Контакт

Европа

Францускиот премиер најави нови мерки во полицијата по убиството во Париз

Објавено пред

Францускиот премиер, Едуард Филип, најави формирање на две мисии кои ќе ги проверуваат психолошките профили на припадниците на полициските оддели задолжени за борба против тероризмот, откако полициски службеник минатата недела уби неколку колеги со нож во Париз.

Во интервју за весникот „Journal du dimanche“, Филип вели дека мисиите ќе му бидат доверени на Генералниот разузнавачки инспекторат и додаде дека резултатите од двете мисии ќе бидат објавени.

Полицискиот службеник Микаел Арпон, по професија програмер, уби неколкумина свои колеги со нож во четвртокот, а според првичните извештаи се наведува дека бил мирен и не предизвикувал проблеми. Подоцна беше откриено дека преминал во ислам и бил радикализиран.

Филип рече дека првата мисија ќе ги проверува психолошките профили на вработените во компјутерските оддели, а втората мисија ќе ги провери самите агенти кои порано правеле проблеми и доколку е потребно да ги преиспитаат и останатите.

Нападот се случи еден ден откако илјадници полицајци организираа протест во Париз за ниските плати, долгите часови на работа и зголемениот број самоубиства во нивните редови.

Европа

„Европол“: Жените еднакво способни за криминал како и мажите

Објавено пред

Жените се еднакво способни да извршат сериозни кривични дела како и мажите, покажуваат податоците од сајтот на најбараните жени бегалци во Европа.

Според соопштението на „Европол“, бројот на жени кои се занимаваат со криминални активности се зголемил во последните децении, иако темпото на овој раст е побавно од оној на мажите.

Како едно објаснување за овој тренд, „Европол“ наведува дека е можно технолошкиот напредок и социјалните норми да ги ослободиле жените од домашната работа и да ја зголемат нивната застапеност на „пазарот на криминал“.

Во новата кампања на „Европол“, 21 земја членка избрала по еден од своите најбарани бегалци, чие лице е покриено со маска, а гледачите треба да го погодат полот на криминалецот додека делови од маската постепено исчезнуваат.

Целта е да се привлечат што е можно повеќе посетители на сајтот.

Според „Европол“,  податоците покажуваат дека криминалците, од двата пола, се барани за сериозни кривични дела како убиство, трговија со дрога, измама, кражба и трговија со луѓе.

„Европол“ ги повикува луѓето да обезбедат информации што би помогнале во пронаоѓањето на бегалците.

Прикажи повеќе...

Европа

Француските разузнавачи уапсија лице инспирирано од 11 септември

Објавено пред

Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастанe изјави дека разузнавачката служба уапсила човек кој планирал напади инспириран од нападите врз Светскиот трговски центар во Њујорк на 11 септември 2001 година

„Нашите разузнавачки служби уапсија лице инспирирано од настаните на 11 септември“, изјави синоќа Кастанe за ТВ Франс 2, пренесува „Ројтерс“.

Во Франција повеќе од 230 луѓе загинаа во напади на исламски милитанти во последните четири години, особено во синхронизираните напади во ноември 2015 година во Париз.

Француските власти стравуваат уште од почетокот на турската офанзива во Сирија дека нивните државјани би можеле да избегаат од камповите и затворите што ги контролираат тамошните Курди и да се вратат во земјата.

Тие забележуваат дека ризикот од терористички напади е сè уште голем.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Објавено пред

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Мирните протести излегоа од контрола кога радикални сепаратисти почнале да палат автомобили и столици во кафулињата во монденската улица Рамбла де Каталунија во срцето на градот.

Полицијата се обидела да ги одвои демонстрантите од стотината приврзаници на крајната десница Шпанско единство, што ескалирало со насилство.

Демонстранти од повеќе градови во Каталонија тргнаа во средата на протестен марш со намера до денеска да стигнат во Барселона, а синдикатите повикаа да се одржи генерален штрајк.

Протестите почнаа во понеделникот кога Врховниот суд во Мадрид осуди девет поранешни каталонски политичари и активисти на казни од девет до 13 години затвор, поради нивната улога во неуспешниот обид за прогласување независност на Каталонија во 2017 година.

Поранешниот потпретседател на каталонската влада, Ориол Жункерас, е осуден на 13 години затвор за бунт и злоупотреба на јавните фондови заради организирање на референдумот за независност на Каталонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека Северна Македонија може да го добие очекуваниот датум...

Свет35 минути

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на бројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет55 минути

Eксплозии и пукање во Сирија, еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел Ајн во североисточна Сирија, на само еден ден по...

Европа2 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет13 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион15 часа

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија16 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет17 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион18 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија18 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија20 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија20 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ21 час

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија22 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ22 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија22 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа22 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија23 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа1 ден

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион1 ден

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Досие