Контакт

Регион

Борисов: Најдоброто што го направивте е што излеговте од криза

Објавено пред

„Македонија мина низ тешка политичка криза, која нè вознемируваше сите нас, и најважното што го направивте е што излеговте од неа“, вели премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, во интервју за МКД.мк. Борисов смета дека најважни во моментов се инфраструктурните проекти меѓу двете земји, зашто ќе овозможат протек на луѓе, капитал, инвестиции и бизнис, а членството на Македонија во НАТО и во ЕУ ќе овозможи безбедност за целиот регион. Бугарија, како што рече, категорично ја поддржува евроатлантската интеграција на Македонија.

dobivaj vesti na viber

„ Ние имаме една поговорка што вели „помогни си сам за да ти помогне и господ“. Најважното што го направивте е што на крајот излеговте од таа тешка политичка криза, криза што ги вознемируваше сите. Тешко време за Македонија, тепачка во парламентот, крв, напнатост. Кога беше нападнат парламентот, ми се јавија и претседателот Иванов и господинот Заев и господинот Груевски. На сите им реков дека ние со вознемиреност набљудуваме што се случува таму и навистина се надеваме дека политичарите во Македонија ќе ја земат работата во свои раце и дека таа ќе се реши на демократски начин,како што е во целата Европска Унија. Така што, ако Македонија ја заврши својата работа. Ако политичката елита во Македонија е на висината на очекувањата и на македонскиот народ и на соседите и на меѓународната заедница, јас не гледам никаков проблем“, порачува Борисов во интервјуто.

Околу тоа што ќе содржи договорот за добрососедство Борисов не сакаше да навлегува во детаљи пред да разговара со премиерот Зоран Заев.

„Не би сакал да го објавувам договорот пред да разговарам со Заев за тие теми. Но, во секој случај Договорот за добрососедство гарантира добрососедство. Зашто многу често излегуваат спорови што не се од никаква корист. Јас имам принцип историјата да им ја оставиме на историчарите, тие да спорат, тие да се докажуваат што е прво, што е второ. За нас е важно меѓу Софија и Скопје меѓу Скопје и Благоевград да направиме инфраструктурни проекти, да имаме автопат, железничка линија и таа инфраструктура да го сече Балканот во сите насоки. Тоа го гарантира бизнисот, туризмот, гарантира високи доходи, гарантира движење на луѓето. Тоа е слобода“, објасни Борисов. Дека плановите му се насочени главно во тој правец, тој илустрираше со барањето, уште како градоначалник, во Скопје да биде поставена табла што ќе го покаже правецот кон Софија.

„Меѓу Бугарија и Грција е автопатот „Струма“, што многу брзо ќе го завршиме, и ќе има автопат Софија-Солун. Од Софија до Истанбул има автопат, од Софија до Црно Море има автопат. Со Србија во моментов ситуацијата е дека и тие градат и ние градиме. Така, прстенот се затвора и останува новото раководство во Скопје да изрази желба, да седнеме да направиме еден проект и да почнеме да работиме“, беше пораката на Борисов за изолацијата на Македонија изминатите години.

Околу спорното прашање од договорот, заедничкото славење на празниците, за Борисов исто така нема дилема.

„Толку празници има што можеме заедно да ги празнуваме, 24 мај, Илинден, ако сакате 1 Мај, 9 Мај, сè што сакате. Да се научиме да празнуваме заедно. Никој не може да ме убеди дека Кирил и Методиј не се наши создавачи на азбуката. Заев ќе каже друго. Но ако почнеме да спориме, ни јас нема да отстапам, ни тој нема да отстапи, па нема да има пат меѓу Скопје и Софија, и ќе се патува пет часа. А тоа е поважното и позначајното. Затоа велам, политичарите треба да мислат за обичниот човек, кој очекува од нас да се разбереме и ние сме подготвени да се разбереме“, порача Борисов пред посетата на премиерот Зоран Заев утре и задутре на Софија.

Регион

(Видео) Пукање во кафана во Нови Сад, застрелан е млад човек

Објавено пред

Пукање се случило во кафана во Нови Сад, јавуваат српските медиуми.
Според информациите, настанот бил 2 часа по полноќ, а на пукањето му претходела расправија.

dobivaj vesti na viber

„Нешто после 02:00 часот дошло до пукање во кафана на патот Футошка во Нови Сад. Според неофицијални информации, на пукањето и претходела расправија и тепачка. Напаѓачите по извесно време се вратиле и застрелале млад човек , засега непознато, со истрели од пиштол. Полицијата врши увид на лице место.Засега не е позната состојбата на застреланиот“, објави Инстаграм страната 192_rs.

Прикажи повеќе...

Регион

Млади момчиња од Косово настрадаа во Италија, со автомобил излетаа во река

Објавено пред

Три лица загинаа кога БМВ-то што го возеле удрило во заштитна ограда во италијанскиот град Португаро, во близина на Венеција, и паднало во река, јави агенцијата АНСА.

dobivaj vesti na viber

Жртвите се двајца Албанци од Косово, Ѓ. Е.(20) и А.Х.(22), кои биле во друштво на Ѓ. Т.(21), девојка на еден од младите, која исто така починала.

Според италијанските медиуми, во сообраќајна несреќа во мај загинал и братот на А.Х, Адмир (19), кога бил повреден и нивниот татко.

Кога итната помош пристигнала на местото на несреќата, биле пронајдени во автомобилот.

Првичните информации сугерираат дека во несреќата можеби учествувало и четврто лице, но нуркачите засега не пронашле тело во реката.

Прикажи повеќе...

РЕ-Ново

Хрват добил отказ од работа поради алкохол, па се покажало дека е оцет во салата

Објавено пред

Даниел (59) од Загорје во Хрватска до јуни минатата година работел на Главната железничка станица во Загреб,  каде прописите се строги и не толерираат присуство на алкохол поради одговорноста на работното место.

dobivaj vesti na viber

Еден ден, при редовните тестирања се покажало дека во телото на Даниел имало 0,18 промили алкохол и тој веднаш добил отказ, пишуваат хрватските медиуми, пренесе „Блиц“.

Сепак, мажот решил да се жали на суд. Во претставката изјавил дека има 39 години стаж, од кои 28 во железницата и дека никогаш не било утврдено дека пиел на работа, а повеќе пати бил тестиран. Изјавил дека вечерта пред да биде тестиран, јадел салата со алкохолен оцет, а во последните три години не пие и не пуши.

Судот на крајот констатирал дека концентрацијата на алкохол во крвта му била ниска и дека тоа не влијаело на неговото однесување или безбедноста во сообраќајот.

На Даниел му одело во прилог и тоа што е во лоша финансиска состојба и што издржува два сина, од кои едниот е студент.

Судијата го вратил на работното место, а железницата сега е должна да му плати отштета.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија16 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет17 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија19 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет20 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ20 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија21 час

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион1 ден

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет1 ден

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 дена

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 дена

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет2 дена

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...