Контакт

Европа

Сведок на несреќата кај Венеција: Врисоците се претворија во мртва тишина

Објавено пред

Леонардо, сведок на страшната несреќа во Венеција, за италијанскиот LaPresse ги опиша звуците што ги слушнал кога се случила несреќата.

dobivaj vesti na viber

Во моментот на несреќата тој се наоѓал во стан недалеку од местото на несреќата.

„Слушнав силно сопирање, мислев дека е воз. Потоа звук на тап, тап удар. Се стресов и погледнав надвор, видов чад и луѓе кои повикуваат на помош“, вели Леонардо.

„Веднаш излегов надвор, кога стигнав до автобусот, врисоците се претворија во мртва тишина. Сакав да помогнам, но другарката и полицајката ме спречија бидејќи автобусот сè уште беше во пламен и постоеше опасност од експлозија. Останав таму додека не дојде помошта, која пристигна по дваесетина минути“, опиша Леонардо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Зеленски првпат зборуваше за украинските жртви: „Десетици илјади беа убиени…“

Објавено пред

Замената на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, е резултат на ресетирање на военото раководство, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за каналот „Фокс њуз“. Зеленски разговараше со американскиот водител на „Фокс њуз“, Брет Баер, на една од локациите во близина на линијата на фронтот во Харков.

dobivaj vesti na viber

Одговарајќи на прашањето зошто се разрешени врховниот командант на армијата, Валериј Залужни, и остатокот од раководството на украинските вооружени сили, Зеленски рече дека станува збор за ресетирање, реструктуирање и промена на раководството на воената команда.

„Мораме да бидеме побрзи. Тоа значи да се ослободиме од целата бирократија што ја имаме. Во спротивно, нема да имаме шанси“, изјави тој за „Фокс њуз“.

Зеленски нагласи дека „мора да бидеме паметни, технолошки поопремени и, се разбира, брзи“.

„Времето е пари, но во нашиот случај тоа не се пари, тоа се луѓе, животи на луѓе“, додаде тој.

Зеленски беше прашан и за доделувањето на титулата херој на Украина на Валери Залужни и дали тоа значеше континуирана поддршка на генералот за политиката на претседателот или потенцијална промена кон опозицијата. Претседателот одговори дека тоа е избор на самиот Залужни.

„Тој го бранеше нашиот народ, нашата земја. Затоа му ја доделив титулата херој на Украина. Многу сум му благодарен“, изјави Зеленски.

Новинарот на „Фокс њуз“ го праша украинскиот лидер дали знае колку Украина загуби во оваа војна.

„Знаеме дека загинаа неколку десетици илјади луѓе. И десетици илјади деца беа депортирани, знаеме за тоа“, рече Зеленски.

„Односот е еден спрема пет. За еден убиен украински војник, има пет убиени руски војници“, додаде тој. Во текот на изминатите неколку месеци во украинските медиуми редовно се појавуваа шпекулации за конфликтот меѓу Залужни и Зеленски и за намерите на претседателот да го смени врховниот командант.

Зеленски на 8 февруари објави разрешување на врховниот командант на вооружените сили на Украина. Во објава на социјалните мрежи Зеленски изјави дека се сретнал со Залужни и му изразил благодарност за двегодишната одбрана на Украина. Се разговараше за неопходното обновување на вооружените сили и се разговараше за потенцијалните кандидати за влез во обновеното раководство на вооружените сили.

Зеленски побарал од Залужни да остане дел од тимот, но тој наводно одбил. Кога потврди дека е отпуштен, Залужни објави: „Задачите во 2022 година се разликуваат од оние во 2024 година. Затоа сите мора да се сменат и да се приспособат на новата реалност за да победиме заедно“.

Залужни беше заменет со Олександр Сирски, кој командуваше со украинските сили, кои успешно ги бранеа Киев и Харков.

Прикажи повеќе...

Европа

Америка воведува 500 нови санкции против Русија: „Путин скапо ќе плати за ова“

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден најави повеќе од 500 нови санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина и смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во затвор. Санкциите се насочени кон луѓе поврзани со затворањето на Навални и со руската воена машина, рече претседателот Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

Ограничувања за извозот ќе бидат воведени за речиси 100 компании или физички лица. ЕУ најави и санкции, на што Москва одговори со забрана за влез на претставници на ЕУ во Русија.

Не е јасно какво влијание ќе имаат санкциите врз руската економија. Претседателот Бајден рече дека ќе „обезбедат“ рускиот претседател Владимир Путин „да плати уште повисока цена за неговата агресија во странство и за репресијата дома“.

Санкциите одбележуваат една недела откако Навални ненадејно почина во брутален затвор лоциран во Арктичкиот круг. Бајден рече дека нема сомнеж оти рускиот претседател е одговорен за неговата смрт. Новите американски и европски санкции беа објавени во пресрет на втората годишнина од целосната инвазија на Русија на Украина.

„Пред две години тој се обиде да ја избрише Украина од мапата. Ако Путин не ја плати цената за оваа смрт и уништување, тој ќе продолжи“, рече Бајден.

ЕУ исто така објави санкции против речиси 200 субјекти и поединци обвинети дека ѝ помагале на Русија да набави оружје или за вмешаност во киднапирање украински деца, што Москва го негира.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека како одговор на санкциите значително го прошириле списокот на претставници и политичари на ЕУ, на кои им е забранет влез во Русија.

Прикажи повеќе...

Европа

Данската премиерка пристигна во Лавов, се сретна со Зеленски

Објавено пред

Данската премиерка Мете Фредериксен се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во западниот украински град Лавов во петокот, ден пред втората годишнина од руската инвазија. Данската премиерка и Зеленски ги посетија гробиштата и им оддадоа почит на загинатите војници, соопшти кабинетот на украинскиот претседател.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш нема да ги заборавиме хероите што ги бранеа нашата независност, слободата и иднината“, напиша Зеленски на „Икс“.

Данска, членка на НАТО и ЕУ, ѝ дава силна поддршка на Украина и е една од земјите што му дава најголема воена поддршка на Киев во споредба со големината на нејзината економија. Во четвртокот Данска објави пакет воена помош во вредност од 247,4 милиони американски долари и ги повика сојузниците да ја зголемат помошта за Украина за да ја добијат војната против Русија.

Вкупната помош на Данска за Украина од почетокот на руската инвазија пред две години се зголеми на 33,3 милијарди дански круни или 4,84 милијарди американски долари.

Данска, која заедно со Холандија и САД ја предводат коалицијата чија цел е да ѝ помогне на Украина да изгради воздухопловни сили, очекува да ги испорача своите први борбени авиони „Ф-16“ на Украина ова лето, рече премиерката. Данска исто така потпиша 10-годишен безбедносен договор со Украина со други сојузници, вклучувајќи ги Обединетото Кралство и Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во...

Македонија6 часа

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше...

Македонија6 часа

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Македонија9 часа

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички...

Македонија10 часа

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Според најновите објавени податоци на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден вкупно 14.360 граѓани дале потпис за подносителите...

Свет11 часа

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за...

Свет12 часа

Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа, пишува израелскиот печат

Посредниците постигнуваат напредок во напорите за постигнување договор за еднонеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и ослободување на...

Македонија12 часа

Вељановски: Сите документи со валиден датум се важечки за гласање, ДИК така одлучи и во 1998 година

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно...

Свет13 часа

САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група...

Македонија14 часа

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре на ден 26.02.2024 година без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

Свет15 часа

Парламентарни и локални избори во Белорусија – опозицијата повика на бојкот

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното...

Свет15 часа

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во неделата пограничната област на Киргистан и кинеската област...

Свет15 часа

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака брзо одобрување од владата за плановите за контроверзна воена офанзива врз јужниот крајбрежен град Рафа...

Македонија16 часа

Времето денеска дождливо, но потопло

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, особено во јужните делови каде што ќе имаат...

Свет1 ден

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 ден

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија1 ден

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет1 ден

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет1 ден

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет2 дена

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...