Контакт

Европа

Германија депортирала 30 отсто повеќе луѓе од почетокот на 2024 во споредба со 2023 година

Објавено пред

Германија депортирала 30 отсто повеќе луѓе од почетокот на 2024 година во споредба со минатата година кога зголемувањето беше 25 отсто во однос на 2022 година, изјави во петокот портпаролот на германското Министерство за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека причина за тоа се построгите закони кои стапиле на сила. Од почетокот на оваа година евидентирани се 6316 депортации, додека во истиот период во 2023 година имало 4792 депортации.

Во текот на 2023 година, Германија депортирала 16.430 луѓе, а во 2022 година таа бројка била 12.945.

Многу луѓе беа депортирани во Македонија, Грузија и Австрија во претходните две години. Германија депортира многумина во други земји-членки на ЕУ бидејќи многумина живееле таму пред да дојдат во Германија и затоа треба да поминат низ процедури за добивање азил во тие земји.

Депортациите добија повторно внимание откако германски полицаец беше убиен во Манхајм од авганистански имигрант. Германија досега не депортирала државјани на Авганистан и Сирија во нивните матични земји бидејќи се сметаат за небезбедни.

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера најави дека сака повторно да дозволи депортација на тешки криминалци во Авганистан и Сирија. Германското МВР во моментов ги разгледува можните начини да го постигне тоа. Pro Asyl, германска организација за правата на бегалците, ја осуди иницијативата на Шолц.

„Меѓународното право јасно забранува депортации во Авганистан и Сирија“, изјави шефот на организацијата Карл Коп за весникот Augsburger Allgemeine објавен во петокот.

Коп ја опиша намерата на Шолц како незаконска бидејќи „двете земји се познати по употребата на тортура и нечовечки казнување“.

Германското Министерство за надворешни работи денеска предупреди и против соработката со талибанците, кои владеат со Авганистан, за депортирање на авганистански криминалци, велејќи дека исламистичката влада ќе бара меѓународно признавање доколку се направи таков чекор.

„Талибанците ќе сакаат барем делумно меѓународно признавање во замена за каква било репатријација“, изјави во Берлин портпаролот на германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок.

„И факт е дека германската влада не ја признава де факто талибанската влада во Авганистан, како и секоја друга земја во светот, и не соработува со неа“.

Има само повремен контакт „на техничко ниво“ во поединечни случаи, додаде портпаролот. Талибанците и претходно покажаа дека се отворени за соработка во однос на прифаќањето на авганистанските криминалци и опасни поединци.

Европа

Германија сериозно ќе ја намали воената помош за Украина

Објавено пред

Германија планира речиси да ја преполови воената помош за Украина в година, од речиси 8 милијарди евра на приближно 4 милијарди евра, според нацрт-буџетот одобрен од владата.

dobivaj vesti na viber

Министерот за финансии, Кристијан Линднер, рече дека финансирањето на Украина е „сигурно во догледна иднина“ поради планот на Г7 (седумте најмоќни економии во светот) да собере 50 милијарди долари од каматите на замрзнатите руски средства.

Германија е вториот најголем воен донатор на Украина по САД. Во 2024 година германскиот буџет за Киев изнесува речиси 7,5 милијарди евра.

Планираните намалувања на помошта доаѓаат во време кога постои страв во Украина и меѓу нејзините европски сојузници дека американското финансирање би можело да биде намалено или дури и запрено доколку Доналд Трамп победи на претседателските избори во ноември.

Рускиот претседател Владимир Путин почна целосна војна против Украина во февруари 2022 година.

Нацрт-буџетот беше одобрен од германската влада во средата. Иако е предвидено намалување на воената помош за Украина, буџетот за одбрана за 2025 година ќе се зголеми 1,3 милијарда евра, на 53,25 милијарди евра.

Ова е сè уште помалку од 6 милијарди евра за кои се залагаше министерот за одбрана, Борис Писториус, но Германија и понатаму планира да ја исполни целта за одбранбени трошоци од 2 % од БДП како што бара НАТО.

Буџетот за одбраната допрва треба да го одобрат пратениците.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Седум загинати во пожар во станбена зграда во Ница

Објавено пред

Седум лица загинаа во пожар што избувна во станбена зграда во Ница во југоисточна Франција ноќта кон четвртокот, соопштија пожарникарите.

dobivaj vesti na viber

Сѐ уште не е познато што го предизвикало пожарот, кој избувнал на седмиот кат од зграда во квартот Мулнс во работничкиот дел на градот.

„И покрај големите напори, за жал, седум лица загинаа при пожарот“, соопштија од итните служби. Три лица итно се префрлени во болница.

Во гаснењето на пожарот учествувале 72 пожарникари.

Прикажи повеќе...

Европа

Руското Министерство за одбрана и Зеленски: Русија и Украина разменија по 95 затвореници

Објавено пред

Русија и Украина разменија 95 воени заробеници од двете страни, откако Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) дејствуваа како посредник, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Министерството за одбрана на Русија во соопштение на апликацијата за пораки Телеграм објави дека руските војници ќе бидат подложени на медицински прегледи во Москва, пренесе Ројтерс.

И претседателот на Украина, Володимир Зеленски, потврди дека денеска биле разменети 95 украински и руски затвореници.

Од почетокот на војната, во февруари 2022 година, Русија и Украина извршија неколку размени на затвореници.

Во претходната размена, која се случи пред еден месец, која исто така беше посредувана од ОАЕ, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ11 минути

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија3 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија4 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура5 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет5 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа5 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион5 часа

Мажи од такси возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет6 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија16 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија21 час

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура1 ден

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...