Контакт

Регион

(Видео) Додик на средба со Путин, жесток протест од Американската амбасада

Објавено пред

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик денеска во Москва се сретна со претседателот на Русија, Владимир Путин, што предизвика жестока реакција од Американската амбасада во Босна и Херцеговина, пренесува РТРС.

dobivaj vesti na viber

На средбата во Кремљ, Путин му рекол на Додик дека ѝ е благодарен на Република Српска за нејзиниот пријателски однос кон Русија и за фактот дека Босна и Херцеговина не ѝ наметнале санкции на Москва благодарение на РС, додека Додик истакнал оти на Република Српска ѝ е потребна соработка со Русија на економски план.

„Српска останува упорна на ставот дека не следи политики кои одат само во една насока,“ нагласи Додик.

Додик по средбата изјави дека најважно е што Путин има време да разговара со Република Српска и додаде дека цената на гасот за Србија и понатаму останува поволна. Тој му врачил на Путин Орден на Република Српска за особена патриотска грижа и љубов кон РС.

Додик изјави дека со Путин размениле мислења за состојбите во Српска и регионот и дека ќе продолжат со секаков вид на соработка.

„Продолжуваме со интензивна изградба на руско-српскиот центар во Бања Лука,“ рече Додик.

Американската амбасада во БиХ оцени дека ниту една влада, на ниту едно ниво, не треба да ја проширува соработката со Русија во време кога таа земја „води агресивна војна“ против Украина.

Коментирајќи ја средбата на Додик и Путин, Амбасадата на САД во БиХ оценува дека одлуката на Додик да се сретне со рускиот претседател е кратковида и не им служи на интересите на граѓаните на Република Српска. Оттаму додаваат дека патот до сигурна иднина за БиХ води преку Брисел, а не преку Москва.

„Патот до демократска, просперитетна и безбедна иднина кој го посакуваат сите граѓани на Босна и Херцеговина, вклучително и жителите на Република Српска, води низ Брисел, а не Москва. Отстапувањето на претседателот Додик од овој пат е контрапродуктивно и штетно,“ потенцираат од Американската амбасада во Сараево.

Претходно во понеделникот, претставникот на Република Српска во Русија, Душко Перовиќ, најави во интервју за РИА Новости дека наскоро ќе биде отворен конзулат на Руската Федерација во Бања Лука.

„Процесот е завршен. Одамна е договорено, потпишан е и билатерален договор. Сега е во тек техничкото опремување на зградата во Бања Лука и се надевам дека наскоро ќе биде отворен конзулатот,“ изјави Перовиќ.

Според него, Република Српска е подготвена да плаќа за рускиот гас во рубли.

„Газпром го продолжува главниот договор секоја година, па ја добиваме цената – всушност, пазарната цена, но според старата формула. Подготвени сме да плаќаме во рубли. Ова е техничко прашање. Се разбира, сега се соочуваме со потешкотии со плаќањето бидејќи доцнат трансферите преку кореспондентни банки“, рече Перовиќ.

Како што наведе Перовиќ, Советот на министри на БиХ дал согласност за почеток на преговорите за изградба на гасовод за снабдување со руски гас, а се планира и поврзување со гасниот систем на Србија.

„Проектот моментално е во фаза на подготовка“, истакна тој.

 

Регион

Албанскиот парламент го ратификува договорот: Италија ќе ги испраќа мигрантите во Албанија, таму ќе градат две прифатилишта

Објавено пред

Албанскиот парламент денеска го ратификува договорот за миграција со Италија, кој ѝ дозволува да изгради центри за мигранти во оваа балканска земја.

dobivaj vesti na viber

Седумдесет и седум пратеници во 140-члениот парламент гласаа за договорот, објавен во ноември, според кој членката на ЕУ, Италија, ќе отвори две прифатилишта за мигранти во Албанија, која не е членка на ЕУ.

Во едното прифатилиште мигрантите би биле прегледани по пристигнувањето, а во другиот додека се обработуваат нивните барања за азил. На мигрантите потоа ќе им биде дозволено да влезат во Италија или да бидат репатрирани.

Договорот беше оспорен пред албанскиот Уставен суд од претставници на опозициската Демократска партија, кои тврдеа дека тој го прекршува уставот со пренесување територија и државни овластувања на друга земја.

Уставниот суд ги отфрли нивните приговори и даде зелено светло за договорот минатиот месец. Брисел рече дека италијанските планови не го прекршуваат правото на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод на Србија.

dobivaj vesti na viber

Ова е четврти земјотрес што од утрово е регистриран во Хрватска.

Околу 5 часот е регистриран земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала, кој ги разбудил дури и граѓаните на Неум.

Потоа беа регистрирани уште два послаби земјотреса со јачина од 2,6 степена.

Според податоците на Сеизмолошкиот завод на Србија, земјотрес во текот на претпладнето е регистриран и во Црна Гора. Тој земјотрес бил со јачина од 2,2 степена.

Прикажи повеќе...

Регион

Болница испратила девојче од Хрватска дома, кога родителите го вратиле – починало

Објавено пред

Пред неколку дена во болница во Пула почина двегодишно девојче. Како што потврдија од истарската полиција, таа била донесена во болницата во Пула во ноќните часови на 18 февруари поради влошување на здравствената состојба и починала по реанимација.

dobivaj vesti na viber

Родителите ден претходно биле со детето на преглед во болница, но девојчето било пуштено дома.

Во текот на ноќта повторно се вратиле во болница, по што детето починало.

На телото на починатото дете е извршена обдукција, а точната причина за смртта ќе се знае по добивањето на наодите од токсиколошкиот преглед и хистолошката анализа “, соопштија претходно од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија11 часа

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија11 часа

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија11 часа

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...

Македонија13 часа

Манолева за Леонид Индов: Родителите немаат побарано мислење дали е можно лекувањето или рехабилитацијата да се заврши кај нас

Иако семејството на 18-годишниот Леонид Индов покажа конзилијарно мислење во кое стои дека во земјата се исцрпени сите можности за...

Македонија13 часа

Граѓаните се во агонија, време е за женска димензија во политиката, рече Силјановска-Давкова

Сакам jавно да изразам благодарност до сите свои колеги и колешки кои ме уверуваа дека сум добро решение за кандидатка...

Македонија14 часа

Апанажа за Ковачевски и Спасовски во период од една година – ќе добиваат по 2.500 евра месечно

Комисијата за избори и именување во Собранието ги прифати барањата на поранешниот премиер и министер за внатрешни работи, Димитар Ковачевски...

Македонија14 часа

Мијалков ослободен од обвинението за „Трезор“

Основниот кривичен суд Скопје донесе ослободителна пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексначалникот на Петтата управа, Горан Грујовски, и...

Македонија14 часа

Во март ќе им се зголеми платата на сите вработени во здравствениот сектор, потврди Манолева

Лекарите, помошно-техничкиот персонал и административните службеници во здравствениот сектор ќе добијат повисоки плати во март, потврди денес заменик-министерката за здравство,...

Македонија15 часа

Бујар Османи ќе биде кандидат за претседател на ДУИ

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, ќе биде кандидат за претседател на Демократската унија за интеграција, најави лидерот на партијата, Али...

Македонија15 часа

(Видео) Пратеници во инспекција: со стари дипломатски пасоши се поминува граница, со регуларните не

Пратениците Бране Петрушевски и Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ со автомобил тргнаа кон македонско-бугарската граница, со цел, како што велат, да...

Свет18 часа

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста...

Свет18 часа

„Политико“: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна...

Свет18 часа

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот...

Македонија18 часа

Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Без никаков повод, само...

Регион18 часа

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија1 ден

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија1 ден

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...