Контакт

Регион

Автобус остана без покрив откако помина под мост во Пловдив

Објавено пред

Немил инцидент ги вознемири утрово бугарските жители на градот Пловдив, кога автобус остана без својот покрив откако помина под еден мост на булеварот „Марица-Југ“, пренесе Трафикњуз.бг.

Возачот на автобусот проценил дека може да помине под мостот и покрај ознаките за максималната висина на возилата кои можат да поминат. При поминувањето автобусот останал без поголем дел од покривот. За среќа нема повредени.

Некои пловдивчани се шегуваат на социјалните мрежи дека автобусот станал кабрио и дека е подготвен за летната сезона.

Регион

Во Србија сѐ повеќе млади луѓе страдаат со сериозна клиничка слика од коронавирусот

Објавено пред

Директорот на српскиот Клинички центар во ковид болницата „Драгиша Мишовиќ“, проф. д-р Владимир Џукиќ, денеска предупреди на сериозна клиничка слика кај младите, поради коронавирусот.

Во болницата моментално се лечат 195 пациенти болни од Ковид-19, на интензивна нега се околу 60 пациенти, а повеќе од 30 се на некој режим на механичка вентилација.

Џукиќ за телевизија „Пинк“ рече дека сега на болничко лечење се многу повеќе млади луѓе со тешка клиничка слика, од она што било во првиот бран на коронавирусот.

„Старосната граница е поместена. Имаме 14-годишно момче, ватерполист, кој без придружни болести е префрлен на вештачка вентилација. Тоа е сериозна клиничка слика кај младите која се забележува во сите држави во регионот“, рече Џукиќ.

Во болницата моментално се лечат и десетина деца.

„И кај децата се јавува посложена клиничка слика од претходно. Имаме многу повеќе деца со висока температура“, рече тој, додавајќи дека во вториот пик на вирусот потешка клиничка слика има и кај трудниците.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленет имотот на познат бизнисмен во Албанија поради соменение за трговија за дрога

Објавено пред

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат во Албанија, кој е осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, возила, меѓу кои и „ролс ројс“, како и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение дека Или Ндроки, познат и како Џемал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден додека одел кон полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Тој претходно беше уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но беше ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето на имотот, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во спор со градоначалникот на Тирана.

Прикажи повеќе...

Регион

Конституиран новиот српски парламент

Објавено пред

Со полагање заклетва на народните пратеници, конституиран е новиот парламент во Србија.

Со седницата претседаваше најстарата, 91 годишна пратеничка Смилја Тишма, а седницата се одржа со мерки за заштита од епидемијата на коронавирус.

Според резултатите од изборите, листата „Александар Вучиќ – за нашите деца“ на Српската напредна партија има 188 пратеници, листата на Социјалистичката партија на Србија и Единствена Србија има 32 мандати и изборната листа СПАС на Александар Шапиќ има 11 пратеници. Останатите пратенички места им припаднаа на малцинските партии во Србија.

Со тоа, почна рокот од 90 дена за формирање на новата српска Влада, која се очекува да биде формирана до крајот на овој месец.

Пред парламентот имаше протест организирани од движењето „Доста Беше“, кој се случуваше додека траеше седницата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Македонија2 часа

Сè уште трае потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Повеќе од 20 часа се трага по момчето кое вчера исчезна во Преспанското езеро. Како што информираа од полицијата, станува...

Топ2 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија3 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија3 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет4 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија6 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет6 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија7 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет8 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет9 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет9 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет9 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет10 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет10 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ20 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион23 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија24 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија1 ден

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Досие