Контакт

Свет

Коалицијата призна 173 цивилни жртви во воздушните удари во Ирак и Сирија

Објавено пред

Коалицијата за борбата против ултрадикалната сунитска групација Исламска држава предводена од САД дошла до сознанијата дека во текот на спроведувањето на операциите во воздушните удари врз позициите на џихадистите од 2014 година настрадале 173 цивили, се наведува во соопштението на коалицијата од четвртокот.

dobivaj vesti na viber

„Во овој момент, според достапните информации, штабот на операцијата смета дека е веројатно оди од почетокот на операцијата ’Непоколеблива решителност’ во ударите на коалицијата ненамерно биле убиени 173 цивили. Жалиме за случајните жртви, кои се резултат на напорите на коалицијата за поразување на Исламската држава во Ирак и во Сирија, и изразуваме длабоко сочувство до семејствата погодени од овие напади“, се наведува во соопштението, кое го цитира Reuters.

Агенцијата притоа вели дека оваа бројка е „значително помала од процената на другите групи“ за бројот на цивилните жртви.

Во октомври годинава, на пример, Amnesty International наведе дека коалицијата предводена од САД против Исламската држава не спроведува доволно мерки за внимателност за да ги избегне цивилните жртви во Сирија. Amnesty International тогаш објави дека во коалициските напади се убиени најмалку 300 цивили во 11 напади од септември 2014 година во Сирија.

Во извештајот од четвртокот особено се опишуваат седум случаи во периодот од 21-ви март до 22-ри октомври октомври 2016 година, во кои биле убиени 54 цивили. На пример, на 18-ти јули во сирискиот град Манбиџ загинале 24 цивили, кои биле во исто место со џихадистите. Во овој напад, исто така, биле убиени околу 100 милитанти. Покрај тоа, на 28-ти јули во друг регион на Сирија биле убиени 15-цивили, при гаѓање на наводен автомобил на бунтовниците.

Опозициската Сириска опсерваторија за човекови права (SOHR, со седиште во Лондон, пак, тврди дека во нападот во Манби смртно настрадале 56 цивили.

Истовремено коалицијата истражувала уште 12 информации за загинувања на цивили и дошла до заклучок дека тие не се веродостојни, бидејќи во тие области или во тоа време немало напади на нејзината авијација., Уште три напади и натаму се истражуваат и засега нема конкретен заклучок.

Во коалицијата предводена од САД влегуваат 66 земји, но во воздушните удари во Ирак и во Сирија од септември 2014 година, учествуваат само неколку претежно западни држави./крај/мф/сн

Свет

На 11 мај САД ќе ја укинат вонредната состојба воведена за борба против коронавирусот

Објавено пред

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден денеска соопшти дека на 11 мај ќе ја укине вонредната состојба прогласена поради епидемијата на Ковид-19, речиси три години откако земјата воведе сеопфатни мерки за борба и сузбивање на коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Во 2020 година, претходната администрација на претседателот Доналд Трамп воведе национална вонредна состојба поради корона вирусот и вонредна состојба во јавното здравство, потсетува Ројтерс.

Бајден постојано ги продолжуваше тие мерки,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Објавено пред

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на бреговите на американската сојузна држава Њујорк. Научниците сè уште не знаат од што е ова предизвикано.

dobivaj vesti na viber

„Станува збор за машки грбав кит. Ова е прв таков случај на оваа област во последните пет години. Ова е најголемото насукување на кит на овие брегови во повеќе од една деценија“, рече Дон Клавим, управител на градот Хемпстед, објави Би-Би-Си.

Експертите наведуваат дека засега не гледаат причина за вакви инциденти, а локални активисти и научници се обидуваат да ја откријат причината за проблемот. Некои сметаат дека вината за насукувањето на китовите е поставувањето на ветерни електрани долж брегот, но локалните власти наведуваат дека нема докази за такво нешто.

„Засега не гледаме ништо што би можело да им наштети на китовите“, рече Синди Зиф, директорка на Clean Ocean Action.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во пукање во Флорида најмалку десет лица се ранети

Објавено пред

Најмалку десет лица се ранети во пукотница во Лејкленд, Флорида, соопшти градската полиција.

dobivaj vesti na viber

Пукањето се случило вчера околу пладне, а две лица се во критична состојба, соопшти полицијата, пренесува АП.

Се наведува дека напаѓачите во еден момент ги симнале сите четири стакла од темносините возила и отвориле оган врз нив, а во престрелката биле ранети лица од двете страни на улицата.

Полицијата во Лејкленд сè уште не идентификувала ниту еден осомничен и објавила на Фејсбук дека нуди награда од 5.000 долари за информации за напаѓачите.

Началникот на полицијата во Лејкленд, Сем Тејлор, рече дека истражителите веруваат дека нападот не бил случаен и дека жртвите биле цел.

Тој додава дека на местото на престрелката била пронајдена марихуана, а истражителите веруваат дека непосредно пред пукањето на местото на инцидентот се вршела продажба на дрога.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Реакција од затвор „Скопје“: Филип Андов раководи со институција–затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет2 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија2 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет2 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија14 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа15 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа17 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ18 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија21 час

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија21 час

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија22 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион23 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија23 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија1 ден

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа1 ден

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...