Контакт

Европа

Венеција ќе го блокира влезот во градот ако дојдат премногу туристи за празниците

Објавено пред

Италијанскиот град Венеција постави привремени порти на два моста кои се наоѓаат на влезот на градот, со цел да го спречи преголемиот прилив на туристи.

Ваквите мерки ќе стапат на сила за време на четирите празнични денови, заклучно со вторик кога во светот се слави Празникот на трудот 1 Мај. Градската полиција денеска го следи доаѓањето на туристите и проценките се дека сè уште нема потреба да се затворат портите на градот.

Во венеција има далеку поголем број на туристи, од жители. Тесните улици за време на празниците се речиси непроодни.

Европа

ЕУ ја намали провизијата за прекугранични плаќања во евра

Објавено пред

Од денес се применуваат нови правила во рамките на ЕУ во однос на прекуграничните плаќања во евра.

Провизиите за уплати во евра во земјите членки што не се во еврозоната ќе бидат намалени и ќе бидат пресметани како домашни уплати, соопшти Европската комисија.

Новите правила на ЕУ овозможуваат сите прекугранични уплати во евра во Бугарија, Хрватска, Чешка, Данска, Унгарија, Полска, Романија, Шведска, Норвешка, Исланд и Лихтенштајн да се пресметаат по тарифата што се применува за домашните уплати.

Комисијата наведува како пример дека доколку родителите од Романија, земја членка која не е во еврозоната, сакаат да испратат евра на дете кое студира во Париз, тие ќе ја платат трансакцијата по тарифа предвидена за домашни трансакции во Романија.

Прикажи повеќе...

Европа

Потпретседателката на Европската комисија смета дека интернетот троши премногу струја

Објавено пред

Интернетот троши многу струја, нагласи потпретседателката на Европската комисија, Маргарет Вестагер, укажувајќи на негативните ефекти од оваа потрошувачка врз климата на Земјата.

Понатамошната дигитализација ќе бара уште повеќе струја, вели данската политичарка во интервју за медиумската групација „Функе“.

„Стримингот на филмови троши многу електрична енергија. Имено, замислете за момент колку трошоци се прават за климатизација на сервисните центри на овие платформи“, додава Вестагер.

Тоа ќе биде огромен предизвик за зацртаната климатска неутралност која земјите на ЕУ се договорија да ја постигнат до 2050 година, смета функционерката.

„Ќе мора да развиеме технологии за да ја минимизираме потрошувачката на енергија и да ја подобриме енергетската ефикасност“, смета таа, осврнувајќи се притоа на новата еколошка програма на блокот.

Низ целиот свет, платформите како „Нетфликс“ и „Јутјуб“ и услугите за видео-конференции како „Скајп“ трошат 200 милијарди киловат-часови електрична енергија на годишно ниво, според податоците објавени од германската компанија „Еон“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Ниту Џонсон не верувал во победата, па морале да нарачаaт уште 50 шишиња вино за да го прослават големиот успех

Објавено пред

Тимот на британскиот премиер Борис Џонсон сè уште е во славеничка атмосфера откако Конзервативната партија извојува голема изборна победа, освојувајќи мнозинство во парламентот.

Исходот од изборите бил толку неочекуван што тие морале да нарачаат дополнителни 50 шишиња вино бидејќи Џонсон освоил повеќе места во парламентот отколку што очекувале, објави британски „Сан“.

До такво сознание се дошло кога се појавиле фотографии од прославата, откако бројките на гласањето во четвртокот навечер ја посочиле неговата јасна победа.

Џонсон и неговата Конзервативна партија го освоија мнозинството во парламентот и добија дури 365 места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Ременски по увидот: На ниту еден документ од доказите немам ставено потпис

Пратеничката Фросина Ременски по повеќе од три и пол часа заврши со увид во доказниот материјал. Таа не сакаше да...

Македонија1 час

Ексминистерот Ацо Спасеновски нелегално исплатил над 7,3 милиони денари на фирма за мониторинг и истражувања

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ацо Спасеновски, е осомничен дека со лажни извештаи за мониторинг овозможил исплата на...

Македонија2 часа

Општина Ѓорче Петров им забрани на наставниците да користат мобилни телефони

Општина Ѓорче Петров донесе забрана за користење мобилни телефони од страна на наставниците за време на наставата во основните училишта...

Топ3 часа

Прегазен пешак во Илинден

Дваесет и едногодишно момче со автомобил удрило во 79-годишен пешак, кој починал на местото на несреќата. Според информациите на полицијата,...

Македонија3 часа

(Видео) Јасна Мандиќ од куќен притвор донесена на распит во Обвинителството

Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, соработничката на Бојан Јовановски, од куќен притвор со полициска придружба беше спроведена во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија4 часа

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детаљниот урбанистичкиот план, кој, како што велат, може да...

Свет5 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет5 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет6 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија18 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ21 час

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија23 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Досие