Контакт

Регион

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

Објавено пред

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието.

Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец.

Демонстрантите извикуваат „Вучиќ п***ру“ и фрлаат факли кон полицијата стационирана на влезот од собраниската зграда.

Како што дознава „Нова.рс“, полициски конвој од оклопни возила и водени топови се упатил во правец на центарот на градот.

Во меѓувреме, сè повеќе луѓе се собираат пред собраниската зграда.

Регион

Поради Ковид-19 во Сараево почина млада мајка, три дена по породувањето

Објавено пред

Активистката Белма Шољанин (37), мајка на три деца, почина во Сараево како резултат на компликации предизвикани од коронавирусот.

Таа починала вчера, три дена откако родила син, јавија локалните медиуми.

Шољанин била заразена со коронавирус и била примена во просторија за изолација во 35. недела од бременоста. Откако се породила, повторно била префрлена во изолација. Но, не успеала да преживее и ја загубила битката по тешката пневмонија предизвикана од вирусот.

Белма Шољанин била ко-основач на Здружението и фејсбук-групата Центар за бремени жени и млади мајки, каде жени од цела БиХ и регионот барале совети и споделувале искуства за бременоста, породувањето, доењето и мајчинството…

Покрај нејзиниот новороден син, таа има уште две ќерки.

Локалните медиуми забележуваат дека пред Белма, БиХ изгубила уште неколку екстремно млади луѓе како последица од пандемијата и притоа го покренуваат и прашањето за општата одговорост, повикувајќи ги сите граѓани на БиХ да се запрашаат дали прават доволно за да се спречи загубата на млади животи.

Во текстовите се нагласува и дека покрај сите недостатоци на здравствениот систем во БиХ, личниот став кон пандемијата е веројатно најважното прашање во борбата против вирусот.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Објавено пред

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија грчкиот остров Евија оштетувајќи десетици куќи и блокирајќи патишта.

Осуммесечното бебе е пронајдено мртво, соопшти портпаролот на противпожарната служба. Родителите на детето не биле повредени.

Неколку часови порано, маж и жена, двајцата во 80-тите години, беа пронајдени во несвест од пожарникарите во две куќи. Во болницата било потврдено дека починале.

Заменик-министерот за цивилна заштита, Никос Хардалиас, изјави дека пет лица загинале, а две се водат како исчезнати. Новинската агенција АНА подоцна објави дека хеликоптерот забележал една исчезната жена, која била исфрлена од својот дом во селото Бурци од поплави.

Две други лица, кои починале, 74-годишен маж и 73-годишна жена, исто така се од Бурци, јави агенцијата.

Премиерот Киријакос Мицотакис изрази длабока жалост и рече дека ќе го посети Евија, вториот по големина грчки остров по Крит, в понеделник.

Дождовите ги блокираа патиштата во западна Евија, а неколку туристи не можеле да го напуштат кампот на островот, јавува АНА.

„Ние доживуваме кошмар, ги користиме сите можни средства за борба против поплавите“, рече Ана Фанис Спанос, пратеник од централниот регион на Грција.

Невремето Талија во саботата погоди неколку области на копното во Грција иако времето се подобри во неделата.

Две реки ги поплавија бреговите и ги прекрија патиштата со кал, соопштија локалните власти. Приземјето на голем број куќи е поплавено.

Речиси 100 пожарникари и два хеликоптера и крајбрежната стража учествуваат во операцијата за спасување.

„Минатата година имавме пожари, оваа година поплави“, изјави жител на селото Псахна за телевизијата ЕРТ.

Поради недоволна контрола на градежништвото и планирањето, поплавените куќи се честа појава во Грција.

Во ноември 2017 година во поплавите загинаа 24 луѓе во Мандра, село во индустриски регион на 30 километри западно од Атина.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора 30 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани 30 нови случаи на коронавирус, а две лица починале, соопшти Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Повеќето нови случаи, 15, се од Подгорица, по што следат Бијело Поље со шест случаи, Бар и Улцињ со по три, Цетиње со два и Будва со еден случај.

Од почетокот на епидемијата, во Црна Гора се потврдени 3.618 случаи, а 64 пациенти починале. Во моментов активни се 1.102 случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојни натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат...

Свет2 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија2 часа

Министерот Адеми се излечи од коронавирус

Министерот за образование, Арбер Адеми соопшти дека се излечил од ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со COVID-19! По две негативни последователни...

Свет2 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти кои се борат со пандемијата на коронавирус се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Македонија3 часа

Денеска ќе се одлучува за почетокот на учебната година

Комисијата за заразни болести и Министерството за образование и наука денеска ќе одлучуваат како ќе почне учебната година од септември...

Регион3 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија4 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет14 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија15 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија16 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион18 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија19 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет19 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион22 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија23 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет24 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет1 ден

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Досие