Контакт

Европа

Истрага: Лубиц единствен виновник за падот на авионот на Germanwings

Објавено пред

Германските обвинители ја завршија истрагата за падот на авионот на Germanwings во француските Алпи во 2015 година, при што било констатирано дека никој, освен копилотот Андреас Лубиц, не бил вклучен во намерното предизвикување на несреќата, пренесува AP.

dobivaj vesti na viber

Обвинителот Кристоф Кумпа од Дизелдорф соопшти дека истрагата е завршена и дека нема индикации дека уште некој освен копилотот бил вклучен во уривањето на леталото.

Лубиц на 25 март 2015 година, кога капетанот на авионот бил надвор од кокпитот, се заклучил и намерно го наместил курсот на авионот да удри во планинските врвови.

Сите 150 луѓе на летот, вклучително и Лубиц, загинале.

Лубиц пател од депресија неколку месеци пред несреќата, но болеста ја сокривал од работодавците.

Француските власти спроведуваат сопствена истрага за несреќата. /крај/он/ст

Европа

Руската компанија „Форес“ ќе им плати 72.000 долари на војниците што први ќе уништат или запленат западен тенк во Украина

Објавено пред

Руската компанија „Форес“ соопшти дека ќе им плати 72.000 долари во готовина на војниците што први ќе уништат или запленат тенкови од западно производство во Украина, како и 7.200 долари за секој следен таков обид.

dobivaj vesti na viber

Кремљ претходно вети дека руските сили ќе ги уништат сите западни тенкови што ѝ се испорачуваат на Украина, пренесува „Ројтерс“.

Компанијата од Урал, која се занимава со енергетската индустрија, исто така најави дека ќе плати награда од 215.000 долари за секој уништен борбен авион од западно производство доколку некогаш биде испорачан во Киев, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Европа

Полска ќе испрати авиони „Ф-16“ во Украина

Објавено пред

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека Полска е подготвена да испрати борбени авиони „Ф-16“ од американско производство.

dobivaj vesti na viber

„По ова прашање, ќе дејствуваме во координација со другите членки на НАТО и со САД“, рече Моравјецки.

Сè повеќе воени претставници во Пентагон тивко лобираат да одобрат испраќање борбени авиони ‘Ф-16’ во Украина за да ѝ помогнат да се одбрани од руски беспилотни летала и ракети, потврдија за „Политико“ три извори запознаени со ситуацијата.

Американските „Ф-16“ се блиску до врвот на листата на желби на Украина од почетокот на руската инвазија. Сепак, и Вашингтон и Киев досега им даваа приоритет на артилеријата, оклопните возила и на системите за противвоздушна одбрана поради потребата да се заштити цивилната инфраструктура, но и да се почне со ослободување на териториите окупирани од руските сили.

Но, имајќи предвид дека Украина планира да почне нова офанзива напролет за ослободување на окупираните територии, кампањата за испраќање борбени авиони на Украинците се вжештува во американското Министерство за одбрана, претставник на Министерството и уште две лица вклучени во разговорите во Пентагон потврдија за „Политико“.

Во саботата висок украински функционер изјави дека Украина и нејзините западни сојузници почнале разговори за можно распоредување борбени авиони и ракети со долг дострел. Советник на украинската влада изјави дека темата била иницирана во разговорите со Вашингтон додавајќи дека „сè уште нема ништо сериозно“ на масата.

Еден извор на „Политико“, запознаен со разговорите меѓу Вашингтон и Киев, рекол дека „може да поминат неколку недели“ пред американската одлука за испраќање сопствен авион „Ф-16“ или одобрение за други земји за реекспорт на такви авиони во Украина.

„Ако ги добиеме, нашата предност на бојното поле ќе биде огромна… Не зборуваме само за ‘Ф-16’, туку сакаме авиони од четврта генерација“, изјави за „Ројтерс“, Јури Сак, советник на украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Полска и балтичките земји би можеле да ги прекинат сите контакти со Русија

Објавено пред

Руското Министерство за надворешни работи објави текст во кој министерот Сергеј Лавров одговара на прашања поврзани со ситуацијата во Украина и наведува дека дипломатските односи меѓу Русија и нејзините балтички соседи се пропаднати.

dobivaj vesti na viber

„Во Полска и балтичките земји веќе долго време се води русофобна кампања и тие се обидуваат да бидат соработници во антируските напори на Западот. Неодамна билатералните односи со овие земји се влошија катастрофално, а односите се практично сведени на нула“, рече Лавров, а пренесува „Гардијан“.

„Ние не сме за прекин на дипломатските односи. Дури и во најтешката ситуација потребно е да се одржат каналите за дијалог. Не можеме да исклучиме дека тие земји, поради нивниот антируски однос, ќе одлучат целосно да ги прекинат контактите со нас. Ако тоа се случи, тогаш одговорноста за овој чекор и неговите последици целосно паѓаат на раководството на тие земји“, додаде тој.

„Ние имаме намера да ги браниме нашите национални интереси, а противниците мора да разберат дека нивните постапки ќе имаат долгорочни последици. Руската дипломатија ќе продолжи да се придржува до основните принципи на надворешната политика на нашата земја, како што се независноста, почитувањето на меѓународното право, грижата за националните интереси и отвореноста за заемно корисна соработка“, вели рускиот министер за надворешни работи, пренесе „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија1 час

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион1 час

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мрзевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија2 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион4 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа4 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија4 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа5 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија5 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, денес и утре е во работна посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со...

Македонија15 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт23 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет1 ден

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет1 ден

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет1 ден

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...