Контакт

Свет

Најмалку 35 повредени во турболенција на авион на Континентал Ерлајнс

Објавено пред

Најмалку 35 патници се повредени, од кои четворица посериозно, при тешка турболенција на авион на компанијата Континентал Ерлајнс

dobivaj vesti na viber

Најмалку35 патници се повредени, од кои четворица посериозно, при тешка турболенција на авион на компанијата Континентал Ерлајнс, јавуваат американските медиуми.

Во авионот имало 168 патници, а летот бил на релација од Рио Де Женеиро за Хјустон. По турболенцијата, авионот принудно слетал во Мајами.

Авионот од типот Боинг 767 влегол во турболенција на околу 80 километри северно од Доминиканската Република, на висина од околу 11.500 километри.

Повредените патници се жалеле на болки во вратот и карлицата, додека некои добиле модрици и разни удари, а помош им била пружена на самиот аеродром.

Воздухопловната компанија уште не донела одлука дали патниците што минале без повреди ќе ги остави во авионот и ќе го продолжи летот, или ќе ги истовари сите. /крај/ин/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Голем пожар во Валенсија, евакуирани 1.200 луѓе

Објавено пред

Голем пожар во природа опустоши површина од 6.500 хектари во шпанската автономна област Валенсија, а 1.200 луѓе се евакуирани, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на Министерството за правда на „Твитер“ се наведува дека во гаснењето на пожарот биле ангажирани 15 авиони.

Пожарот избувна во саботата на 13 август во градот Аликанте, а акцијата за гаснење е отежната поради непристапноста на теренот и силниот ветер.

Ова е најголемиот пожар во Валенсија во последната деценија.

Многу европски земји во изминатите неколку месеци беа погодени од екстремно високи температури.

Некои земји се погодени од суша, а други се борат со огромни шумски пожари, кои уништија илјадници хектари, пренесе „Блиц.рс“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Русија покажа ново оружје, куче робот вооружено со ракетен фрлач

Објавено пред

Во Москва во тек е голема воена изложба на руската армија – „Армија 2022“. Руската новинска агенција „Риа новости“ објави видео од куче робот опремено со противтенковски ракетен фрлач (RPG-26).

dobivaj vesti na viber

Претходно, на изложбата Москва покажа и модел на планираната нова вселенска станица, што ќе ја изгради Русија.

Планираната станица беше наречена РОСС од руските државни медиуми.

Да потсетиме дека Русија претходно најави дека планира да ја напушти Меѓународната вселенска станица по 2024 година.

НАСА соопшти дека сѐ уште не добила официјална потврда за планираното повлекување на Русија, пренесе „Блиц.рс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Подготвени сме да им понудиме оружје на сојузниците

Објавено пред

Русија е подготвена да им даде воена опрема на сојузниците во Латинска Америка, Азија и Африка, а Москва е отворена за обука на странски војници, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин за време на воената церемонија „Армија 2022“, пренесува Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

– Русија искрено негува историски силни, пријателски, навистина искрени врски со земјите од Латинска Америка, Азија и Африка. Подготвени сме да им го понудиме на нашите сојузници нашето најмодерно оружје – од мало оружје до оклопни возила и артилерија, борбена авијација, беспилотни летала – рече Путин.

Тој изјави дека Русија високо го цени фактот што има „многу сојузници, партнери, истомисленици на различни континенти“.

Путин, исто така, ги истакна предностите од обуката на странски војници во Русија и ги покани сојузниците да учествуваат во заеднички воени вежби.

– Гледаме многу можности во обуката на странски војници. Илјадници воени професионалци од целиот свет се горди алумни на нашите воени универзитети и академии – рече Путин,пренесе Денес.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија11 час

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија12 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија13 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион15 часа

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија15 часа

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија16 часа

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ16 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија17 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет17 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион1 ден

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион1 ден

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа1 ден

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет1 ден

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија1 ден

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет1 ден

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија1 ден

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа1 ден

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...