Контакт

Регион

Во Словенија карантин и рекорден број на смртни случаи за еден ден

Објавено пред

Во Словенија, во последните 24 часа беа потврдени 1.731 нови случаи на заразени со коронавирус од 6.657 тестови, а починаа 41 лице, најмногу досега во еден ден, објави словенечката влада.

Според новите податоци, вкупниот број на потврдени случаи се зголемил на 54.116 од почетокот на епидемијата, од кои активни се 19.803 случаи, а бројот на смртни случаи се искачи на 765 лица.

Состојбата во болниците е сè уште критична, а хоспитализирани се 1.224 пациенти, од кои 201 се на одделенијата за интензивна нега.

На сила драстични мерки

Владата очекува новите ограничувања, кои ќе важат две недели, значително да го намалат дневниот раст на бројот на новозаразени и хоспитализација, по што, според министерот за здравство Томаж Гантар, ќе биде можна „контролирана релаксација“, односно олеснување на некои мерки, а меѓу првите веројатно враќање на учениците и студентите на настава во живо.

Новите ограничувања вклучуваат забрана за какви било собири надвор од семејниот круг, затворање на голем број на услужни дејности и затворање на продавници кои не служат само за само основни потреби. Се уште важи забраната за напуштање на домот во текот на ноќта, освен во итни случаи и за одење на работа.

Новите мерки беа донесени по проценката дека затворањето на крајот на минатиот месец не ги дало потребните резултати – болниците се преполни, а дневниот биланс на смртни случаи е зголемен.

Според Европскиот центар за контрола на болести, Словенија е на високо четврто место според бројот на смртни случаи на 100.000 жители во последните 14 дена, зад Чешка, Белгија и Унгарија.

Регион

Европската комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

Објавено пред

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското законодавство за квалитетот на воздухот, објави ЕК.

Судската одлука тогаш утврдила дека Бугарија не ги исполнила своите обврски согласно европското законодавство за квалитетот на воздухот. Максималните дозволени вредности за (ПМ10) честичките не се забележани во Бугарија и не се преземени соодветни мерки за намалување на загадувањето, се вели во соопштението на Комисијата.

Бидејќи тужбата е поведена врз основа на кршење на претходната пресуда, може да доведе до парични казни. Од бугарската страна се очекува да донесе и спроведе голем број мерки.

Податоците презентирани од Бугарија за 2015-2019 година потврдуваат дека продолжува упорното непочитување утврдено од судот, пренесе БГНЕС.

Досега постигнатите резултати се незадоволителни, бидејќи Бугарија сè уште не почна со спроведување на локални мерки за да се обезбеди усогласеност на граничните вредности. Бугарија информирала дека повеќето мерки се во подготвителна фаза или нема да стапат на сила до 2024 година.

Во Бугарија има некои од најголемите надминувања на годишните и дневните гранични вредности за PM10 во ЕУ, што резултира со опасност по здравјето.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 1.784 новозаразени, починаа 61 лице

Објавено пред

Во Словенија во последните 24 часа беа потврдени 1.784 нови инфекции со коронавирус, а 61 лице починаа, соопшти денеска словенечката влада, најавувајќи дека тековните мерки ќе останат на сила и следната недела.

Како што рече владиниот портпарол Јелко Кацин на прес-конференција, во последните 24 часа биле тестирани 6.853 лица и биле потврдени 1.784 инфекции, што значи дека уделот на позитивите е 26,3 проценти.

„Резултатите од бројот на инфекции и состојбата во болниците се такви што сегашните ограничувачки мерки ќе останат на сила и следната недела“, рече Кацин, соопштувајќи ја одлуката на владата.

Според новите податоци, просечниот број на нови дневни инфекции во изминатите седум дена е 1.478, што значи дека не е исполнет условот за олеснување на некои ограничувања, според семафорот за отворање дефиниран од владата.

Во моментов има и 1.284 пациенти во болниците, додека првиот чекор за да се намалат ограничувањата, бара тој број да опадне под 1.200.

Прикажи повеќе...

Регион

Вакцината во Бугарија ќе биде бесплатна и на доброволна основа

Објавено пред

Бугарија го усвои Националниот план за вакцинација против Ковид-19, при што вакцината ќе биде бесплатна за граѓаните.

Планот го изработија здравствените служби, а користени се упатствата на СЗО, изјави министерот за здравство, Костадин Ангелов.

Првата фаза на вакцинирање ги вклучува медицинскиот персонал, стоматолозите, фармацевтите и другиот помошен персонал. Бројот на оваа целна група за вакцинација е 243.600 лица, од кои 30.000 се лекари, 10.000 стоматолози.

„Сите бугарски граѓани, во која група и да влегуваат, ќе бидат вакцинирани доброволно и по јасно потпишана согласност за вакцината што ќе ја изберат“, истакна бугарскиот министер, пренесе БГНЕС.

Втората целна група за вакцинација се бугарските наставници, а станува збор за 112.080 лица.

Трета група – вработени вклучени во активности за поддршка на државата.

Четвртата група се возрасни на возраст над 65 години и лица со хронични болести. Очекуваната бројка е 1.800.000.

Петта целна група се ранливите категориии граѓани.

Земјата е поделена на 6 области за вакцинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија3 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ3 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион4 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ5 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион5 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија5 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија6 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион6 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет7 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа20 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија21 час

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија22 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија22 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија1 ден

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Досие