синоќа на планинскиот превој Стелвио, кој се наоѓа на северот на Италија и кој граничи со Швајцарија.

Превојот Стелвио се наоѓа на надморска височина од 2757 метри.

Иако не е невообичаено на Алпите да паѓа снег среде лето, особено на надморска височина над 1200 метри, сепак овојпат е многу обилен.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот шпански крал во сред истрага отиде во Доминиканската Република

Објавено пред

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос замина во Доминиканската Република откако ја напушти земјата во сред истрага за корупција, пренесуваат весниците „Ла Вангардија“ и ЕјБиСи.

Растеше притисокот врз некогаш популарниот, а денеска поранешен крал, кој предизвика поделби, додека шпанските и швајцарските обвинители истражуваат наводи за примање мито поради договор за изградба на железница.

Тој одлучил да ја напушти земјата за да му овозможи на својот син Фелипе спокојно да владее, се наведува во соопштението на кралската палата, без информации каде отишол Хуан Карлос.

„Ла Вангардија“ наведува дека 80-годишниот Хуан Карлос отишол во Португалија со автомобил во понеделникот утрото, од каде се упатил кон Доминиканската Република, каде планира да остане неколку недели со семејството, а по што ќе замине на друга дестинација.

Првите реакции покажуваат дека шпанската јавност е поделена околу неговото заминување, кој е важна личност во транзицијата кон демократија по смртта на диктаторот Франциско Франко.

Португалската телевизија ТВИ24 објави дека Хуан Карлос се наоѓа на Кавкас, летувалиште близу Лисабон, каде поминал дел од неговото детство.

Прикажи повеќе...

Регион

Во последните четири месеци во Грција пристигнале само 850 мигранти

Објавено пред

Помалку мигранти и бегалци пристигнуваат од Турција во Грција, најмногу поради засилените гранични контроли и делумно поради пандемијата на коронавирус, а во последните четири месеци во Грција пристигнале 850 мигранти, изјави грчкиот државен секретар за миграција Јоргос Кумуцакос за „Ројтерс“.

Сепак, Турција е тежок и непредвидлив сосед што контролира базен од четири милиони мигранти и бегалци“, рече Кумуцакос за „Ројтерс“.

„Никој не може да исклучи дека ќе се обидат да ги искористат во друга пригода“, додаде тој.

Кумуцакос го кажа тоа пред посетата на камповите за мигранти на островот Лезбос, заедно со премиерот на германската сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија.

Тензиите ескалираа меѓу членките на НАТО, Грција и Турција во март, кога илјадници бегалци од Турција се обидоа да ја пробијат границата со Грција.

„Намалениот прилив (на мигрантите) нема да дозволи да се одмориме. Напротив, ние мора да бидеме внимателни“, рече Кумуцакос.

Од април до јули, Грција регистрирала 850 мигранти кои пристигнале во земјата, што претставува големо намалување во однос на 12.363 во истиот период минатата година.

Десетици илјади мигранти се заглавени во преполни кампови на островите.

Конзервативната грчка влада започна да преместува илјадници мигранти во побезбедни установи на копно, кои активистите ги споредија со затворите.

„Ќе има строга контрола, но тоа не се затвори“, рече Кумуцакос.

„Грција не гради затвори. Таа е демократска европска држава која ги штити своите граници и човековите права“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната...

Регион2 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ2 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет3 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет4 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа5 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија16 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион16 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија18 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ20 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија20 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија20 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет21 час

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија23 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет24 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија1 ден

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет1 ден

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Досие