Контакт

Регион

Вучиќ: Дијалогот со Приштина ќе продолжи кога ќе се укинат таксите

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Париз изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон на денешниот состанокот со него и со претседателот на Косово, Хашим Тачи, сакал да ја покаже посветеноста на ЕУ кон Косово како проблем на европско тло и го повтори ставот на Србија дека дијалогот може да се продолжи доколку Приштина ги укине таксите.

На прашањето на новинарите дали Макрон со оваа ненадејна средба сакал да се вклучи во решавањето на косовското прашање и да ги врати двете страни во дијалог што поскоро, Вучиќ рече дека нема сомнеж оти Франција и Европа сакаат да играат голема улога по ова прашање, почитувајќи ги Американците и сите други.

„Францускиот претседател го изјави ова пред сè, мислејќи на себе и на германската канцеларка, како и на европските институции. Макрон сакаше да слушне за ситуацијата на тој ненајавен состанок, а јас бев реален, малку песимистички, отворен и ја кажав вистината“, истакна српскиот претдседател.

Регион

Хандке прогласен за персона нон грата во Сараево

Објавено пред

Добитникот на годинашната Нобелова награда за литература, Питер Хандке, денес е прогласен за персона нон грата во кантонот Сараево.

Оваа одлука, иницирана од пратениците на Партијата за демократска акција (СДА), беше едногласно донесена на седницата на Собранието на кантонот Сараево.

Декларацијата го осудува доделувањето на Нобеловата награда на негаторот на геноцидот во Сребреница.

Во декларацијата се наведува дека последната фаза на геноцид е токму негирање на геноцид, и се наведува дека добитникот на Нобеловата награда за литература во јавни настапи за време на агресијата во БиХ јавно го поддржувал големосрпскиот режим, на чело со воениот злосторник Слободан Милошевиќ.

Во декларацијата се вели дека Хандке не ги менува ставовите денес, туку оди чекор понапред, најавувајќи го неговото доаѓање во БиХ и неговата посета на мајките од Кравица и околината на Сребреница.

Прикажи повеќе...

Регион

Тим Рот тајно пристигна во Хрватска

Објавено пред

Познатиот холивудски актер и режисер Тим Рот (58) пристигна во Загреб во целосна тајност, пренесува „Вечерњи лист“.

Публиката во моментот го гледа во серијата „Лажи ме“, а беше снимен од објективот на една обожавателка додека пребарувал на интернет на неговиот мобилен телефон и се релаксирал со чаша вино во хотелот „Еспланада“ во Загреб.

Актерот, кој го одбележа улогата во филмот на Тарантино, „Кучиња од резервоарот“, како што дознава „Вечерњи лист“, цел ден е во Загреб.

Рот, наводно, ќе престојува во Загреб неколку дена, а никој не знае која е причината за неговата ненадејна мистериозна посета.

Прикажи повеќе...

Регион

Додик му честита на нобеловецот Хандке

Објавено пред

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, му честита на австрискиот писател Питер Хандке за добивањето на Нобеловата награда за литература истакнувајќи дека тоа големо признание му припаднало на голем писател и хуманист.

„Нобеловата награда дојде во вистинските раце затоа што станува збор за писател чиј целосен книжевен опус е од исклучителна вредност и резултат на неговиот незаменлив талент, дело и креативност“, вели Додик во честитката.

Тој нагласи дека книжевноста на Хандке, како што би рекол Иво Андриќ, не е отруена од омраза, туку водена од широчината и спокојството на слободниот човечки дух.

Додик истакна дека покрај тоа што е писател, Хандке е исто така голем хуманист и борец за вистината и правдата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија2 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет3 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија3 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет4 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион5 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија17 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија17 часа

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет19 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион20 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија23 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија1 ден

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет1 ден

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет1 ден

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Досие