Контакт

Регион

Бугарскиот парламент ги намали овластувањата на прорускиот претседател

Објавено пред

Бугарскиот парламент вчера ги усвои уставните амандмани со кои се ограничуваат овластувањата на прорускиот претседател, Румен Радев.

dobivaj vesti na viber

Прозападната владејачка ПП-ДБ (Континуирани промени – Демократска Бугарија) и ГЕРБ-СДС (Граѓаните за европски развој на Бугарија – Сојуз на демократски сили), заедно со турската партија МРФ (Движење за права и слободи) го поддржаа нацрт-законот во третото и последно читање.

Двотретинското мнозинство гласови потребно за усвојување на уставните амандмани беше тесно постигнато со 165 од вкупно 240 гласа, пренесе агенцијата БТА.

Тоа значи дека претседателот ќе има помала улога доколку падне коалициската влада и во тој случај повеќе нема да може да го распушти парламентот.

При назначувањето на преодниот премиер претседателот во иднина ќе може да избира само меѓу претседателот на парламентот и членовите на тесниот круг високи владини функционери.

По гласањето, Радев најави дека амандманите ќе ги достави до Уставниот суд сметајќи дека тие може да ги поткопаат темелите на демократска и суверена држава.

Премиерот Николај Денков рече дека претседателот е заинтересирана страна за ова прашање и затоа не може да биде објективен.

Регион

На Дино Мерлин му се слошило, брза помош дошла по него

Објавено пред

На пејачот Дино Мерлин му се слоши, а медицинските екипи реагираа.

dobivaj vesti na viber

Според очевидци, пејачот се чувствувал лошо, па на помош му дошла итната помош.

Очевидци изјавиле дека пејачот едвај оди.

„Изгледаше многу лошо, едвај оди. Јас живеам овде, па често го гледам“, вели еден од очевидците.

Како што неофицијално дознава „24 сата.хр“, на Дино Мерлин му се слошило околу 21 часот, но пејачот е надвор од животна опасност.

Пејачот бил придружуван од ќерката Наида, која го придружувала до брзата помош.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција нуди бесплатен одмор на туристи, 25.000 луѓе имаат право

Објавено пред

Грција им нуди бесплатно патување до Родос на туристите кои мораа да го напуштат островот поради шумски пожари.

dobivaj vesti na viber

Страшните шумски пожари кои ја опустошија Грција минатата година принудија многу туристи рано да се вратат дома, пишува Daily Mail. Ова лето Грција реши да им се оддолжи и да им понуди на 25.000 луѓе речиси бесплатен одмор како компензација за нивното принудно бегство од островот Родос минатата година.

Се смета дека грчката влада прва одлучила за ваков вид на компензација. Грчките власти известија дека секој што бил евакуиран од хотел на островот и чиј одмор бил прекинат поради пожарот има право на ваучер во вредност од 500 евра за покривање на трошоците за нивниот престој на островот.

Туристите кои го остваруваат правото на компензација можат да уживаат во некој од избраните хотели на Родос во периодот до 31 мај или од 1 октомври до 15 ноември. Ова значи дека тие не можат да изберат јуни, јули, август или септември. Според официјални лица, 5.000 туристи одлучиле да ја прифатат понудата на грчката влада, а се очекуваат уште повеќе. Шемата наречена „Недела на Родос“ ја дизајнираше грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во соработка со Министерството за туризам и хотелиерите во Родос. Најголем дел од луѓето евакуирани од Родос поради шумските пожари биле британски туристи, па оваа вест е објавена во емисијата „Добро утро Британија“ на ИТВ.

Прикажи повеќе...

Регион

Сомневања дека се карале и го поместувале телото: браќата осомничени во случајот со Данка ја кријат локацијата еден од друг

Објавено пред

Д. Д. (50) од селото Злот кај Бор е осомничен за убиството на Данка Илиќ (2), а татко му Р. Д. (73) и сега веќе починатиот брат Д. Д. (40) се осомничени дека му помогнале да го скрие телото на девојчето. Сомневања има и дека браќата се скарале при пренесувањето на телото и дека престанале да комуницираат меѓу себе поради што има многубројни нелогичности во нивните изјави за локацијата. Се истражува дали телото неколкупати го пренесувале без знаење на другиот.

dobivaj vesti na viber

Данка исчезна на 26 март од двор во Бањско Поле. Уапсените работници на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ С. Ј. , како и Д. Д. (50) од село Злот, се сомнева дека го удриле детето со автомобил, подоцна го убиле, а потоа телото го фрлиле на депонија. Бидејќи девојчето сѐ уште не е пронајдено, постои сомневање дека телото е преместено.

Исто така, уапсени се таткото на осомничениот и брат му, кој набргу починал од срцев удар. Д. Д. признал дека го убил детето, а брат му наводно пред смртта признал дека помогнал да се пренесе телото. Но, никој од нив, како што тврдеа, наводно не памти, ниту знае каде е фрлено телото.

„Сè досега укажува на тоа дека браќата не ги усогласиле своите приказни или дека некои работи ги правеле одделно еден од друг. Сега се шпекулира дека во еден момент настанал конфликт меѓу осомничените, па дури и постои можност тие да го преместувале тело независно еден од друг на повеќе локации. Нивното однесување е сосема необјасниво. Д. Д ја донел полицијата на брестовачкиот мост тврдејќи дека телото е таму, но и полицијата на таа локација не нашла трага, а тоа било случај и со другиот брат. Единствено што сѐ уште не е јасно е улогата на таткото на Р. Д. и тоа се истражува“, изјави извор близок до истрагата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија49 минути

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија2 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ3 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион4 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет5 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет5 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија5 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија21 час

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија22 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...

Свет1 ден

(Видео) Експлозии одекнуваат во Украина: лансирани хиперсонични проектили, Полска и НАТО подигнуваат борбени авиони

Украинските власти известија за експлозии на североистокот, југот и на западот на земјата како дел од новиот бран руски ракетни...