Контакт

Регион

Грција и Турција самите нека си ги решат проблемите, рече Столтенберг

Објавено пред

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг изјави дека лидерите на Турција и Грција треба самите да ги решат прашањата што предизвикуваат тензии во односите меѓу нив, бидејќи тоа не е работа на НАТО.

„Одредени недоразбирања што се појавија меѓу нив треба да се решат во рамките на добрите односи. Се радував кога дознав дека премиерите на двете земји за време на нивниот последен телефонски разговор се согласиле проблемите да ги решат преку дијалог“, рече Столтенберг во интервју за турската агенција Анадолија.

Тој утре ќе допатува во посета на Турција,  со цел подготовката за престојниот самит на НАТО во јули во Брисел. Столтенберг додаде дека со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, шефот на дипломатијата Мевлут Чавушоглу, и министерот за одбрана Нуретин Џаникли ќе разговара за повеќе регионални и глобални теми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ се сретна со Макрон: Србите и Французите во ист ден станаa светски шампиони

Објавено пред

Од

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, рече дека Србија повторно гледа кон Париз и дека Франција денес има многу поважна улога за целиот регион.

Ова го изјави на заедничката конференција со францускиот претседател, Емануел Макрон, каде што кажа дека тие двајца разговарале за многу прашања, но дека особено се фокусирале на иднината.

„Претседателот Макрон многу бргу успеа Франција да ја врати на местото што ѝ припаѓа во Европа и светот. Разговаравме за иднината на целиот регион, за дијалогот меѓу Белград и Приштина и мислам дека постигнавме висок степен на консензус за клучните прашања“, рече Вучиќ.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, истакна дека Франција сака да ѝ помогне на Србија на европскиот пат.

Макрон додаде дека Србија се покажала како сигурен партнер. Тој воедно посочи и дека ја прифатил поканата на српскиот колега и дека ќе дојде во посета на Србија.

Вучиќ исто така му честита на Макрон за победата на Франција на Светското првенство во фудбал и победата на Новак Ѓоковиќ на Вимблдон ја означи како еден вид светски шампионат.

„Ние Србите и Французите во ист ден станавме светски шампиони“, рече Вучиќ, кој на Макрон му честита и на француски јазик.

Прикажи повеќе...

Регион

Серија земјотреси почувствувани во Албанија

Објавено пред

Од

Денеска, во Албанија се почувствувани повеќе земјотреси.

Албанските медиуми, кои се повикуваат на податоци од Средоземниот европски сеизмички центар, јавија дека најсилниот земјотрес бил во 15.05 часот и е почуствуван во средна Албанија, а особено во Тирана. Јачината на земјотресот била 4,5 степени, а епицентарот е регистриран 30 километри југозападно од Тирана, на длабочина од 5 километри под површината на земјата.

Земјотресот бил почуствуван и во Драч и Каваја, а засега нема информации за повредени.

Од 4 јули досега регистрирани се неколку стотици земјотреси, а најсилниот беше на 4 јули кога беа измерени 5,1 степени според Рихтер.

К. М.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Еден мртов, откорнати дрвја и покриви по силната бура што ја погоди Хрватска

Објавено пред

Од

Силно невреме синоќа го погоди подрачјето на Шибеник, при што еден човек го загуби животот.

Хрватските медиуми пишуваат дека итните служби интервенирале во текот на целата ноќ, а ветерот корнел дрва и покриви.

„Според нашата евиденција, утрово до 6 часот, на подрачјето на Шибеник и Бродарица, оштетени се 16 автомобили“, изјави службеник од центарот на Итната служба.

Пријави за уништени возила, меѓутоа, пристигнале и по шест часот.

Мажот кој го загуби животот, за време на бурата пловел со рибарски брод, околу 23:30 часот. Покрената била голема потера што завршила трагично. Околу 3 часот по полноќ, мажот бил пронајден мртов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ свесно го блокира изборот на ДИК за да нема референдум

СДСМ има обврска да ја обезбеди иднината и нема да дозволиме никој да го кочи членството во ЕУ и НАТО,...

Македонија5 часа

(Видео) Џафери не му даде збор на Димовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ лупаа на масите

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, неколку минути го убедуваше собранискиот спикер Талат Џафери да добие збор процедурално на седницата на...

Македонија6 часа

Тројцата осомничени за смртта на Саздовски, наместо за насилство, ќе одговараат за убиство

Скопското јавно обвинителство го преквалификува кривичното дело за смртта на Никола Саздовски од „насилство“ во „убиство“. „Наместо за кривично дело...

Македонија7 часа

Градот Скопје троши половина милион евра годишно за одржување на фонтаните

Градот Скопје годишно троши од 25 до 30 милиони денари годишно или околу половина милион евра за одржување на фонтаните...

Македонија7 часа

Власта го забрза изборот на ДИК, бара изборни измени со ЕУ знаменце

Предлогот кој Владата го достави до Собранието за измени на изборниот законик е со европско знаменце, а во образложението се...

Македонија8 часа

Владата предлага ДИК да се бира со апсолутно мнозинство

Владата пратила предлог до Собранието за измени во изборниот закон со кои бара составот на Државната изборна комисија да се...

Македонија9 часа

Кочан: „Покрај сувото гори и суровото“ – Случајот „Труст“ пред пресуда

Првообвинетиот во предметот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, во завршните зборови во кривичниот суд денеска рече дека покрај сувото гори и...

Македонија9 часа

(Видео) Никола Попоски: Власта и опозицијата да си го сменат менталитетот

Власта и опозицијата да си го сменат менталитетот, самите да направиме скриниг на институциите, порача денеска претседателот на Националниот совет...

Македонија9 часа

Мајката што го остави бебето пред Домот за доенчиња во Битола кривично ќе одговара

Полицијата поднесе кривична пријава против 17-годишната мајка од Желино која на почетокот на овој месец го остави своето новороденче пред...

Македонија10 часа

Разочарани сме дека Владата останува на ставот Водно да биде колатерална штета, порачаа граѓански активисти

Граѓанските активисти остануваат на ставот дека се против изградба на гасоводот низ парк-шумата Водно. Тие порачуваат дека не можат со...

Македонија11 час

Русија да разбере дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ и НАТО, порача Заев

По вчерашната информација на премиерот Зоран Заев дека руски бизнисмени ги финансирале насилните протести против промена на името, денеска премиерот...

Македонија12 часа

(Видео) Хан ги повика граѓаните да гласаат на референдумот

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, ги повика граѓаните да гласаат на референдумот за името. Тој порача дека...

Македонија12 часа

Османи назначен за шеф на преговарачкиот тим со ЕУ

Вицепремиерот Бујар Османи е назначен за шеф на делегацијата и главен преговарач за Европската Унија, соопшти утрово премиерот Зоран Заев...

Македонија12 часа

Иван Савидис негира дека им дал 300 000 евра на македонски политичари и навивачи

Рускиот бизнисмен Иван Савидис демантира каква било вмешаност во протестите против договорот за името во Скопје и негира дека платил...

Македонија12 часа

Иванов во официјална посета на Молдавија

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија. Иванов во...

Македонија23 часа

(Видео) „Комитите“ побараа обвинението за смртта на Саздовски да се смени од насилство во убиство

Навивачката група „Комити“ на денешниот марш за Никола Саздовски порачаа дека очекуваат обвинението да се смени од насилство во убиство....

Македонија23 часа

Важно е да нема местенки и правдата да излезе на виделина, порача таткото на Саздовски

Полицајците не се виновни. Ве замолувам на една минута молк за Никола и мирно да си заминеме, порача денеска од...

Свет1 ден

Трамп и Путин ја оценија средбата корисна и успешна – „Лошите односи се променија пред четири часа“

Рускиот претседател, Владимир Путин, и неговиот американски колега Доналд Трамп се согласија дека денешните разговори во Хелсинки биле многу корисни....

Македонија1 ден

Опожарено возилото на директорот на ЈП „Водовод“ – Битола

Возилото кое рано утрово во Битола било опожарено е во сопственост на директорот на ЈП „Водовод“ – Битола, Горан Козаров,...

Македонија1 ден

Лидерска средба до крајот на неделава

Запрени се преговорите меѓу политичките партии за Законот за финансирање на партиите, изборот на ДИК и за техничка влада. Овие...

Досие