Контакт

Свет

Папата Франциск го прослави 80-от роденден со бездомници и работно

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск, во саботата одбележа 80 години со појадок со осум бездомници од плоштадот на Свети Петар, кои ги покани во трпезаријата на пансионот „Домот на Света Марта“, каде што тој живее, послужувајќи ги со традиционалните слатки од неговата родна Аргентина, објави службата за информирање на Светата столица.

Ова не е првпат својот роденден папата Франциск да го прославува со бездомници. Како што прецизираат од Ватикан, во саботата во народните кујни, каде бесплатно се дели храна на бедните и бездомниците, во чест на јубилејот на папата се служат и слатки за десерт.

Според ватиканската служба за односи со јавноста, папата Франциск веќе добил повеќе од 50.000 честитки од целиот свет.

Меѓу нив е и честитката од американскиот претседател на заминување Барак Обама, во која вели „И со зборот и со делото Папата ги вданхнови луѓето ширум светот со своите пораки за сочувствување, надеж и мир“. Притоа Обама му се заблагодарува на папата Франциск за придонесот за историското приближување меѓу САД и Куба.

На папата Франциск меѓу првите роденденот му го честитал и патријархот Московски и на цела Русија Кирил, кој во честитката високо го оценил меѓусебното разбирање меѓу Руската православна црква и Римокатоличката црква последните години, „благодарение на Вашата Светост“. Според патријархот Кирил, нивната историска средба одржана во кубанската престолнина Хавана во февруари годинава, им дала нов поттик на пријателскиот дијалог и соработката меѓу црквите „во полза на мирот, справедливоста, зајакнувањето на моралните вредности во општеството и надминување на разликите меѓу христијаните“.

По споменатиот појадок, папата учествувал на служба со кардиналите, коишто живеат во Рим, по која изјавил дека го мачат мислите врзани со стареењето.

„Нешто што изгледа грдо и застрашувачко, староста, на памет му е овие неколку дена“, признал папата Франциск по завршувањето на богослужбата во капелата Паолин.

Повикувајќи се на древните римски поети и филозофи, како Кикерон и Плиниј, папата Франциск ја опиша староста како „жед за мудроста“, додавајќи „Да се надеваме дека тоа така ќе биде и за мене“. „Молете се мојата старост да биде таква: мирна, исполнета со вера, плодна, а и полна со радост“, им се обратил Папата на кардиналите.

Ватикан отворил седум електронски адреси за да може да ги прими сите честитки кои стигнуваат по повод роденденот на Папата, и тоа на латински, италијански, шпански, португалски, англиски, француски, германски и на полски јазик.

Од Светата столица велат дека Папата денот го минува „нормално“, со вообичаените работни активности. Така, неговиот дневен распоред вклучува и средба со претседателот на Малта, со челникот на ватиканската бискупска конгрегација, со бискупот од Швајцарија и претставниците на католичката заедница од италијанската покраина Тоскана./крај/мф/сн

Европа

Од 20 мај Шпанија отворена за туристи кои доаѓааат од земји надвор од ЕУ

Објавено пред

Патниците надвор од Европската Унија ќе можат рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам Рејес Марото.

Ова може да биде благодет за шпанскиот туристички сектор бидејќи ќе им овозможи на луѓето од Велика Британија, САД или Турција да доаѓаат во Шпанија на одмор.

Марото изјави дека бидејќи Велика Британија има мал број заразени лица, британските туристи, вакцинирани или не, веројатно нема да мораат да прикажат ниту негативен тест за коронавирус за да влезат во Шпанија.

Од друга страна, Шпанија не беше на посакуваната британска зелена листа на туристички дестинации поради високата стапка на заразени со Ковид-19.

„Вонредната состојба е минато. Мора да гледаме кон иднината, а тоа се вакцини, вакцини, вакцини “, рече премиерот Педро Санчез.

Помалку од 5.000 нови заразени со коронавирус и уште 205 смртни случаи се регистрирани денес во Шпанија.

Речиси 30% од возрасната популација се вакцинирани со најмалку една доза, пишуваат тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

Објавено пред

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итен состанок посветен на ескалацијата на тензиите меѓу Израелците и Палестинците, пренесуваат светските агенции.

Според написите, консултациите, наводно, се закажани за во 9:00 часот по локално време во Њујорк, каде се наоѓа седиштето на ООН.

Членовите на Советот за безбедност на ООН не успеаја да го усогласат текстот на документот за ова прашање за време на консултациите во понеделникот, а според агенциите, тие најверојатно нема да можат да усвојат заедничка резолуција или изјава ниту на денешната седница.

Денеска ескалираа непријателствата меѓу Израел и Хамас со најмалку 35 убиени во Газа и пет лица во Израел.

Ова е најсериозната конфронтација меѓу Израел и милитантната организација Хамас од 2019 година, а беше предизвикана од судирите меѓу Палестинците и израелската полиција во и околу џамијата Ал Акса во Ерусалим.

Ситуацијата во Ерусалим беше напната за време на рамазанскиот пост, поради најавеното присилно иселување на Палестинците од нивните домови во Источен Ерусалим, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија е откриен во дури 44 земји во светот.

Вирусот Б.1.617, кој првпат се појави во Индија во октомври, е откриен во 44 земји во сите шест региони на СЗО, соопшти организацијата, додавајќи дека мутациите што ги предизвикува се загрижувачки.

По Индија, најголем интензитет од овој вид на коронавирус е забележан во Велика Британија.

Во Индија, околу 4.000 луѓе починале на дневна основа од Ковид-19 а вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот е скоро 250.000 лица.

Според светските агенции, ваквите видови на коронавирус треба внимателно да се следат за да се утврди дали мутациите водат до повторна инфекција или намалена ефикасност на вакцините.

СЗО соопшти дека вакцините против Ковид-19 се ефикасни во спречување на болеста.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет1 час

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија19 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија20 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет22 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион24 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија24 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија2 дена

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Досие