Контакт

Регион

(Видео) Порој во Грција носеше жена, ја спаси случаен минувач

Објавено пред

Откако бурата Даниел ја опустоши Грција, од понеделникот на социјалните мрежи кружат снимки од катастрофалните поплави во земјата. Започна лизгање на земјиштето, уништени се електричните столбови, а порои однесоа десетици автомобили.

dobivaj vesti na viber

Пред тоа на северот на Грција беснееја пожари во кои имаше и загинати.

На една од снимките од поплавите во Атина се гледа порој кој носи жена. Жената се обидува да се задржи за сообраќаен знак, а на помош и пришол случаен минувач кој ја спаси.

Метеоролошката служба на Грција објави дека земјата е погодена од најекстремните временски појави во однос на врнежите откако се води евиденција.

Во Грција, полицијата го затвори сообраќајот во централниот град Волос, блискиот планински регион Пелион и туристичкиот остров Скијатос, бидејќи рекордните дождови предизвикаа најмалку еден смртен случај, а автомобилите беа однесени од поплави.

Пожарникарите соопштија дека еден маж загинал во близина на Волос кога врз него паднал ѕид. Пет лица се водат како исчезнати, најверојатно однесени од поплавата.

Властите испратија предупредувања преку мобилни телефони до неколку други области во централна Грција, предупредувајќи ги луѓето да останат во своите домови.

Регион

Синот ја тужел мајка си оти го вреѓала преку пораки поради лоши оценки, судот во Карловац ја прогласил за виновна

Објавено пред

Една мајка (50) од Карловац е прогласена за виновна и осудена за навреда на синот (18) кого го навредувала преку пораки поради лошите оценки во училиште. Судијата пресудил дека лани во септември таа извршила психичко насилство во семејството бидејќи преку апликацијата WhatsApp му праќала пораки на синот, навредувајќи го со погрдни зборови, пишува „Даница“.

dobivaj vesti na viber

“Срам да ти е болен психопат шупак. Ми се гади, убиј се ѓубре, фрли се под воз да испадне дека си жртва. Јас те родив, ќе те задавам”, мајката му напишала на синот. На суд таа се бранеше дека била револтирана од лошите оценки и се поагресивното однесување на нејзиниот син, како и од неговото одбивање да учествува во воннаставни активности.

„Во очај, навистина му пратив пораки на син ми преку апликацијата WhatsApp во кои го навредував со погрдни зборови кои се споменати во обвинението и од кои се срамам“, рекла мајката. Синот на рочиштето рекол дека „го вознемирило тоа што мајка му му рекла да се фрли под воз и да се убие“, но тоа не му го нарушило достоинството.

„Сакам да ни се нормализираат односите. Во меѓувреме се преселив во студентски дом и сега студирам во Загреб“, заклучил синот. Инаку, мајката е високообразована личност и досега не е казнувана. Судијата ја казнил со 300 евра, а треба да плати и 20 евра за судски трошоци. Пресудата е неправосилна.

Прикажи повеќе...

Регион

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат да го сокријат имотот

Објавено пред

Колку навистина вреди имотот на семејството на момчето убиец и зошто семејството Кечмановиќ се обидува да ја намали неговата вредност додека трае граѓанската постапка за отштета пред судот што ја покренаа родителите на убиените деца?

dobivaj vesti na viber

Марина Ивеља, адвокатката на семејството на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“, по едно од претходните рочишта изјави дека имотот на семејството е проценет на 598.500 евра и побара парничната постапка врз основа на тужбите на семејствата на жртвите да бидат суспендирани до крајот на кривичното дело. Белградски „Блиц“ дознава дека во ниту една од спроведените истраги поради пукањето во училиштето, проценителот на имотот не го анализирал недвижниот имот на семејството Кецмановиќ, па не било ни заклучено колкава е вредноста на се што поседуваат тие.

Адвокатката на семејството Кецмановиќ по рочиштето неделава им порача на родителите на момчето убиец дека најверојатно ќе има 15-20 рочишта и дека прашање е дали нивниот имот ќе биде доволен само за покривање на трошоците на адвокатот. Како што објасни таа, прво мора да се подмират судските, адвокатските и извршителските трошоци, а на крајот главното побарување, односно надомест на штета на тужителите.

– Затоа сметам дека овие постапки се налудничави и дека судот мораше да ја прекине оваа постапка до крајот на кривичната постапка, бидејќи граѓанската постапка е обврзана со одлуката на кривичниот суд – изјави таа.

По овие информации, „Блиц“ успеа да дознае што има во имотот на Кецмановиќ, а што е наведено по тужбите на семејствата на убиените деца во основното училиште „Владислав Рибникар“, кои бараат отштета за смртта на нивните најблиски. Инаку Кемановиќ имаат забрана да продаваат, да даваат или да прават какви други дејствија со нивниот имот до завршување на постапката.

Според информациите на српскиот печат, Владимир Кецмановиќ, таткото на момчето убиец, поседува: стан во Савски Венац од 87 квадрати и автомобил „мерцедес“ од 2005 година.

Миљана Кецмановиќ, мајката на момчето убиец поседува значително поголем имот:

  1. стан од 47 квадрати во близина на споменикот на Волкот и паркинг место на истата локација,
  2. половина стан во Врачар од 57 квадрати,
  3. половина од станот на Ѕвездара од 91 квадрат,
  4. половина од уделот во семејните куќи во Ниш,
  5. половина од помошниот објект од 40 квадрати во Ниш,
  6. околу 25 ари земјоделско земјиште, градежно земјиште и ниви во Ниш и околината на Параќин,
  7. автомобил „фиат 500“, 2017 година.

На родителите на момчето убиецот им било привремено забрането користење пари од сите сметки, а привремено им биле одземени парите и хартиите од вредност. За колку пари станува збор засега не е познато.

Ако се пресмета најниската вредност на имотот, врз основа на просечните цени на квадратите на локациите во Белград каде што Кецмановиќи имаат станови, само нивните највредни имоти вредат најмалку 700.000 евра, што е за најмалку 100.000 евра повеќе од сумата наведена од нивниот адвокат.

Во оваа пресметка не е вклучена вредноста на автомобилот, имотот и земјиштето што ги има Миљана Кецмановиќ во Ниш и Параќин.

Оттука, очигледно е дека изјавата на нивниот адвокат е дел од тактиката за разводнување на судењето и манипулирање со судот.

-Таа ги смени тезите во затоа што парничната постапка против Кецмановиќ директно се однесува на нивното воспитување на момчето на убиецот, на она што нивниот син го направил на 3 мај 2023 година во основното училиште „Владислав Рибникар“. Накратко, се работи за масакр во училиште, додека кривичната против нив се однесува само на тоа што таткото го однел синот на стрелиште, дека не го заклучил адекватно оружјето, дека ДНК на мајката била пронајдена на патрон во училница. Затоа, да се чека да заврши кривичната постапка за да се продолжи со граѓанското судење нема никаква смисла, бидејќи тоа се две сосема одвоени постапки, за сосема различни работи. Доколку утре Кецмановиќ бидат ослободени од кривична постапка, судскиот спор нема да биде прекинат – нагласува извор на „Блиц“ упатен во случајот.

Семејствата на убиените деца бараа отштета за смрт на блиско лице.

Доколку судот во парницата пресуди сума што ја надминува вредноста на имотот на Кецмановиќ, тоа ќе значи дека се што имаат ќе биде продадено, а ако и тоа не е доволно, ќе им биде наложено да ја платат сумата во иднина во согласност со одлуката на судот.

Да потсетиме, првото семејство кое поднесе приватна тужба против родителите на момчето убиец е мајката, таткото, братот и сестрата на Адријана Дукиќ, жртва на пукањето во Рибникар. Тие бараат надомест на нематеријална штета поради смрт на блиско лице, како и страв и болка, а сумата што ја бараат е околу 300.000 евра.

По ова барање следуваше ново од 27 членови на семејствата на останатите жртви. Судењата за двете постапки се во тек.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Зачестија ноќни пресметки во Белград – двајца мажи избодени ноќеска, едниот починал

Објавено пред

Во Белград синоќа двајца мажи биле избодени со нож на две различни локации со разлика од една минута, јавува Нова.рс.

dobivaj vesti na viber

Првиот човек е избоден со нож во 0:54 часот на Теразије, во близина на хотелот „Москва“. Мажот е тешко повреден и е пренесен во Ургентен центар за реанимација.

Уште еден маж бил избоден минута подоцна, во 0:55 часот на аголот од улиците Добрачина и Дунавска, кој исто така бил пренесен на реанимација, соопштија од итната помош, пренесува Нова.рс. Телеграф јавува дека вториот маж починал и дека има две убодни рани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во...

Македонија2 часа

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше...

Македонија2 часа

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Македонија5 часа

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички...

Македонија7 часа

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Според најновите објавени податоци на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден вкупно 14.360 граѓани дале потпис за подносителите...

Свет8 часа

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за...

Свет8 часа

Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа, пишува израелскиот печат

Посредниците постигнуваат напредок во напорите за постигнување договор за еднонеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и ослободување на...

Македонија9 часа

Вељановски: Сите документи со валиден датум се важечки за гласање, ДИК така одлучи и во 1998 година

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно...

Свет10 часа

САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група...

Македонија11 часа

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре на ден 26.02.2024 година без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

Свет12 часа

Парламентарни и локални избори во Белорусија – опозицијата повика на бојкот

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното...

Свет12 часа

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во неделата пограничната област на Киргистан и кинеската област...

Свет12 часа

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака брзо одобрување од владата за плановите за контроверзна воена офанзива врз јужниот крајбрежен град Рафа...

Македонија12 часа

Времето денеска дождливо, но потопло

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, особено во јужните делови каде што ќе имаат...

Свет1 ден

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 ден

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија1 ден

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет1 ден

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет1 ден

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет1 ден

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...