Контакт

Регион

Во Србија стигнува вакцината „модерна“

Објавено пред

Во Србија денеска стигнува вакцината „модерна“, најави Јадранка Мирковиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала. Се очекува дека оваа вакцина би можела да биде достапна на пунктовите за вакцинација до крајот на неделата.

Таа додаде дека вакцината на „Џонсон и Џонсон“ е во процес на одобрување и повтори дека нема отстапувања од стандардите, прописите и барањата што секоја серија вакцини мора да ги исполнува пред да се најде на пазарот.

Мирковиќ наведе и дека проверката што ја поминува вакцината „спутник В“ не се разликува од проверката на другите вакцини, без разлика што е произведена во Србија.

Досега во Србија се дадени близу седум милиони дози вакцини, а имало 1.175 пријави за несакани реакции.

„До вчера имавме 1.175 пријави, што е една од шест до седум илјади дадени дози, во зависност од временскиот интервал во кој ги следиме тие статистики“, изјави Мирковиќ за РТС.

Несаканите реакции, вели таа, обично се оние што се очекуваат и се појавуваат на местото на апликација на вакцината, како што се болка, црвенило, оток, изнемоѓтеност, треска и главоболка, а повеќе од 70 проценти од овие реакции поминуваат спонтано.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Словенија не планира да воведе задолжителна вакцинација

Објавено пред

Поради надолниот тренд на четвртиот бран на епидемијата, кој трае веќе десетина дена, Словенија не размислува за воведување задолжителна вакцинација, за што во последните денови одлучија неколку земји во Европа со поголем процент на имунизирани отколку Словенија.

„Точно, имаше такви идеи и порано, но сега веруваме дека во ситуацијата што ја имаме треба да продолжиме со постоечките мерки“, изјави главниот инфектолог во владиниот совет за ковид, Бојана Беовиќ.

Според неа, епидемиолошката состојба во Словенија се смирува, а добри се шансите за натамошно смирување до претстојните празници.

„Во Словенија, пак, проблемот е што луѓето слабо разбираат колку е важно да се вакцинираат, така што процентот на вакцинирани речиси застанал на нешто повеќе од 54 проценти. Затоа задолжителната вакцинација всушност би предизвикала дополнителен отпор во јавноста“, смета Беовиќ.

Во Словенија во моментов владата не предвидува дополнителни ограничувања или каранти за невакцинираните, бидејќи сè уште е можен негативен тест за работа и други активности, покрај вакцинација или прележување на болеста.

„ Значи, ние всушност живееме речиси нормален живот. Ако ситуацијата е уште подобра до празниците во болниците, каде што има уште многу пациенти, би можеле да размислиме за укинување на некои ограничувања“, рече Беовиќ, предупредувајќи дека тоа може да биде премногу ризично, бидејќи сè уште има многу невакцинирани луѓе.

Словенечката влада денеска соопшти дека во претходните 24 часа биле потврдени 2.257 новозаразени лица, при што 32,4 отсто од тестовите биле позитивни, а уште 16 лица починале како последица на болеста.

Прикажи повеќе...

Регион

Грците масовно закажуваат вакцинација, по најавите за казни

Објавено пред

Во Грција во изминатите 24 часа има големо зголемување на распоредот за вакцинирање, по најавата на Владата за задолжителна вакцинација за оние над 60 години и заканите со казни од 100 евра за невакцинираните.

Според владини извори, во претходните 24 часа 17.500 лица постари од 60 години закажале термин за вакцинација, објави „Катимерини“.

Како што нагласија од Владата, досега таа бројка беше близу 2.600 дневно, а сега бројката е зголемена за речиси седум пати.

Согласно владината уредба од вторник, сите лица родени пред 31 декември 1961 година треба да примат најмалку една доза вакцина до 16 јануари 2022 година, а ревакцинацијата да биде завршена според пропишаната процедура во одредено време, во зависност на вакцината.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата најави посета на Грција и Кипар, сака да ги зајакне односите со православната црква

Објавено пред

Папата Франциско утре ќе отпатува во петдневна посета на Кипар и Грција за да ги зајакне односите со православната црква и да предупреди на страдањата на мигрантите.

Неколку недели пред неговиот 85-ти роденден и неколку месеци по операцијата на дебелото црево во јули, и покрај пандемијата на коронавирус, папата е повторно на пат да ги промовира двата приоритета од неговиот мандат.

Првата станица е Кипар од 2 до 4 декември, а потоа ќе помине два дена во Грција. И двете земји се претежно православни, но таму живеат и десетици илјади католици. Папата ќе одржи десетина говори на патувањето и ќе има серија средби со политичките и верските лидери, меѓу кои и Јероним Втори, поглаварот на Грчката православна црква.

Во крајно симболичен чин, папата Франциско на 5 декември повторно ќе го посети островот Лезбос, важна точка за влез на мигрантите во Европа, каде што во април 2016 година ја изговори познатата реченица: „Сите ние сме мигранти“.

Папата треба уште еднаш да го сврти вниманието на светот кон миграциската криза, која ја смета за најтешка хуманитарна катастрофа од Втората светска војна.

Тој планира да пренесе хуманитарна, а не политичка порака на Лезбос, рече Јозеф Принтезис, надбискуп на епархијата што ги опфаќа грчките острови во Егејското Море.

„Тој сака да ја подигне свеста на европските граѓани за бегалците, бидејќи Медитеранот е полн со удавени луѓе“, додаде Принтезис.

Посетата на Атина ќе се фокусира и на дијалогот со православните христијани.

„Папата сака да ги зајакне односите со православната заедница“, рече ватиканскиот експерт Марко Полити, додавајќи дека Франциско изразува братство кон православните верници.

Првата станица на патувањето на папата е Кипар каде што папата треба да повика на единство и мир, изјави извор од Ватикан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија4 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет5 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија6 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија7 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија8 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија9 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет10 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија11 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија11 час

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа11 час

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија23 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие