Контакт

Свет

Американскиот Конгрес изгласа продолжување на санкциите за Иран

Објавено пред

Американскиот конгрес во четвртокот изгласа десетгодишно продолжување на санкциите против Иран, а текстот е испратен на потпис на претседателот Барак Обама, кој се очекува да го потпише, а оваа мерка се толкува како одложување на носењето на потенцијално построги санкции до крајот на следната година.

Мерката е изгласана со 99 гласови „за“ и ниеден „против“, а во ноември речиси едногласно беше изгласана и во Претставничкиот дом. Се очекува дека претседателот Барак Обама ќе ја потпише веднаш штом ќе ја добие, пишува изданието The Hill повикувајќи се на извори во Белата куќа.

Според нив, актуелниот претседател нема намера да го искористи правото да стави вето и ќе ја утврди иницијативата на американските законодавци. Претставниците на Белата куќа за изданието истакнале дека предлог законот нема да го наруши нуклеарниот договор постигнат со Техеран, што е главниот услов да го прифати Обама.

Белата куќа, инаку, не инсистираше на обновувањето на Законот за санкции против Иран (ISA), кој истекува на 31-ви декември.

Документот му овозможува на американскиот претседател да наметне ограничувања против субјекти кои се инволвирани во развојот на балистички проектили во програмата на Иран, поддршката на тероризмот, а исто така и за нарушување на човековите права. Доколку Конгресот не ги продолжеше овие закони, тие ќе истекоа на 31-ви декември годинава.

Како што истана на заседанието на Сенатот во четвртокот членот на комитетот за меѓународни односи, демократот од сојузната држава Њујорк, Роберт Мендез, и по стапувањето на сила на договорот, со цел да се осигури мирнодопскиот карактер на иранската нуклеарна програма, Техеран „продолжил да презема напори со цел да го дестабилизира регионот и да го прошири своето влијание“. „Иран се соочува со важењето на договорот, тој спроведува тестирања на балистичките ракети“, изјави Мендез.

Поборниците на овие мерки сметаат дека тие ќе им овозможат на САД да одговорат на Иран, доколку оваа земја ги прекрши своите обврски од меѓународниот нуклеарен договор, пишува The New York Times. Членовите на Конгресот и службеници од администрацијата сметаат дека продолжувањето на санкциите нема да ги крши условите од договорот потпишан на почетокот меѓу Иран и шесте светски сили, петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН, САД, Русија, Кина, Велика Британија и Франција плус Германија./крај/мф/сн

Свет

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Објавено пред

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во вчерашниот напад врз училиште во Казањ.

Децата со рози во рацете плачејќи одеа зад ковчегот на нивната омилена наставничка, која е погребана денес на градските гробишта.

Елвира го загуби животот заштитувајќи дете од разулавениот убиец, кој насилно влета во училиштето и започна да убива деца. Храбрата наставничка излегла во ходникот во моментот кога вооружениот Илназ Галјавиев го извадил оружјето и пукал во сите пред себе. Во последен момент успеала да го повлече детето и да го заштити со своето тело.

Несреќната Елвира била погодена од смртоносен куршум и останала неподвижно да лежи во ходникот на училиштето, додека учениците панично скокале од прозорците за да ги спасат своите животи.

Во нападот на училиште во главниот град на Татарстан се убиени седум деца и двајца наставници. За нападот е осомничен поранешен ученик на училиштето, 19-годишниот Илназ, кој објавувал страшни пораки на социјалните мрежи пред нападот.

Тој влегол во гимназијата вооружен и со многу муниција во раните утрински часови и тешко го ранил чуварот. После тоа, тој се упатил во ходниците, пукајќи кон секоја личност што ја видел. Повеќе од 20 лица се повредени во нападот.

Прикажи повеќе...

Регион

Избраниот привремен премиер на Бугарија сака да ја врати довербата во државните институции

Објавено пред

Новиот привремен премиер на Бугарија, Стефан Јанев, денеска изјави дека приоритет на неговата влада ќе биде да обезбеди почитување на законот и да ја врати довербата на граѓаните во државните институции.

„Искрената и одговорна владина работа барем делумно може да ја врати изгубената доверба во државните институции. Посебен акцент ставам на спроведувањето на владеењето на правото”, рече Јанев за време на церемонијата на инаугурацијата, пренесува „Ројтерс“.

Премиерот, кој пред назначувањето беше секретар за одбрана и безбедност на бугарскиот претседател Румен Радев, исто така рече дека владата ќе стори сè за да обезбеди фер избори и дека ќе биде апсолутно бескомпромисна по тоа прашање.

Претседателот Радев го назначи Јанев да го предводи кабинетот до предвремените избори во јули, откако парламентот формиран по минатомесечните избори не успеа да изгласа влада.

Според извештајот на меѓународната организација „Транспаренси интернешнл“, Бугарија е меѓу најкорумпираните земји-членки на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Од утре бесплатни ПЦР-тестови за туристите во Црна Гора

Објавено пред

Министерството за здравство на Црна Гора ги извести Институтот за јавно здравје и сите здравствени домови дека од утре ќе се прават бесплатни ПЦР-тестови за туристите на кои им е потребен овој тест за да се вратат во своите матични земји, соопшти владиниот оддел.

Министерството од денес ги ублажи мерките што се спроведуваат со цел да се сузбие ширењето на коронавирусот.

До 20 мај ќе важат нови либерализирани мерки, со кои ќе се укине забраната за меѓуградски сообраќај за време на викендите и полицискиот час, а терминот за изведување музика во живо во градините на угостителските објекти ќе се помести за еден час и е дозволен од 19 до 22 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија4 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа4 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа4 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет6 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет6 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија18 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија21 час

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија22 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија23 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие