Контакт

Регион

Голем штрајк во Грција: не сообраќаат автобусите, возовите, бродовите

Објавено пред

Бродовите се закотвени во грчките пристаништа, а железничките услуги се стопирани денеска бидејќи транспортните работници штрајкуваат и бараат повисоки плати за да се справат со зголемените животни трошоци. Дури и автобусите и таксистите денеска не работат, па многу патишта во центарот на Атина се пренатрупани бидејќи жителите сами се возат на работа.

dobivaj vesti na viber

Возачите се приклучија на 24-часовниот штрајк на најголемиот синдикат на грчкиот приватен сектор, ГСЕЕ, кој вели дека платите на транспортните работници сè уште заостануваат зад оние на европските колеги. Грција овој месец ја зголеми месечната минимална бруто-плата за 6,4 отсто, на 830 евра, што е четврто такво зголемување во последните пет години, а земјата закрепнува од децениската финансиска криза.

Но, работниците велат дека тоа зголемување не е доволно за да бидат во чекор со зголемените трошоци за храна и домување.

„Пораката е јасна. Работниците не може да врзат крај со крај додека земаат најниски плати, а цените вртоглаво растат“, се вели во соопштението на ГСЕЕ, синдикат кој претставува речиси 2,5 милиона работници.

Конзервативната влада на премиерот Киријакос Мицотакис, која победи на реизборот минатиот јуни, вети дека ќе ја зголеми месечната минимална плата на 950 евра до 2027 година, кога завршува нејзиниот мандат, и дека ќе ја зголеми просечната плата повеќе од 25 отсто, на 1.500 евра, до истиот рок.

Регион

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Објавено пред

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, денеска, во пресрет на дебатата на Генералното собрание на ОН за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, повторно го негира ова злосторство и најави иницијатива за мирно разединување на Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Додик денеска ја донесе целата влада на Република Српска во Сребреница и одржа говор во Братунац, каде што ги осуди земјите што ја предлагаат резолуцијата, Германија и Руанда, и околу четириесет други, кои ја спонзорираат.

Додик ги нарече лага утврдените судски факти за геноцидот на повеќе од осум илјади Бошњаци извршен од страна на припадниците на војската и полицијата на босанските Срби. Тој тврди дека неодреден број Бошњаци загинале во Сребреница и дека четири илјади мртви тела биле донесени однадвор.

„Сите овие години не успеаја да ја докажат таа бројка (над осум илјади жртви)“, рече Додик.

Попладнево во Њујорк, Генералното собрание на ОН треба да гласа за предлог-резолуцијата, со која се бара 11 јули да биде прогласен за меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Додик веднаш најави дека нема да го почитува ова во РС.

„Нема да ни биде ден за сеќавање бидејќи тој ден ништо не направивме“, изјави Додик.

Тој најави дека владата на РС ќе предложи договор за раздружување и мирно разграничување по усвојувањето на резолуцијата.

Според неговото толкување, денешна Босна и Херцеговина не е создадена врз основа на Дејтонскиот договор, туку со доброволно спојување на РС и Федерацијата Босна и Херцеговина, па тој договор сега треба мирно да се раскине.

„Ќе се обидеме да го направиме тоа во следните неколку години“, рече Додик, кој тврди дека целиот западен свет заговарал со Бошњаците со цел да ги прогласи неродените деца за геноцидни и да го наметне концептот на унитарна БиХ.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Хаос на судењето за масакрот кај Младеновац, родителите го нападнаа убиецот: „Ни ги уби децата!“

Објавено пред

Родителите на жртвите од масакрот во Младеновац, Србија, го нападнаа масовниот убиец Урош Блажиќ веднаш штом беше внесен во судницата по што итно беше изнесен.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесоа српските медиуми, набргу по внесувањето на Блажиќ низ вратата на судницата, се слушнале извици, а потоа родителите физички тргнале кон обвинетиот поради што полицијата морала да реагира.

Обезбедувањето мораше да ги задржи родителите, кои низ солзи викаа: „Ни ги уби децата!“, „Пукаше во моите ќерка и син“.

Видно вознемирени, на крајот родителите беа отстранети од судницата, пренесуваат српските медиуми.

Урош Блажиќ на 4 мај минатата година, во селата Мало Орашје кај Смедерево и Дубона кај Младеновац, пукајќи со автоматска пушка и пиштол, уби девет млади лица, од кои двајца малолетници, и се обиде да убие уште 20 лица, од кои рани 12.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленето големо количество кокаин во Грција: дрогата била скриена меѓу ракчиња, крајната дестинација била Албанија

Објавено пред

Во пристаништето Пиреја запленети се 200 килограми кокаин, а дрогата била скриена во кутии со ракчиња.

dobivaj vesti na viber

Според првите информации, дрогата патувала во контејнери од Латинска Америка, а крајна дестинација била Албанија.

Според „Прототема“, дрогата била спакувана во кутии со замрзнати ракчиња. Се споменува и дека стоката требало да отпатува понатаму во Хрватска, а потоа во Албанија.

Медиумите јавуваат дека се уапсени четири лица, двајца грчки и двајца албански државјани.

Еден од двајцата уапсени Грци бил уапсен и во 2012 година во Костарика поради транспорт на оружје. Потоа беше екстрадиран во САД, каде што издржа затворска казна бидејќи против него постоеше потерница за помагање терористичка организација во Колумбија. Според информациите, тој пренесувал оружје, а за возврат добивал кокаин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија3 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија4 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија4 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија5 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија7 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија7 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија8 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет9 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија9 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет9 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет10 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет10 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија20 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија1 ден

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија1 ден

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија1 ден

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...